سخنان خطرناک فرمانده کل سپاه در بارۀ گسترش بسیج در دیگر کشورها، گفتگوی رادیو بین المللی فرانسه با ابوالحسن بنی صدر

                                                                              Bani sadr-Abol Hassan-1    

                                                                                 برای شنیدن صدای این مصاحبه اینجا را کلیک کنید

                                                                                                 
rfi فارسی- رحمت قاسم بیگلو: فرمانده سپاه پاسداران انقلاب در ایران، روز یک شنبه ۲۶ نوامبر، طی سخنانی در آرامگاه آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، تشکیل سازمان بسیج در ایران را سرمشقی برای کشورهای دیگر دانست.
 
سرلشکر محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران دیروز، یکشنبه ​۲۶ نوامبر​ در جمع گروهی از بسیجیان در آرامگاه آیت الله خمینی بینانگذارج مهوری اسلامی گفته است: "امروز هسته‌ های مقاومت مسلحانه در کشورهای منطقه ایجاد شده و در دیگر کشورها نیز حلقه‌ های کوچک مقاومت شکل گرفته و در آینده نزدیک تأثیرگذاری آنها را می‌ بینیم."
 
وی گفت: "بسیج الگوی مقاومت ملت‌ های منطقه مثل حزب‌ الله لبنان و... لشکر عظیم حشدالشعبی عراق است و در یمن و دیگر کشورها هم همینطور بوده و تجربیات انتقال یافته است."
 
فرمانده جدید نیروی دریایی جمهوری اسلامی نیز اخیراً گفته بود ما هم اکنون در مدیترانه و آبهای دیگر حضور داریم و برنامه ما رسیدن به آبهای خلیج مکزیک است.
 
این سخنان تا چه حد با واقعیت‌ های توان نیروهای مسلح ایران منطبق است و پیامدهای این سخنان در کشورهای دور و نزدیک چگونه می تواند باشد؟
 
ابوالحسن بنی صدر: اولاً ایجاد هسته های مسلح در کشورهای دیگر، نوعی دخالت مسلحانه در امور داخلی آنهاست. دوماً تجویزی است برای اینکه دیگران هم در کشور ایران، همین کار را بکنند. اگر برای سپاه پاسداران، این کار مجاز است، چرا برای آقای محمد بن سلمان، مجاز نباشد؟ پس، این اظهارات، در واقع یک نوع مجوزسازی برای ایجاد گروه های مسلح در کشور ماست.
 
خبر روز این بود که دولت سعودی، اتحادی از ۴۰ کشور سنی برای مبارزه با تروریسم ایجاد کرده است. و سخنان سردار جعفری بدین معنی است که ایران مرکز تروریسم است، و از این لحاظ، این سخنان، بسیار خطرناک است و ایجاد مجوزی برای اتحادیه سازی بین دولت ها بر ضد ایران است. ایشان، یا عقلش را از دست داده، یا مأمور ایجاد یک بحران شدید جدید است.