حمله نظامی آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه در مصاحبه با بنی صدر

ahb 20140620در طی جنگ ایران و عراق، کشورهای غربی از جمله آمریکا و انگلیس و فرانسه، سلاح شیمیایی را در اختیار صدام گذاشتند که باعث کشته یا زخمی شدن هزاران سرباز ایرانی شد. غرب در آن زمان، از کاربرد این سلاح با سکوتش، حمایت کرد. اکنون می بینیم که به ناگهان، وجدان دولتهای غربی در رابطه با استعمال احتمالی این مواد از طرف رژیم اسد، بیدار شده و خواستار حمله به سوریه هستند. در این رابطه چند سوال طرح می شود:

 ۱- علت اصلی برنامه برای حمله به سوریه از طرف این دولتها چیست؟

 ۲- چرا فرانسه، همانند حمله به لیبی، در برنامه حمله به سوریه، رادیکالترین شده، در حالیکه ترامپ، نظراتش را تعدیل کرده است؟

 ۳- می گویند: «این حمله نظامی برای تغییر وضعیت نظامی نیست و در هر حال دولت سوریه جنگ را برده است». اگر بر این باور هستند و این حرف را به قصد فریب نمی زنند، چرا دست به عملی بزنند که ریسک بسیار بالایی دارد و در صورتی که نیروهای روسی حتی به اشتباه مورد حمله قرار بگیرند، این قدرت اتمی، مجبور خواهد شد که دست به واکنش بزند که تبعات غیر مترقبه ای خواهد داشت؟

 ۴- عده روزافزونی از مفسران هشدار می دهند که شرایط در حال حاضر، قدری شبیه شرایط قبل از جنگ جهانی اول است، که بسیاری نمی خواستند جنگ شروع شود، ولی یک واکنش خطا، زنجیره ای از واکنشها را ایجاد کرد که در نتیجه اروپا را به خاک و خون کشید. نظرتان در این مورد چیست؟

مصاحبه رادیو عصر جدید با آقای بنی صدر  .جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷

فایل صوتی

https://soundcloud.com/a-banisadr/banisadr-97-01-24asrjadid

فایل تصویری

https://youtu.be/yEF6qk6fvh0