حضور محمد جواد ظریف در امریکا به منزلۀ چراغ سبز رژیم ولایت فقیه به آن کشور، گفتگو با ابوالحسن بنی صدر

                                                                            BaniSadrTableau 130811

                                                                               

 

 rfi فارسی- آزاده والا: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه ۱۶ ژوئیه / ۲۵ تیر گفت که پیشرفت های بسیاری در جلوگیری از درگیری نظامی میان این کشور و ایران حاصل شده است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفت که جمهوری اسلامی ایران تمایلش را برای مذاکره در مورد برنامه موشک های بالیستیک خود اعلام کرده است.
 
دونالد ترامپ همچنین گفت که ما می خواهیم با رهبران جمهوری اسلامی مهربان باشیم و در پی تغییر رژیم ایران نیستیم.
 
نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل و سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، عباس موسوی، این صحبت ها را تکذیب کردند. عباس موسوی این صحبت ها را ناشی از برداشت اشتباه از گفته های محمد جواد ظریف در مصاحبه با شبکۀ "ان بی سی" دانست.
 
ابوالحسن بنی صدر، نخستین رئیس جمهوری اسلامی ایران، به همین مناسبت به رادیو بین المللی فرانسه می گوید که دونالد ترامپ تنها با استناد به برداشت آسوشیتدپرس از مصاحبۀ اخیر محمد جواد ظریف از حصول پیشرفت در پیشگیری از درگیری نظامی میان ایران و آمریکا صحبت نکرده است، بلکه پیشنهادهای امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، به هر دو طرف بی پاسخ نمانده است و زمینۀ پذیرش آنها فراهم است.
 
وی می افزاید که حضور محمد جواد ظریف در آمریکا چراغ سبزی است که جمهوری اسلامی ایران به این کشور نشان می دهد تا از این طریق آمادگی خود را برای گفتگو با آن اعلام کند.