نشاندن یک فرد نظامی بر مسند "ریاست جمهوری" به دلیل درماندگی - فعالیت ستاد تدارک جانشینی علی خامنه‌ ای در مشهد، گفتگو با ابوالحسن بنی صدر

                                                                                 Bani sadr-Abol Hassan-1

                                                                                    برای شنیدن صدای این مصاحبه اینجا را کلیک کنید

                                                                                   
rfi فارسی- آزاده والا: ﻣﺳئولان نظامی و دولتی کنونی یا سابق جمهوری اسلامی ایران از جمله یحیی رحیم صفوی، حسین موسویان، حسین الله‌کرم و امیر خجسته اخیراً خواستار یک "خانه تکانی اساسی در دولت"، استیضاح آن یا استعفای حسن روحانی شده اند. از سوی دیگر، موضوع جایگزینی حسن روحانی با یک فرد نظامی نیز به میان کشیده شده است.
 
ﻣﺳئولان نظامی و دولتی کنونی یا سابق جمهوری اسلامی ایران اخیراً خواستار استیضاح دولت یا استعفای حسن روحانی شده اند. محمد دهقان، نایب‌ رئيس فراكسيون ولايي مجلس گفته است که اگر دولت واقعاً احساس می ‌کند که نمی‌ تواند کشور را اداره کند، باید کار را به اهلش بسپارد.
 
حسین موسویان، سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در آلمان در دولت هاشمی رفسنجانی و عضو پیشین نخستین تیم مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران تحت ﻣﺳئولیت حسن روحانی که در آن زمان ریاست شورایعالی امنیت ملی را بر عهده داشت، گفته است که برای ایجاد وحدت وهمبستگی ملی ﻣﺳئولان بلندپایه جمهوری اسلامی باید چاره اندیشی کنند و شاید لازم باشد که یک خانه تکانی اساسی در دولت انجام دهند یا آنکه دولت فعلی استعفا دهد و انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری برگزار گردد.
 
امیر خجسته، نماینده همدان و رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی، از احتمال استیضاح وزیر اقتصاد و اعلام بی کفایتی حسن روحانی در پانزده روز آینده صحبت کرده است.
 
از سوی دیگر، به نوشته ایسنا، سپردن ریاست دولت به دست یک فرد نظامی از آرزوهای دیرین برخی از ﻣﺳئولان جمهوری اسلامی است تا جایی که حتی به عناوینی مانند «رضاخان حزب‌ اللهی» یا «رضاخان مصلح» متوسل شده اند.
 
حسین الله‌ کرم از پایه‌گذاران جمعیت انصار حزب‌الله در دهه ٧٠ خورشیدی و استاد کنونی رشته علوم سیاسی در یکی از واحدهای دانشگاه آزاد، هم پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از روی‌ کار آمدن یک رئیس‌جمهوری نظامی در ایران دفاع کرد.
 
یحیی رحیم ‌صفوی، روز گذشته، گفت بخشی از نارضایتی های مردم ناشی از عدم شایستگی و کاردانی ﻣﺳئولان و مقامات دولت است و در برخی مواقع به نظر می آید که مملکت بدون دولت به نحو بهتری اداره خواهد شد.
 
محمد باقر نوبخت امروز در واکنش به انتقاد رحیم ‌صفوی گفت که نظامیان نباید در سیاست مداخله کنند.
 
محمدرضا باهنر، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین، نیز چندی پیش‌ در مصاحبه بار وزنامه «شرق» گفت: من هنوز هم می گویم که ما یک بار در جمهوری اسلامی به عدم کفایت سیاسی ابوالحسن بنی صدر رﺃی دادیم، اما آرزو می کنم که مجلس دیگر هرگز از این اصل استفاده نکند، چراکه این موضوع برای ما بسیار گران تمام شد.
 
ابوالحسن بنی صدر، نخستین رئیس جمهوری جمهوری اسلامی ایران، به همین مناسبت به رادیو بین المللی فرانسه می گوید که سپاه پاسداران قصد دارد قدرت مطلق را بدست گیرد. به گفته وی، تصمیم عده ای از مسئولان جمهوری اسلامی برای برکنار کردن حسن روحانی از قدرت و نشاندن یک فرد نظامی بر مسند ریاست جمهوری به دلیل درماندگی است. ابوالحسن بنی صدر می افزاید برکناری او از ریاست جمهوری به سبب وحشت مخالفینش از پیروزی ایران در جنگ و قدرت گرفتن وی در پی این پیروزی بود، در صورتی که اکنون مخالفان حسن روحانی از شکست می هراسند، شکست در روابط بین الملل، شکست توافقنامه هسته ای، و شکست اقتصادی.