رمزگشایی از افزایش اختلاف ها بین وزرای روحانی

kabineh vozara
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ـ پارسینه: این روزها رقابت جدی بین وزراء برای دفاع از عملکرد دولت ایجاد شده تا جایی که این بار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پاسخگویی به وظایف خود فاصله گرفته و از رشد اقتصادی و کاهش تورم و دستاوردهای بزرگ دولت می‌گوید!

طی دو ماه گذشته گویی دولت تبلیغات  ریاست جمهوری دور دوازدهم را آغاز کرده و در این بین هر یک وزراء با تاکید بر مظلوم واقع شدن روحانی در میان تمام رئیس جمهورهای تاریخ ایران از دستاوردهایی می گویند که اگرچه خود مسوولان به شدت ان را احساس می کنند اما این موفقیت ها تاثیر چندانی بر زندگی خانواده ها نگذاشته و همین امر به یکی از اساسی ترین ابهامات مطرح شده از سوی منتقدان دولت بدل شده است.  

در این بین واعظی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان گیلان در رشت از هجمه هایی گفته که این روزها روانه دولت است. به گفته این عضو دولت، با نزدیک شدن به ایام برگزاری انتخابات، هجمه ها به دولت افزایش می یابد؛ این هجمه ها کار دیروز و امروز نیست و طی سه سال گذشته شاهد آن بوده ایم ولی در حال حاضر، بیشتر می شود.

واعظی با بیان اینکه دولت می کوشد وارد این فضا نشود، تاکید کرده است نظر شخص رئیس جمهوری بر این است که کشور و مردم نیاز به آرامش دارند و این امر باید همواره مدنظر قرار بگیرد.

وی با یادآوری اینکه سال گذشته ۷۰۰ هزار شغل بوجود آمده، تصریح کرد: در برنامه های سال ۹۶ ، پیش بینی ایجاد بیش از ۹۵۰ هزار شغل شده و با تداوم ایجاد اشتغال در کشور، به طور قطع از تعداد بیکاران کاسته می شود.

به گفته او، اگر دولت توفیق داشت تا سال گذشته تورم را کنترل و یک رقمی کند، امسال توفیق داشته ایم تا بتوانیم با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، وارد رونق اقتصادی شویم.

وی پیشی گرفتن صادرات بر واردات را یکی از مولفه های اهتمام دولت به رفع مشکلات اقتصادی عنوان و اضافه کرد: اکنون در شرایط سختی هستیم اما طی سال های آینده، وضعیت بهتر خواهد شد و شاهد بهبود معیشت خانواده ها خواهیم بود.

از سویی دیگر، وزیر اقتصاد نیز اخیرا به حاشیه هایی اشاره کرده که گریبان دولت را گرفته و درعین حال تاکید کرده که بیشتر وقت روزانه وی صرف رفع همین حاشیه ها می‌شود.

این روزها هر یک از مدیران دولتی از دست هایی پنهان برای تخریب دولت می‌گویند؛ یکی از توطئه برای تخریب اثرات برجام سخن به میان می آورد و دیگری از بدهکاری سنگین دولت قبل!

دولت یازدهم بزرگترین میراثی که برای کشور به جای گذاشته، رفع تحریم ها و آغاز فصلی جدید در روابط بین الملل ایران بوده که البته اتفاق کوچکی هم نبوده است. اگرچه در خصوص این اقدام دولت نیز همچنان نقدهایی مطرح می‌شود. با این حال نمی‌توان از  تاریخی بودن این اتفاق چشم پوشی کرد اما در این بین در دیگر بخش های اقتصاد کشور ناکامی‌ها بسیار است. تورم کاهش یافته و رشد اقتصادی ۶ درصد البته با محاسبه نفت هم ایجاد شده است.

تولید نفت سیر صعودی به خود گرفته و آنطور که مسئولان می‌گویند تاکنون ۱۲ تفاهم نامه بزرگ نفتی با خارجی ها منعقد شده و به زودی این رقم به ۲۴ تفاهم نامه افزایش می یابد.

اما در این بین اتفاق های ناخوشایندی نیز به وقوع پیوسته است. مشکلات نظام بانکی همچنان پابرجاست. طرحی جدی برای مداوای مسکن کشور همچنان وجود ندارد. سوسوی امید مردم در خصوص مسکن مهر نیز با مخالفت های تکراری وزیر راه و شهرسازی به ناامیدی بدل شده است. کارگران همچنان به دنبال حق خود هستند و نیروی مازاد است که هر وزارتخانه با آن مواجه است. درعین حال بیکاری نیز در حال رشد است.

آنطور که روحانی نیز به آن اشاره کرده، بیکاری اولین مشکل کشور است. قیمت سبد خانوار دائما در حال افزایش است. امروز خبر از افزایش قیمت مرغ و گوشت می‌رسد و فردا خبر از افزایش قیمت لبنیات و دیگر اقلام!
 
بنابراین می‌توان اینگونه تشریح کرد که مسئولان از کاهش نرخ تورم و رشد اقتصادی می‌گویند و مردم از افزایش روز به روز قیمت ها و نگذراندن زندگی با حقوق ۸۰۰ هزار تومانی!

به نظر می‌رسد امروز مردم بیش از هر چیز دیگر به تحقق شعارهای اقتصادی دولت و تاثیر آن بر معیشت خود نیازمندند و تنها در صورتی می‌توان باردیگر مردم را برای رای به روحانی پشت میز انتخابات کشاند که تاثیر وعده های شیرین بر سفره های خالی دیده شود.
 
نباید فراموش کرد که وزیر بهداشت خبر از گشنگی ۳۰ درصد مردم کشور داده است و باید این سئوال را مطرح کرد که در کنار تمام مشکلاتی که دولت احمدی نژاد برای دولت یازدهم ایجاد کرده اما دولت روحانی برای تاثیر واقعی رونق اقتصادی در زندگی مردم چه کرده است؟

در این بین این روزها روحانی به شدت به دنبال خرید زمان برای تحقق شعارهایی است که تقریبا بیش از نیمی از آنان محقق نشده است. بیکاری افزایش یافته و قدرت خرید مردم پایین آمده است!

اما به نظر می‌رسد دولت وزرای خود را ملزم به مطرح کردن دستاوردهای خود و تاکید بر افزایش هجمه ها علیه خود کرده تا جایی که این روزها هر وزیری به خود اجازه می‌دهد از دستاوردهای وزیری دیگر بگوید. همین دخالت های بی‌جا در عملکرد یکدیگر باعث شده اختلاف وزراء به صحن مجلس کشیده شود به طوری که وزیرصنعت،معدن و تجارت در میان تمام مشکلات صنعتی کشور و رکود حاکم براین فضا به اظهارنظر در مورد صنعت پتروشیمی بپردازد و زنگنه در نهایت در صحن مجلس به سخنرانی بپردازد و با صراحت با آوردن نام نعمت زاده از نداشتن مسئولیت وی در این بخش بگوید تا جایی که در نهایت نعمت زاده از نداشتن مشکل با زنگنه و آروم بودن اوضاع میان وزراء در کابینه روحانی بگوید.

گویی هرج و مرج زیاد شده و در این میان اختلاف های وزرای دولت یازدهم رو به افزایش است، بنابراین به نظرمی رسد دولت در اولین قدم خود باعث ایجاد حاشیه هایی است که منتقدان با بهره گیری از آنها بر دولت می تازند. به هر حال در ابتدا باید دولتمردان به فکر درمان خود و مدیریت اظهارات تبلیغاتی خود باشند!


در این رابطه