ترامپ در دیدار با نتانیاهو : مجازات‌های بیشتری علیه ایران وضع خواهد شد. تشکیل دو دولت مستقل، تنها راه حل برای دست یافتن به صلح میان اسرائیل و فلسطینیان نیست

Trump-Donald-1
۱۳۹۵/۱۱/۲۷- رادیو فرانسه: رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ١٥ فوریه/ ٢٧ بهمن، در کنار نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید با روی گرداندن از سیاستِ گذشتۀ واشینگتن در قبال آیندۀ مناسبات میان اسرائیل و فلسطینیان تائید کرد که از نظر او «راه حل دو دولت» تنها طریق دست یافتن به صلح نیست. پیش از این دیدار یک مقام دفتر رئیس جمهوری گفته بود که دونالد ترامپ در دیدار خود با بنیامین نتانیاهو خواستار تشکیل دو دولت برای برقراری صلح نخواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا با اعلام چنین موضعی به یکی از مهمترین مطالبات جامعۀ جهانی در این زمینه نیز پشت می کند. وی گفت «دو دولت و یا یک دولت، هر کدام که اسرائیل و فلسطینیان را خوشنود کند، مرا نیز خوشنود خواهد کرد». نخست وزیر اسرائیل سیاست تازۀ واشینگتن را «فرصت بیسابقه‌ای» برای گام نهادن در جادۀ صلح و خروج از این قدیمی ترین جنگ بر روی کرۀ زمین ارزیابی کرد. آمریکا تا کنون همواره بر تشکیل دو دولت درکنار یکدیگر برای برقراری صلح میان دو طرف تاکید کرده بود.

دونالد ترامپ در این دیدار دو طرف را به «سازش» برای دست یافتن به صلح دعوت کرد و از فلسطینیان خواست «کینۀ» خود را نسبت به اسرائیل کنار بگذارند.
وی هر چند اسرائیل را به «نرمش» و «خویشتنداری» در ایجاد شهرک های تازۀ یهودی نشین فراخواند، امّا با اشارۀ تلویحی به قطعنامۀ شورای امنیّت در محکوم ساختن توسعۀ این شهرک‌ها در کرانۀ باختری رود اردن، گفت سازمان ملل متحد با اسرائیل برخوردی «کاملاً ناعادلانه» داشته است.
نخست وزیر اسرائیل گفت موضوع تاسیس شهرک‌های تازه در مرکز اختلافات میان دو طرف قرار ندارد و خواستار «شناسائی رسمی دولت یهودی» اسرائیل توسط فلسطینیان شد.

رئیس جمهوری آمریکا که در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر اسرائیل شرکت کرده بود همچنین مناسبات میان دو کشور را «زوال ناپذیر» خواند و گفت «با این دیدار ایالات متحد آمریکا، یکبار دیگر بر روابط زوال ناپذیر با متحد خود اسرائیل تاکید می کند». دونالد ترامپ گفت «همکاری میان دو کشور که بر پایۀ ارزش های مشترک ما استوار است، به پیشرفت آزادی بشر، دفاع از حیثیّت [انسانی] و صلح کمک می کند». بگفتۀ دونالد ترامپ آمریکا و اسرائیل «در زمینۀ مبارزه با تروریسم دارای همکاری‌های دراز مدت تاریخی هستند».

دونالد ترامپ در بارۀ موضوع بسیار حساس انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس گفت که «به این موضوع بصورت کاملاً جدی فکر می کنیم».
رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر «چالش های امنیّتیِ پیشِ رویِ اسرائیل» بر «تهدیدات ناشی از اهداف هسته‌ای ایران» اشاره کرد و یکبار دیگر توافق اتمی با ایران را «یکی از بدترین موافقت نامه‌هائی که وی تا کنون دیده است» توصیف کرد، امّا اشاره ای به ضرورت بازبینی آن نکرد. دونالد ترامپ گفت «دولت من مجازات‌های تازه‌ای علیۀ ایران وضع کرده است و مجازات‌های بیشتری برای جلوگیری از دست یافتن این کشور به سلاح اتمی وضع خواهد کرد».