گزارش سالانۀ وزارت امور خارجه امریکا دربارۀ تروریسم بین‌ المللی، گفتگو با ابوالحسن بنی‌ صدر

گزارش سال ٢٠١٨ وزارت امور خارجه امریکا دربارۀ تروریسم بین‌ المللی، گفتگوی رادیو بین المللی فرانسه با ابوالحسن بنی‌ صدر:
                                                                             Banisadr-Khoda-1
                                                                               برای شنیدن صدای این مصاحبه اینجا را  کلیک کنید
                                                                             
rfi فارسی- رحمت قاسم بیگلو: گزارش سالانه وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا درباره وضعیت تروریسم در جهان برای ۲۰۱۸ روز چهارشنبه ۱۹ سپتامبر در واشنگتن انتشار یافت. در این گزارش ایران همچنان در صدر فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار گرفته است.
 
گزارش سالانه وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا در بخش مربوط به ایران می‌ گوید: جمهوری اسلامی ایران در حمایت از گروه‌ های تروریستی همچنان نقش آشکاری دارد. همچنین یاد آوری می‌ کند که جمهوری اسلامی با اقدامات خود اختلافات را برای تضعیف حکومت ها موجود در خاورمیانه تشدید کرده است. در گزارش تازه وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت تروریسم در جهان تصریح شده است که ایران و نیروهای وابسته به این رژیم، برای آشوب و خشونت در کشورهای افغانستان، بحرین، عراق، لبنان و یمن همچنان فعال هستند.
 
این گزارش می گوید نیروهای مسلح ایرانی و شبه نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی مانند حزب الله لبنان از میدان جنگ در سوریه تا دیگر مناطق منطقه حضور دارند. از ۱۵ مرداد ماه نیز کاخ سفید بخشی از تحریم های هسته ای ایران را که از زمان توافق برجام تعلیق شده بود، باز گرداند. دولت واشنگتن اعلام کرده است که در دور بعدی تحریم‌ ها در ۴ نوامبر، صادرات نفت و گاز و داد و ستد مالی با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در فهرست تحریم‌ ها قرار خواهند گرفت.
 
از سوی دیگر فرا رسیدن موعد دور بعدی تحریم ها همزمان شده است با پایان مهلت سه ماهه گروه اقدام مالی (FATF) به ایران برای خارج شدن از لیست خاکستری و رفتن به منطقه سبز مانده که در صورت اجرایی شدن مصوبه مربوط به آن در ایران، جمهوری اسلامی می تواند بخشی از مشکلات مبادلات بانکی را از سر راه بردارد.
 
لازم به یاد آوری است که روز اول اکتبر ۲۰۱۸ یعنی ١٠ روز دیگر مهلت FATF به ایران برای تصویب لوایح چهارگانه و به دنبال آن خروج از لیست خاکستری و ورود به منطقه سبز ایمن مبادلات مالی و بانکی پایان می یابد، اما هنوز تکلیف این چهار لایحه رسماً تعیین واعلام نشده است.