آیا اروپا در مقابل امریکا خواهد ایستاد؟ در مصاحبه با بنی صدر

banisadr-abolhasssanحسین جوادزاده: با توجه به ملاقات مکرون و ترامپ به نظر می رسد توافقی بین اروپا و امریکا ممکن باشد. طبق این توافق برجام اصلاح می شود و ایران تعهدات بیشتری در باره غنی سازی و رآکتور آب سنگین خواهد داد. از طرف دیگر امریکا تحریم‌های یکجانبه خود را خواهد برداشت و در زمینه موشکی نیز فعالیتهای ایران محدودتر خواهد شد. اما امریکا دیگر بدنبال آن ۱۲ شرط نخواهد بود. آیا چنین توافقی بین اروپا و امریکا ممکن است؟ خامنه ای چه موضعی اختیار خواهد کرد و توانایی او برای قبول تعهدی دیگر ممکن آیت یا نه؟

بنی صدر: آقای کری گفته بود که قضیه این بود که اول اتمی شدن ایران را متوقف کنیم بعد هم برویم به روی موشک و مداخلات ایران در منطقه و هر گاه ایران تن نداد از برجام یعنی توافق وین خارج بشویم. آقای ترامپ اشتباه کرده که اول از قرارداد خارج شده و بعد گفته بیا مذاکره کنیم ، پس معنای حرف آقای کری این است که ولو هم دمکراتها در حکومت می ماندند یا بعد بیایند ولکن قضیه نیستند، اول اتم بعد موشک بعد هم چیزهای دیگر.

 برای شنیدن مصاحبه اینجا را کلیک کنید

یک کشور استقلال عمل حودش را از دست نمیدهد که دنبال وسیله ساختن برای قدرت خارجی باشد که در امور او دخالت کند و بعد به انتظار بنشیند و ببیند که اروپا با آمریکا می سازد بر ضد ایران یا نمی سازد، یا به روس و چین چه باجی باید پرداخت که آنها هم با آمریکا سر ایران معامله نکنند. رژیمی که خود را از استقلال محروم کرده است و سرنوشت خود و کشور را در گرو این گذاشته که معامله اروپا با آمریکا چه میشود، معامله روس با چین چه می شود و معامله آمریکا با کشور های منطقه چه میشود آینده ندارد.

 اروپا با آمریکا دوتا اقتصادند و علاوه بر این تعاملات نظامی و سیاسی ای دارند که باید با هم عمل بکنند بلکه بتوانندموقعیت مسلط خودشان را در بقیه جهان نگهدارند. اروپا همه اینها را میاره مفت بخاطر رژیم آقای خامنه ای میگذارد کنار و جلوی آمریکا می ایستد؟ به چه خاطر ؟ این چیز معقولی نیست. در این دنیایی که پای منافع به میان است و پای حقوق نه به میان. در آنچه به برنامه موشکی مربوط می شود و در آنچه که مربوط می شود که ایران هرگز بمب اتمی نداشته باشد ، در آنچه که مربوط می شود که ایران در منطقه لولو بماند برای ترساندن اما در کشور های منطقه حضور نظامی و سیاسی نداشته باشد، همه موافقند.

 اگر منافع روس و چین ایجاب کرد که ایران را قربانی کنند، تردید نمیکنند چنانچه در زمان آقای احمدی نژاد همین کار را کردند و به قعطنامه های شورای امنیت رای دادند.

آقاب خامنه ای ، حالا اگر آقای ترامپ چهار سال دیگر هم رئیس جمهور شد تکلیف چه میشه؟ آیا شما امکان این را داری که این پنج سال را تحمل کنی، خوب نداری.

تا این زمان فشار ها را به مردم منتقل کردید، آیا در مردم تحمل دیگری مانده که باز فشار ها را هم چنان منتقل کنند به مردم .

اقتصاد ایران تحمل ندارد بلحاظ اینکه بودجه که با آن کسر عظیم روبروست، و وام گرفتن از بانک مرکزی یعنی چاپ اسکناس، شدت تورم را که الان هست هم در منتهای شدت است را چند برابر میکند. حالا فرض کنیم که ایران ونزوئلا نشود اما نرخ تورم بالا می رود و فشار ها تا چه حد قابل تحمل است؟.

درماندگی درونیست و راه حل هم در دورن است، وقتی در درون نتوانستی راه حل را عمل کنی و بحران شدت گرفت، پای خارجی بمیان می آید.

شما در منطقه با ۹ جنگ گرفتارید که آن جنگها هم هزینه بر است و بودجه هم ندارید، پس از نظر اقتصادی شما نمیتوانید مقاومت کنید.

ملتی اگر ضد فرهنگ تسلیم را پذیرفته باشد، بد چیزیه، میگه ولو از گرسنگی بمیرم، تحمل میکنم.

ملت ایران یک انقلاب کرد برای اینکه نتوانست یک استبداد تبهکار را تحمل بکنه، حالا چرا باید یک استبداد تبهکاری را که از  سه موئلفه خیانت و فساد و جنایت تشکیل شده و به این سه موئلفه بستگی داره را تحمل کند و سوال هم نکندکه آقا چرا باید من ایران بحرانها را تحمل کنم؟ بحران گروگانگیری ۴۴۴ روز طول کشید، بحران جنگ ایران و عراق ۸ سال و این بحران اتمی از زمانیکه فاش شد یعنی از ۲۰۰۲ تا الان یعنی ۱۷ سال، یک ملتی نباید بپرسد آخه من چرا باید ۱۷ سال در بحران باشم ، باید بپرسد.

تسلیم شدن به آقای ترامپ ، باید اقلا مثل آقای خمینی جرات داشته باشه نه مثل این آقا که از سیر تا پیاز قضیه قرارداد وین به تصویب این آقا رسیده بعد دبه زد و گفت که من اصلا از اول موافق نبودم، باید مثل آقای خمینی بگوید که من جام رهر را سر کشیدم، خوب حالا اگر سر کشیدی چی میشه؟ یعنی آن تعهداتی که دادی ، تعهدات جدیدی را هم باید بپذیری یعنی ایران دائم تحت کنترل ایالات متحده آمریکا بماند و این یک ننگ تاریخی است ، بیشتر از ننگهایی که آقای خمینی و این آقا تا حالا ببار آوردند، این دیگه تمامی نداره .خوب چرا این را می پذیری آقای خامنه ای ؟ واقعا چه بدبختی یقه شما را گرفته، چه میخواهی از جان  این مردم خوب بیا با خود مردم این مسئله را حل کن .

در هر حال من در این آدم آن توانایی که مثل آقای خمینی  بیاید بگوید که من جام زهر نوشیدم را نمی بینم، ناچار باز نرمش قهرمانانه راه بیاندازه .

از الان دارند بشما مردم القا میکنند که جانشین آقای خامنه ای لنگه حود این آقاست، یعنی چشم اندازی و تغییری موجود نیست.

من به توانایی شما مردم ایران باور دارم و میدانم که اگر بایستید پیروز می شوید، شما مردم ایران می توانید از توانایی های خود استفاده کنید ، حقوق خویش را بشناسید  و به حقوق خویش عمل کنید و به استبداد تبهکار، جنایتکار و فساد پیشه بگویید نه...