هریک ساعت ۳۰۰ نفر به جویندگان کار افزوده می‌شود

Bikari-Roshd-1
۱۳۹۵/۰۹/۲۷ـ پارسینه: در همین دقایقی که در حال خواندن این گزارش هستید اگر فرض را برای صرف دو دقیقه از وقت هر خواننده برای این گزارش بگذاریم درهمین زمان ۱۰ نفر به بیکاران کشورو یا در حالت خوشبینانه به جویندگان کار افزوده شد.

به همین راحتی آماری تکان دهنده از بیکاری در کشور روایت می‌شود. البته این استدلال پارسینه ویا روایت تحلیلی از آمار سازمان های مربوطه نیست بلکه ناشی از اظهارات علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کارگروه اشتغال در استان فارس در شیراز است. به گفته وی، در هر دقیقه، پنج نفر به شمار متقاضیان کار در کشور افزوده می شود.

این روزها آمارهای مختلفی از بیکاری در کشور روایت می‌شود که تمام آنها بی کفایتی دولت یازدهم در ایجاد اشتغال را هدف گرفته است.

با اینحال مسوولان دولت یازدهم همچنان معتقدند این دولت راه درست را در پیش گرفته و سناریوی قدیمی همه مسوولان تکرار می‌شود. سناریوی ریختن تمام تقصیرها بر سر دولت گذشته و مبرا کردن خودشان از عملکردی ضعیف که درنهایت تنها نتیجه آن بیکاری بوده که تنها دود آن در چشم جوانان این کشور رفته است.

چندی پیش هم روحانی در یکی از سخنرانیهای خود پس از تاکید بر عملکردهای موفق دولت محبوب خود چون توافق نفتی با اوپک ،کاهش نرخ تورم و رشد اقتصادی بالاخره مشکل اصلی کشور در شرایط فعلی را بیکاری دانست. مساله ای که دولت در حل آن بسیار ضعیف عمل کرده و در حال حاضر در آستانه انتخابات دور جدید ریاست جمهوری به هر وسیله ای تلاش دارد تا این نقطه ضعف خود را لاپوشانی کند.

دراین بین وزارتخانه های مربوطه به جای پرداختن به مسایل صرف اقتصادی و پاسخ شفاف به عملکرد ضعیف خود به این نکته تاکید میکنند که دولت احمدی نژاد بیکاران را افزایش داده و ایجاد شغل برای آنان کار آسانی نبوده که دولت یازدهم بتواند به راحتی آن را انجام دهد.

البته در این بین با نزدیک شدن به انتخابات کارهای نمادی هم از سوی دولت در این بخش صورت می‌گیرد. مثل طرح اشتغالزایی روستایی که تنها بخش پرداخته شده به آن تلاش برای دریافت منابع مالی ان از صندوق توسعه ملی بوده و تا کنون نیز البته مجلس مجوز این امر را صادر نکرده است.

اما به هرحال به اذعان کارشناسان به نظر نمی‌رسداین طرح نیز  دردی دوا کند چراکه هنوز مشخص نیست مبلغ میلیاردی درخواست شده قراراست در کدام روستاها و مناطق محروم و در چه طرح هایی هزینه شود که این برنامه ریزی قطعا زمان زیادی لازم دارد که قطعا در طی این زمان منابع مالی درخواست شده در بخش مطالعات به پایان خواهد رسید!

البته کارهای دیگری نیز صورت گرفته که تمام آنها در بخش بودجه ای بوده و هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است. در حال حاضر سند اشتغال فراگیر  توسط دولت  نهایی و تقدیم مجلس شده  که انطور که مسوولان کار دولت می‌گویند در ۲ نوبت در شورای عالی اشتغال در مورد آن بحث شده و بر اساس آن برای نخستین بار یک هزار میلیارد تومان بودجه در اشتغال پیش بینی شده است.

از سوی دیگر لایحه ای دیگر به مجلس ارسال شده که بر اساس آن دولت بتواند از صندوق توسعه ملی پنج هزار میلیارد تومان دریافت کرده و با تسهیلات اشتغال ادغام کند.
در شرایطی که دولت همچنان طرح جدی برای رفع بیکاری در کشور ارائه نکرده بازهم اظهارات مسوولان کاری کشور در مورد علت ضعف عملکردی در خصوص ایجاد اشتغال قابل تامل است.
به گفته ربیعی، دولت یازدهم در دوره ای فعالیت خود را آغاز کرده که ریزش نیروی کار آغاز شده بود که البته بیشترین میزان این ریزش در استان فارس بوده است.

براساس اظهارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حدود چهار و نیم میلیون نفر نیروی کار به طور تاخیری وارد بازار کار شدند، افرادی که مهارت نداشتند اما انتظار مشاغل سطح بالا را داشتند.

وی معتقد است: دولت تدبیر و امید در چنین شرایطی سکان اداره کشور را در دست گرفت اما امروز نمی توان وضع ایجاد اشتغال را نامطلوب دانست و بر این باوریم که باید تلاش ها را بیشتر کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ادامه داد: رشد اقتصادی کشور در سال جاری پنج درصد خواهد بود اما این رشد هم نمی تواند میزان اشتغال را بالا ببرد.

ربیعی که در جمع کارگروه اشتغال استان فارس در شیراز سخن می‌گفت در جمع کسانی که به اذعان خودش بیشترین نرخ بیکاری را در سطح کشور دارا هستند و از مشکلات ناشی از بیکاری به شدت رنج می‌برند؛ درنهایت اظهارات خود را اینگونه جمع بندی می‌کند: "در هیچ دوره تاریخی به این میزان به رئیس جمهوری هتاکی نشده بود.

امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند از خودگذشتگی هستیم تا جامعه به رشد برسد و مردم در فضایی ایمن زندگی کنند."
ربیعی در حالی از مردم می‌خواهد برای رشد جامعه از خود گذشتگی کنند که ضرب المثل قدیمی می‌گوید: "سواره از پیاده خبر ندارد، سیر از گرسنه!"