پیام های سفر لودریان به ایران/ مصاحبۀ رادیو بین المللی فرانسه با بنی صدر: دست خامنه ای زیر سنگ است

                                                                                Bani sadr-Abol Hassan-1

                                                                                  برای شنیدن صدای این مصاحبه اینجا را کلیک کنید

                                                                                 
 rfi فارسی- رحمت قاسم بیگلو: "ژان ایو لودریان"، رئیس دیپلماسی فرانسه، امروز در تهران با مقامات بلند پایۀ جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد. سفر"لودریان" از سوی کارشناسان، سفری بسیار حساس توصیف شده است که در صورت داشتن دست‌ آوری مثبت، دیدار رسمی "امانوئل مکرون"، رئیس جمهوری فرانسه را به دنبال خواهد داشت.
 
رئیس دیپلماسی فرانسه، در هفته‌ های پیش، از سفر دیپلمایتک خود به جمهوری اسلامی، در مصاحبه‌ های متعددی با وسائل ارتباط جمعی فرانسه، رئوس عمدۀ محورهای مذکرات خود را در تهران با ارباب جراید در میان نهاده بود که در خبرهای گوناگون به آن پرداخته شده است. باید دانست که سفر لودریان به تهران نخستین سفر یک مقام طراز اول سه کشور شریک در مذاکرات منتهی به "برجام"، فرانسه، آلمان و انگلستان است.
 
گزارش‌ ها نشان می دهد که "برجام"، موضوعی مهم، ولی تنها موضوع مورد مذاکره درتهران نیست. سوریه و فاجعه انسانی درحال وقوع در غوطه نیز با مقامات تهران مورد بحث قرار خواهد گرفت. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیش از آغاز سفر"لودریان" به ایران، طی یک تماس تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی، بویژه در مورد سوریه به گفتگو پرداخت.
 
در بیانیۀ کاخ سفید که روز یکشنبه / ۴ مارس/ انتشار یافت، گفته شده است که رئیس جمهوری فرانسه در این تماس تلفنی از همتای ایرانی خود خواسته است تمام تلاش خود را در جهت اعمال فشار به رژیم سوریه بکار گیرد تا دولت دمشق به حملات علیه مردم غوطه شرقی پایان دهد. و اما در بسیاری از گزارش‌ های منابع خبری، به سه مورد اساسی از انتظارات غرب از حکومت ایران اشاره شده که طی پیامی توسط وزیر امور خارجه فرانسه به تهران انتقال داده شده است.
 
یک تحلیگر وسائل ارتباط جمعی ایران به سامانۀ خبری "فرارو" گفته است: در سفر به تهران "ژان ایو لودریان" به نوعی به دنبال تحت فشار قرار دادن ایران است تا سه خواستۀ اتحادیه اروپا که چندی پیش وزیر خارجه آلمان اعلام کرده بود، تحقق یابد. اول، توقف آزمایش‌ های موشکی؛ دوم، دست کشیدن از فعالیت سیاسی و نظامی خود در منطقه؛ سوم، مسئلۀ حقوق بشر.
 
وزیر خارجه آلمان گفته بود که این سه مورد در یک بسته ارائه شده است و باید همراه و همگام با برجام پیش برود و اگر ایران به این موارد عمل نکند، برجام نیز شکست خواهد خورد. به گفتۀ تحلیلگر ایرانی: این سه مسئله قابل تفکیک نیستند، اروپا اصرار زیادی بر تغییر سیاست‌ های منطقه ای ایران دارد. اگر ایران از این پیشنهاد استقبال نکند، ممکن است اتحادیه اروپا از برجام خارج شود.
 
وی افزود: ایران در وضعیت بسیار سختی قرار دارد که باید تصمیم عاقلانه‌ ای دربارۀ این وضعیت بگیرد، در غیر اینصورت شرایط خطرناک خواهد شد. دربارۀ محورهای مذاکراتی رئیس دیپلماسی فرانسه در تهران، از شما دعوت می‌ کنیم به گفتگوی رحمت قاسم بیگلو با ابوالحسن بنی‌ صدر، اولین رئیس جمهوری اسلامی ایران گوش کنید.