موضع‌ گیری در بن بست حسن روحانی و وثوق و تجلیل سپاه پاسداران از او - علت عجله سپاه پاسداران برای تصرف قوا؟، گفتگو با ابوالحسن بنی صدر

                                                                       Banisadr-Khoda-1

                                                                         برای شنیدن صدای این مصاحبه اینحا را کلیک کنید

 rfi فارسی- رحمت قاسم بیگلو: سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی، درمورد تحریم نفت ایران و واکنش ایران به آن از سوی منابع خبری بین المللی، بعنوان تهدیدی از سوی رئیس جمهوری اسلامی مبنی بر بسته شدن آبراه استراتژیک "هرمز" تلقی شد.
 
به دنبال تهدید تلویحی حسن روحانی و اشارات مستقیم شماری از مقامات نظامی ایران مبنی بر بستن تنگه هرمز، ارتش ایالات متحده بر عزم و تعهد خود برای باز نگاه داشتن این آبراه تجاری تأکید کرد.
 
"بیل اوربن"، یکی از سخنگویان مرکز فرماندهی ارتش آمریکا، به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت که ملوانان نیروی دریایی آمریکا و متحدان منطقه‌‌ ای این کشور تحت هر شرایطی برای تضمین باز نگاه داشتن راه عبور کشتی‌ های تجاری، در خلیج فارس، طبق قوانین بین المللی آماده‌ اند.
 
سه روز پس از سخنان سخنگوی مرکز فرماندهی آمریکا، سرلشگر محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، روز پنجشنبه ۵ ژوئیه، با اشاره به تهدید تلویحی روحانی گفته است: "یقیناً در شرایط محتمل با عملی شدن مواضع اخیر مسئولین اجرایی کشور که در حال پیش گرفتن رویکرد و نگاه انقلابی درصحنه نبرد امروز با دشمن، بویژه آمریکای مکار و جنایتکار هستند، می‌ توان به دشمنان فهماند که استفاده از تنگه هرمز برای همه و یا برای هیچ‌کس، چه معنا ومفهومی می‌ تواند داشته باشد.
 
رئیس جمهوری اسلامی روز دوشنبه در سوئیس در جمع ایرانیان با بیان اینکه "آمریکایی ها مدعی شده‌ اند که می‌ خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند"، افزوده بود: "آنها معنی این حرف را نمی فهمند، چرا که این اصلاً معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید، این کار را بکنید، تا نتیجه‌ اش را ببینید".
 
در باره سخنان حسن روحانی که به طور بی سابقه‌ ای ازسوی مقامات سپاه مورد استقبال قرار گرفت، به گفتگوی رحمت قاسم بیگلو با ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهوری اسلامی ایران، گوش کنید: