اعتراضاتی که به جنبشی همگانی با اهدافی روشن مبدل نگردد، راه به جایی نخواهد برد/ دلیل سکوت روحانی، گفتگو با ابوالحسن بنی صدر

                                                                                Bani sadr-Abol Hassan-1

                                                                                   برای شنیدن صدای این مضاحبه اینجا را کلیک کنید

                                                                                                 
دوره جدیدی از تظاهرات از سه شنبه ٩ مرداد/ ۳١ ژوئیه در ایران آغاز شده است.
 
rfi فارسی- آزاده والا: با آغاز دوباره تظاهرات در ایران، فرمانده سپاه خراسان رضوی، یعقوبعلی نظری، پنجشنبه ١١ مرداد و روز بعد جمعی از طلاب و روحانیون مشهد در جمع مردم معترض مشهد حاضر شدند. با اینهمه اعتراض کنندگان به سیاست دولت روحانی و سکوت مجلس حمایت خود را از نظام جمهوری اسلامی نشان دادند. امامان جمعه مشهد و کرج هم در خطبه نماز جمعه ١٢ مرداد، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، را مسئوﻝ نارضایتی مردم دانستند.
 
سرپرست معاونت سیاسی−امنیتی و فرهنگی استانداری البرز، خیرالله ترخانی، روز شنبه ١۳ مرداد به ایسنا گفت که انگیزه مردم استان البرز از برپایی تظاهرات اعتراض به وضع بد اقتصادی نیست و کاملاً ساختارشکنانه است. او همچنین گفت که این تظاهرات زودگذر و مقطعی خواهد بود.
 
از طرف دیگر در توئیتر سایت وزارت امور خارجه ایران به زبان فارسی روز ١٢ مرداد نوشته شده است: «در حالیکه این نهایتاً بر عهده مردم ایران است که مسیر حرکت کشورشان را تعیین کنند، آمریکا از صدای مردم ایران، که برای مدتی طولانی نادیده گرفته شده است، حمایت می کند. امید آمریکاست که ۴۰ سال آینده ایران توﺃم با سرکوب و ترس نباشد، بلکه توﺃم با آزادی و به سرانجام رسیدن برای مردم ایران باشد.»
 
دونالد ترامپ روز گذشته در حساب توئیتری خود نوشت: «وضع اقتصادی ایران بسیار اسفناک است و به سرعت از این هم اسفناکتر هم خواهد شد. مهم نیست که من با مسئولان جمهوری اسلامی دیدار کنم، یا نه. در هر صورت انجام این دیدار به تصمیم آنها بستگی دارد.»
 
خبرگزاری ایسنا هم امروز یکشنبه ١۴ مرداد گزارش داد که به نوشته روزنامه اورشلیم پست، یک منبع دیپلماتیک ارشد در مقر سازمان ملل در نیویورک گفته است که امکان دارد که حسن روحانی و دونالد ترامپ ماه آینده روز ١٨ سپتامبر در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار کنند.
 
ابوالحسن بنی صدر، نخستین رئیس جمهوریِ جمهوری اسلامی ایران، به همین مناسبت به رادیو بین المللی فرانسه می گوید که بخشی از تظاهرات مردم ایران خودجوش است، زیرا زمینه نارضایتی و اعتراض به طور مداوم و مستمر در ایران وجود دارد. او می افزاید که مافیاهای نظامی و مالی از دی ماه سال ١۳٩۶ ابتکار عمل را برای به راه انداختن تظاهرات بدست گرفته اند، اما هر بار رشته کار را از دست داده اند. ابوالحسن بنی صدر اظهار می دارد که اعتراضاتی که به جنبشی همگانی با اهدافی روشن مبدل نگردد، راه به جایی نخواهد برد. به نظر وی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نقشی ضد جنبش در ایران بازی می کند.