تحریم ۲۵ شخص حقیقی و حقوقی در واکنش به آزمایش موشکی رژیم ولایت فقیه توسط امریکا/ دونالد ترامپ: ایران با آتش بازی می‌ کند، آنها قدر محبت‌ های اوباما را نمی‌ دانند - ایران به دلیل شلیک موشک بالستیک تحت نظر قرار گرفته است

Trump-Donald-1 ۱۳۹۵/۱۱/۱۵- رئیس‌ جمهور آمریکا مدعی شد که ایران به دلیل آزمایش موشک بالستیکی اخیر خود رسماً تحت نظر قرار می‌ گیرد.
 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهور آمریکا در یک پیام توییتری در خصوص آزمایش موشکی ایران نوشت: ایران رسماً به دلیل شلیک موشک بالستیک تحت نظر قرار گرفته است. آنها (ایرانیان) باید از توافق وحشتناکی که آمریکا با آنها داشته، ممنون باشند».
 
وی مدعی شد: «ایران نفس‌ های آخر خود را می‌ کشید و آماده سقوط بود که آمریکا جلو آمد و در قالب توافق هسته‌ ای به ایران زندگی بخشید».
 
رئیس‌ جمهور آمریکا چندی پیش در مصاحبه‌ ای برجام را یکی از ابلهانه‌ ترین توافقی توصیف کرد که تابحال مشاهده کرده است.
 
وی در اینباره گفت:«به نظر من، این توافق یکی از بدترین توافقاتی است که تاکنون منعقد شده است. من فکر می‌ کنم که این توافق یکی از ابلهانه‌ ترین توافقاتی است که تاکنون دیده‌ ام که بر اساس آن، ۱۵۰ میلیارد دلار به چنین کشوری می‌ دهید و یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار نیز پول نقد به آن می‌ دهید. آیا تا به حال یکصد میلیون دلار را به شکل اسکناس‌ های ۱۰۰ دلاری، یک‌ جا دیده‌ اید؟ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پول نقد، زیاد است. این پول با هواپیما منتقل شد».
 
«مایکل فلین» مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز شب گذشته درباره این مسئله با صدور بیانیه‌ ای شدید‌الحن گفته بود: «آزمایش موشکی اخیر نیز بر خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است که از ایران می‌ خواهد هیچ فعالیتی مرتبط با موشک های بالستیکی طراحی شده برای قابلیت حمل سلاح های هسته‌ ای، شامل پرتاب با استفاده از چنین فناوری‌ های موشک های بالستیک، صورت ندهد.» 
 
***
 
دونالد ترامپ: ایران با آتش بازی می‌ کند، آنها قدر محبت‌ های اوباما را نمی‌ دانند
 
خبرگزاری مهر: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در جدیدترین لفاظی‌های خود علیه جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرده است: ایران با آتش بازی می‌کند؛ من مثل اوباما مهربان نیستم.*
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر علیه جمهوری اسلامی ایران به لفاظی پرداخته است.
 
بر اساس این گزارش، وی در جدیدترین توئیت خود علیه ایران اعلام کرده است: ایران با آتش بازی می‌کند؛ آنها قدر محبت‌های اوباما را نمی‌دانند.
 
ترامپ در توئیت خود همچنین آورده است: من مثل اوباما مهربان نیستم.
 
گفتنی است، رئیس جمهوری آمریکا طی روزهای اخیر مطالبی را علیه جمهوری اسلامی ایران در توئیتر خود منتشر کرده است
 
***
 
امریکا در واکنش به آزمایش موشکی ایران ۲۵ شخص حقیقی و حقوقی را تحریم کرد
 
رادیو فردا: وزارت امور خزانه‌داری آمریکا روز جمعه ۱۵ بهمن، ۲۵ شخص حقیقی و حقوقی ایرانی را در ارتباط با آزمایش موشکی اخیر جمهوری اسلامی در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، در فهرست جدید تحریم‌های آمریکا ۱۳ شخص حقیقی و ۱۲ شرکت گنجانده شده‌اند که برخی از آنها در امارات متحده عربی، لبنان و چین حضور دارند.
 
بیانیه «اداره کنترل دارایی‌های خارجی» وزارت خزانه‌داری حاکی است که چهار شرکت در لبنان، دو شرکت در چین و یک شرکت در امارات از جمله مؤسسات تحریم شده از سوی آمریکا هستند.
 
شرکت‌های لبنانی به ارتباط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متهم شده‌اند.
 
شرکت‌های تحریم شده در لبنان: شرکت ساختمانی و تجارت ماهر، شرکت میراژ برای مهندسی و تجارت، شرکت میراژ برای مدیریت زباله و خدمات زیست محیطی (SARL) و شرکت دارویی ریم.
 
شرکت‌های تحریم شده در چین: شرکت Cosailing Business tradin و شرکت واردات و صادرات Ningo New Century
 
شرکت تحریم شده در امارات متحده عربی: Royal Pearl General
 
۱۳ شخص حقیقی تحریم شده عبارتند از: یحیی الحاج، عبدالله اصغر زاده، تنی داریان، حسن دهقان ابراهیمی، محمد عبدالامیر فرهت، محمد مقام، کامبیز رستمیان، علی شریفی، کین شین هوا، ریچارد یو، مصطفی زاهدی، قدرت زرگری و کارول ژو.
 
شرکت‌ های ایرانی تحریم شده: افق سبز دریا، زیست تجهیز پویش، اروین دانش آریان و ستاره شرق و MKS International Group.
 
وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌ گوید که شرکت‌های خارجی تحریم شده، با یک شبکه تجاری در ارتباط هستند که توسط عبدالله اصغرزاده، تاجر ایرانی، اداره می‌شود.
 
به گفته این وزارتخانه، آقای اصغر زاده حامی «گروه صنعتی شهید همت» است که زیرمجموعه یک مؤسسه ایرانی مسئول برنامه موشکی بالستیک ایران است.
 
وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود گفته که این تحریم‌ ها برای مقابله با «برنامه موشکی بالستیک ایران» و «فعالیت‌ های برهم زننده ثبات در منطقه» از سوی تهران اعمال شده است.
 
در این بیانیه تأکید شده که تحریم‌ های یاد شده، نقض برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیست.
 
به گفته وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، افراد و شرکت‌ های آمریکایی از هرگونه معامله با افراد و مؤسسات تحریمی منع شده‌اند.
 
جان ای. اسمیت، مسئول موقت تحریم‌ ها در وزارت خزانه‌داری آمریکا، در بیانیه‌ ای گفته است: «ادامه حمایت ایران از تروریسم و توسعه برنامه موشکی بالستیک آن بیانگر تهدیدی برای منطقه، شرکای ما در جهان و ایالات متحده است».
 
او افزوده است: «ما فعالانه به استفاده از تمام ابزارهای در دسترس از جمله تحریم‌های مالی ادامه می‌دهیم تا به این نوع رفتار واکنش نشان دهیم».
 
ایران و شش قدرت جهانی از جمله آمریکا در تیرماه پارسال به توافقی برای حل‌وفصل برنامه هسته‌ای تهران دست یافتند که بر اساس آن، جمهوری اسلامی فعالیت‌های اتمی خود را تعطیل کرد و در مقابل، تحریم‌های بین المللی علیه آن لغو شدند.
 
با این حال، در این توافق تصریح شده است که طرف‌های ایران نمی‌توانند به اقداماتی از جمله تحریم دست بزنند که نقض برجام باشد.
 
حسین دهقان وزیر دفاع ایران روز چهارشنبه تأیید کرد که تهران یک آزمایش موشکی انجام داده است. او روز پنجشنبه گفت که این آزمایش موفقیت‌آمیز بوده است.
 
با این حال وزیر دفاع ایران گفت که آزمایش یاد شده نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و توافق اتمی تهران با شش قدرت جهانی موسوم به برجام نیست.
 
این در حالی است که مقام‌های آمریکایی اقدام ایران را به شدت محکوم کرده و آن را نقض قطعنامه شورای امنیت و برجام دانسته‌اند.
 
مایکل فلین، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا، روز چهارشنبه رسماً به خاطر آزمایش موشکی، به ایران اخطار داد و گفت: «آزمایش موشک بالستیک ایران زندگی مردم را در آمریکا در معرض خطر قرار می‌دهد؛ تهدیدی برای آمریکا، دوستان و متحدان آن در منطقه است و واشینگتن چنین اقداماتی را محکوم می‌کند».
 
