روحانی: پرونده ۲ میلیارد دلار را به دادگاه بین المللی خواهیم برد/ آیت الله هاشمی و سردار سلیمانی افتخار ایران هستند

rohani rafsanjani

۱۳۹۵/۰۲/۲۱ فرارو : حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در بیست و هفتمین سفر استانی خود صبح روز سه شنبه وارد استان کرمان شد و در جمع مردم کرمان ضمن اشاره به افتخارات این استان در دوران بعد ازانقلاب اسلامی به حضور شخصیت‌هایی از جمله شخصیت بزرگ شهید باهنر اشاره کرد و گفت: استان کرمان افتخارات بزرگی در طول تاریخ داشته است و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یکی از آن‌هاست که شخصیتی برجسته در انقلاب اسلامی است و سال‌ها به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی به کشور خدمت کرده است. هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و مقام معظم رهبری است.

 

گزیده سخنان روحانی را در ادامه می خوانید:

 

   آیت‌الله هاشمی 8 سال به عنوان‌ رئیس‌جمهور ایران به کشور خدمت کرد. ایشان قریب به 20 سال است که به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت دارند. همچنین فرمانده دوران جنگ تحمیلی بودند و ایثار و فداکاری‌های بسیاری در دوران زندگی خود برای مردم کشور عزیزمان ایران و حتی دنیای اسلام داشته‌اند و امیدواریم مردم مثل گذشته از وجود این عالم دانای پر افتخار بهره برده و استفاده کنند.

   از دیگر افتخارات استان کرمان سردار عزیز حاج قاسم سلیمانی است. آشنایی و رفاقت من با سردار سلیمانی مربوط به دوران جنگ تحمیلی است. وقتی که ثارالله در حد یک گردان بود و در نهایت به عنوان لشگر 41 ثارالله یکی از لشگرهای قدرتمند ما در میدان دفاع مقدس در جنگ 8 ساله در برابر متجاوزین بود و امروز هم لشگری پرقدرت در کشور ماست و سال‌ها استان قدرتمند کرمان امنیت شرق کشورمان را به عهده داشته است.

   امروز در افغانستان، عراق، سوریه، فلسطین و لبنان هر جا را که نگاه می‌کنیم جای پای رشادت‌ها و دلاوری‌های سردار سلیمانی را می‌بینیم.

   سپاه روز اول تا به امروز همیشه در مشکلات به عنوان نیروی پیشتاز ملت حضور داشته است. سال‌های اول انقلاب سپاه از کشور در برابر گروهک‌ها و توطئه‌ی قدرت‌های بزرگ حفاظت کرد و آن روز که جنگ نابرابر و ظالمانه‌ای بر ما تحمیل شد سپاه به عنوان یک نیروگاه قدرتمند در کنار بسیج و ارتش از کشور حفاظت کرد.

 

   سپاه همیشه پیشتاز حل مشکلات کشور بوده است. امروز هم سپاه نه تنها بار حفاظت از امنیت کشور را بر عهده دارد، بلکه مسئولیت امنیت کشورهای دیگری که از ما درخواست مساعدت دارند را نیز به دوش می‌کشد.

 

   سپاه برای دفاع از عتبات عالیات در عراق و سوریه و برای دفاع از مظلومان در لبنان، فلسطین و افغانستان حضور دارد و ما آرزوی سرافرازی بیشتر برای سپاه دلاور و بسیج قهرمان در همه صحنه‌های جهاد و مقاومت داریم.

 

   جناح بندی‌ها و دسته بندی‌ها در دوران رقابت شرایط خوبی را به وجود می‌آورد و ما در سایه‌ی رقابت می‌توانیم بهترین ها را بشناسیم و با آگاهی بهتر افراد شایسته‌تر را انتخاب کنیم، اما وقتی دوران رقابت‌های انتخاباتی گذشت باید بدانیم دیگر بحث جناح بندی‌ها و رو در روقرار گرفتن‌ها هم به پایان می‌رسد.

 

   امروز و پس از پایان انتخابات روز وحدت است و همه باید در صف واحد قرار بگیریم. امروز مجلس و دولت باید در کنار هم و دنبال حل مشکلات مردم باشند. مردم نه از دولت و نه از مجلس توقع اختلاف ندارند. مردم در این سال‌ها سختی‌ها را به جان تحمل کردند و مسئولیت خود را در انتخابات ایفا کردند و اکنون بعد از انتخابات خواست مردم همکاری و همفکری دولت و مجلس برای حل مشکلات است.

 

   انتظار این است که دولت و مجلس در کنار هم و همسو با یکدیگر برای رفع مشکلات مردم تلاش کنند.

 

   در دنیا به راحتی می‌توانستند از تهدید ایران حرف بزنند اما امروز بهانه جویی آنها به قدری کم شده که سخنشان نفوذی میان افکار عمومی جوامع مختلف ندارد.

 

   امروز روزی است که بعد از برجام دیگر مجبور نیستیم برای خریدمان بدون رقابت فقط به یک یا دو کشور مراجعه کنیم تا هر جنس با هر کیفیت و قیمتی را به ما تحمیل کنند، بلکه امروز میدان رقابت پیش روی ما باز شده و دهها کشور آماده سرمایه گذاری در ایران هستند. در حالی که در گذشته پولمان را در حساب ما مسدود می‌کردند و برای سرمایه گذاری در کشورمان ده‌ها شرط می‌گذاشتند.

 

   عده‌ای می پرسند برجام چه کرده است؟ برجام دست ما را برای فعالیت باز کرده است.

 

   در عرض 4 ماه بعد از برجام 3 میلیارد و 418 میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم آغاز شده است و مجوز سرمایه گذاری برای حدود 3 و نیم میلیارد دلار در طول 4 ماه صادر شده و امروز مشغول ساز و کار برای عملیاتی کردن آن هستیم و برای قراردادهای دیگر در حال مذاکره هستیم. پس شرایط برای حرکت ملت آغاز شده و روزی است که باید با وحدت برای ساخت ایران آباد و آزاد دست به دست هم دهیم.

 

   دولت ناچاراست بارخطای سال‌های گذشته را هم بر دوش بکشد. به خطا دو میلیارد دلار از پول این مردم را در اختیار آمریکایی‌ها قرار دادند و در سال 86 تا 87 ده ماه فرصت طلایی بود که این پول را از دست آمریکا برهانند اما این که نشد جای سوال دارد و کمیته‌ای در حال بررسی آن است که به زودی گزارش خواهد داد و مردم از اهمال گذشتگان مطلع می‌شوند.

 

   نخواهیم گذاشت این پول که متعلق به بانک مرکزی و ازآن ملت ایران است به راحتی از حلقوم آمریکایی‌ها فرو برود و در آینده نزدیک این پرونده را به دادگاه بین‌المللی خواهیم برد و تا احقاق حقوق ملت ایران مسیر حقوقی ، سیاسی و بانکی خود برای بازگرداندن مال ملت به خزانه را ادامه خواهیم داد.