پاسخ مستقیم و غیر مستقیم رفسنجانی به خامنه ای

 rafsanjani khebregan 26032015

۱۳۹۵/۰۱/۱۶ایرنا: اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور اسبق ایران گفت: مسؤولان به ویژه نظامی ها به خوبی می دانند که صنایع موشکی در زمان جنگ که من فرماندهی آن را داشتم، از صفر توسط نیروهای جهاد سازندگی، سپاه پاسداران و ارتش شروع شد.

 

هاشمی امروز دوشنبه افزود: (این صنعت) بعدها در زمان ریاست جمهوری‌ام تقویت شد و من همیشه بر ضرورت تكمیل و تقویت پروژه‌ موشكی ایران به عنوان قدرت دفاعی و بازدارنده تأكید داشته و دارم.

 

هاشمی که هم اکنون ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده دارد ادامه داد: در دوره ریاست جمهوری‌ام طرحی برای ساخت ماهواره زهره از سوی وزارت پست و تلگراف داشتیم كه در نهایت برای پرتاب نیاز به موشك‌های بالستیك نیرومند بود و به موازات آن برای چنین موشك‌هایی برنامه‌ریزی كرده بودیم كه می‌بایست هزاران كیلومتر قدرت برد داشته باشد كه البته به دلیل خاصی، آن طرح متوقف شد، ولی پیشرفت و توسعه این صنعت هیچ‌گاه از اولویت نیفتاد.

 

براساس متن ارسالی روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، هاشمی رفسنجانی در جواب سؤال یكی از حاضران كه پرسیده بود: «ماجرای سخن شما درباره موشك و گفتمان كه در توییتر منتشر شده بود، چیست كه باعث سوءاستفاده بعضی‌ها برای القاء اختلاف بین شما و مقام معظم رهبری شده است؟»، گفت: نقل این جمله برای من هم تازگی داشت و گفتم كه اصل آن جمله را بیاورند كه آوردند و دیدم كه مربوط به تاریخ 14 آبان 1387 یعنی هفت سال قبل و در مصاحبه‌ مفصل با یك گروه فیلمساز هلندی با موضوع «تاریخچه كاربرد سلاح‌های شیمیایی علیه ایران»، است.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ابراز تأسف از تحریف و تقطیع خودسرانه این جمله و سوء برداشت از آن و تعجیل بعضی از جریان‌ها و گروه‌ها برای سوء استفاده از این جمله، گفت: اولاً به عنوان كسی كه در طول دوران زندان ستمشاهی، قرآن تفسیر می‌كردم، مصداق و تفسیر عملی آیه‌ «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُم» را در شرایط موجود كه دشمنان، انقلاب، ایران و اسلام را تهدید می‌كنند، تجهیز قوای نظامی كشور، از جمله تقویت قدرت موشكی كشور را لازم می‌دانم.

 

ثانیاً اگر عامه‌ مردم هم ندانند، مسؤولان به ویژه نظامی‌ها، به خوبی می‌دانند كه صنایع موشكی در زمان جنگ كه من فرماندهی آن را داشتم، از صفر توسط نیروهای جهاد سازندگی، سپاه پاسداران و ارتش شروع شد و بعدها در زمان ریاست جمهوری‌ام تقویت شد و من همیشه بر ضرورت تكمیل و تقویت پروژه‌ی موشكی ایران به عنوان قدرت دفاعی و بازدارنده تأكید داشته و دارم.

 

*كسی بهتر از خامنه‌ای نداشته و نداریم

 

وی در بخش دیگری با تأكید بر جایگاه ولایت فقیه در تفكرات شیعی، گفت: بارها گفته‌ام، هم به عنوان اصل ولایت فقیه باید از رهبری نظام حمایت كرد و هم به عنوان شخص ولی فقیه، كسی بهتر از آیت‌الله خامنه‌ای نداشته و نداریم.

 

*اولین موشك را جهاد سازندگی به كمك سپاه پاسداران ساخت

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به سابقه‌ فعالیت‌ جهاد سازندگی برای دسترسی ایران به موشك‌های دوربرد اشاره كرد و گفت: اولین موشك را جهاد سازندگی به كمك سپاه پاسداران ساخت كه به نوعی مهندسی معكوس از موشك‌هایی بود كه از برخی كشورها به شكل خیلی محدود می‌گرفت.

 

وی افزود: اواخر جنگ اولین موشك هفتاد كیلومتری را ساختیم و كم كم موشك را در ایران یك صنعت بومی كردیم.