تحریم‌های روز جمعه آمریکا نخستین اقدامات تنبیهی علیه ایران از زمان آغاز به کار ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ است که موضع سرسختانه‌تری نسبت به تهران دارد.
 
آقای ترامپ در زمان مبارزات انتخاباتی‌اش بارها دولت باراک اوباما را متهم کرده بود که در برابر ایران ضعیف عمل کرده و در صورت انتخاب به مقام ریاست‌جمهوری، شدت عمل به خرج خواهد داد.
 
وی در چند روز گذشته پیام‌های متعددی با مضمون ایران توئیت کرده و گفته است که ایران رسماً تحت نظر قرار گرفته است.
 
او روز جمعه نیز در ادامه تنش لفظی با مقام‌های ایرانی، بار دیگر هشدار داد که «ایران با آتش بازی می‌کند».
 
آقای ترامپ در پیامی توئیتری نوشت: ایران «متوجه نیست که رئیس‌جمهور اوباما تا چه حد با آنها مهربان بوده است؛ من این طور نیستم».
 
رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه نیز با تأکید بر اینکه به ایران به دلیل آزمایش موشکی اخیرش رسما اخطار داده شده است، نوشته بود: «ایران باید به خاطر توافق بسیار بدی که آمریکا با آنها کرد قدردان باشند».
 
استقبال جمهوریخواهان:
 
اقدام وزارت خزانه‌داری آمریکا با استقبال جمهوریخواهان روبرو شده است.
 
به گزارش فاکس نیوز، باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنا در بیانیه‌ای گفته است: «این اقدام روشن می‌سازد که روز جدیدی در روابط ایران و آمریکا فرا رسیده است و ما دیگر رفتار بی ثبات‌کننده این کشور را تحمل نمی‌کنیم».
 
وی افزود: «تلاش مشترک و هماهنگ برای مقابله با رفتار غیرقانونی ایران دیر انجام شده است».
 
پل رایان، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، نیز با تاکید بر اینکه «رژیم ایران» باید به خاطر آزمایش موشکی خود «حساب پس بدهد»، از اعمال تحریم‌های جدید ایالات متحده علیه تهران حمایت کرده است.
 
***
 
مشاور امنیت ملی کاخ سفید: دولت ترامپ اقدامات تحریک‌ آمیز ایران را تحمل نخواهد کرد
 
خبرگزاری فارس: مشاور امنیت ملی کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای جدید ایران را به ارتکاب «رفتارهای بد» متهم کرده و گفته که دولت جدید آمریکا بیش از این «اقدامات تحریک‌آمیز ایران را تحمل نخواهد کرد.»
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مایکل فلین»، مشاور امنیت ملی آمریکا با صدور بیانیه‌ای جدید ایران را به ارتکاب «رفتارهای بد» متهم کرده و گفته که دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بیش از این «اقدامات تحریک‌آمیز ایران را تحمل نخواهد کرد.»
 
در این بیانیه که پس از وضع تحریم‌های جدید علیه ۱۳ فرد و ۱۲ نهاد مرتبط با ایران صادر شده آمده است: «امروز ایالات متحده ۲۵ فرد و نهاد که حامی برنامه موشک بالیستیک ایران و نیروی قدس پاسداران پاسداران انقلاب اسلامی هستند را تحریم کرد.»
 
فلین همچنین با بیان این ادعای اثبات‌نشده که ایران «کشور پیشرو در حمایت از تروریسم» است می‌نویسد: «مقام‌های ارشد ایران همچنان ایالات متحده و متحدان ما را تهدید می‌کنند.»
 
مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین نوشته که از زمان حصول توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ آنچه به گفته وی «رفتارهای خصمانه و هنجارشکن» تهران است افزایش یافته است.
 
«مایکل فلین» با بیان این ادعا که «جامعه بین‌المللی در برابر رفتارهای بد ایران بیش از اندازه صبوری به خرج داده است» می‌افزاید: «اقدام عرفی تشکیل نشست اضطراری شورای امنیت و صادر کردن یک بیانیه قوی، کافی نیست. دولت ترامپ بیش از ایران اقدامات تحریک‌آمیز ایران که تهدیدکننده منافع ما هستند را تحمل نخواهد کرد.»
 
او همچنین تأکید کرده «روزهای نادیده گرفتن اقدامات خصمانه ایران، سرآمده‌اند.»