جریحه دار شدن وجدان عمومی از توئیت محسن رضایی دربارۀ عملیات جنگی کربلای ۴، گفتگو با ابوالحسن بنی صدر

 

                                                                             Bani sadr-Abol Hassan-1

                                                                                برای شنیدن صدای این مصاحبه اینجا را کلیک کنید

                                                                               
rfi فارسی- آزاده والا: محسن رضایی، دبیر کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران که در فاصله سال‌ های ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۶ خورشیدی فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را برعهده داشت، هفتم دی گذشته در حساب توئیتری خود نوشت: "با عملیات کربلای چهار به دشمن وانمود کردیم که عملیات سالانۀ ما تنها همین بوده است. ده روز بعد در همان نقطه و در زمانی که نیروهای ارتش بعثی به مرخصی رفته بودند، عملیات کربلای پنج را انجام دادیم. عملیات کربلای چهار برای فریب دشمن انجام شد. اگر تحلیلگر تاریخی در فهم آن فریب بخورد، پس وای به حال نوشته های او".
 
انتشار توئیت محسن رضایی در مورد عملیات کربلای ۴، واکنش ها، انتقادات و اعتراضات زیادی را برانگیخت، از جمله حسام‌ الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران که خود از شرکت کنندگان در این عملیات بوده است، در پاسخ به محسن رضایی گفت که بین عملیات فریب و عملیات لو رفته، تفاوت از زمین تا آسمان است و عملیات کربلای چهار لو رفته بود.
 
محسن رضایی سه روز پس از انتشار این توئیت با شرکت در یک برنامۀ زندۀ تلویزیونی به نام «حالا خورشید»، از خود دفاع کرد و گفت که اگر می توانست به عقب برگردد، توئیت خود را از "عملیات کربلای ۴ برای فریب دشمن انجام شد" به  "عملیات کربلای چهار فریب دشمن شد" تغییر می داد.
 
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، قاسم سلیمانی، در گفتگوی تلفنی با همین برنامه گفت: "فقط عملیات کربلای ۴ نبود که به موفقیت نرسید، عملیات رمضان و والفجر مقدماتی هم بودند که کارهای بسیاری برای آنها انجام داده بودیم، اما به نتیجه نرسیدند. آقای رضایی دستور عملیات داد، اما این یک تصمیم شخصی نبود. ما در همۀ عملیات‌ها درصدی از لو رفتگی را داشتیم، مثلاً در یکی از عملیات‌ ها، وقتی غواص‌ ها وارد آب شدند، همان زمان دشمن نورافکن روی آب انداخت". او همچنین افزود: "با منطق لو رفتن، نمی‌ توان مانع یک عملیاتی شد که چندین ماه برای آن تدبیر شده است".
 
عملیات کربلای ۴، در دی ماه ۱۳۶۵، به فرماندهی سپاه پاسداران، و با هدف تصرف بندر بصره انجام شد. این عملیات هزاران کشته و زخمی و مفقود الاثر برجای گذاشت و نیروهای نظامی ایران خیلی زود مجبور گردیدند که عقب‌ نشینی کنند.
 
ابوالحسن بنی صدر، نخستین رئیس جمهوری جمهوری اسلامی ایران، به همین مناسبت به رادیو بین المللی فرانسه می گوید که ﻣﺳئولان جمهوری اسلامی، حاضر به پذیرش این موضوع که ایران در جنگ با عراق شکست خورد، نیستند و هر یک به نحوی سعی در توجیه نتیجۀ این جنگ دارند. وی افزود که انتقادات از محسن رضایی مبین بیداری آگاهانه یا نا آگاهانه وجدان عمومی و جریحه دار شدن آن است.