سالی پر تلاطم برای جنوبی‌ها / سیلاب، گردوغبار و خشکسالی تالابها در خوزستان

khuzustann
۱۳۹۵/۱۲/۳۰پارسینه :سیلاب، آبگرفتگی، گردوغبار، خشک شدن تالابها، مرگ و میر ماهیان، قطعی برق و کاهش کیفیت هوا بخشی از مشکلاتی بود که ساکنان استان خوزستان از فروردین تا روزهای پایانی اسفند ماه ۹۵ با آن دست به گریبان بوده‌اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ در آخرین روزهای فروردین ماه سال 95 باران سیل آسایی جنوب کشور و به‌ویژه استان خوزستان را در برگرفت.

اسماعیل نجار؛ رئیس سازمان مدیریت بحران پس از سیلابهای آخرین روزهای فروردین ماه سال 95  در تشریح اقدامات انجام شده برای مناطق سیل زده اظهار کرد:  آب از منطقه دزفول عبور کرده و در حال گذر و عبور از اهواز است؛ کارشناسان و همکاران ما در حال بررسی و برآورد هزینه‌ها و خسارت‌‌های این سیل هستند.

وی ادامه داد: تا مدت یک هفته دیگر این برآورد هزینه‌ها و خسارت‌های ایجاد شده به مسئولان ذیربط ارائه خواهد شد و در این زمینه متولیان امر همکاری‌های لازم را خواهند داشت.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور خاطرنشان کرد: معاونت بازسازی بنیاد مسکن در منطقه سیل زده حضور پیدا کرد و بررسی‌های لازم را انجام داد که البته در خوزستان تخریب واحدها را نداریم بلکه بیشتر واحدها دچار آبگرفتگی شد و نیاز به تعمیرات وجود دارد.

نجار تصریح کرد: متأسفانه در دزفول پارک ساحلی ایجاد کرده بوده که خسارت‌های زیادی به این منطقه وارد آمد و از شهردار دزفول پرسیده شد که چرا در حریم رودخانه مجوز برای پارک ساحلی صادر شد که جوابی دریافت نشد.

وی ادامه داد: بخش‌های زراعی نیز در منطقه سیل زده دچار آسیب بسیار جدی شدند چرا که مزارع گندم در فصل برداشت قرار داشتند؛ برخی روستاییان نیز به خاطر احشام‌شان و بازنگشتن آنها دچار خساراتی شدند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور درباره این موضوع که سازمان هواشناسی قبل از وقوع سیلاب پیش‌بینی‌های لازم را داشته پس چرا مدیریت بحران زودتر به فکر کنترل و کاهش خسارات نیفتاده است؟ گفت: هشدارهای هواشناسی کلی است و سطح وسیعی را شامل می‌شود؛ سازمان هواشناسی از نظر علمی و نیروی انسانی کارشناسان مجربی را در اختیار دارد اما از نظر ابزار ضعیف است که باید مسئولان امر در این زمینه به تلاش بپردازند تا سطح ابزار هواشناسی بهبود پیدا کند.

نجار تصریح کرد: هشدارهای بیشتر به مردم است تا در حریم رودخانه‌ها و محل عبور سیلاب توقف نکنند و در ساعت‌های بارانی توجه لازم را برای جلوگیری هر نوع حادثه‌ای داشته باشند که باید به این هشدارها و اخطارها توجه کنند.

وی درباره آخرین آمار تلفات سیل روزهای اخیر نیز اظهار داشت: آخرین آمار تلفات 6 نفر بوده که یک نفر از این افراد مفقود است و 2 نفر از این تعداد بر اثر صاعقه جان خود را از دست داده‌اند

بی‌سابقه بودن سیل خوزستان در تاریخ

اما صید عیسی دارایی؛ نماینده مردم خوزستان در مجلس شورای در تشریح اقدامات انجام شده برای حادثه سیلاب اخیر خوزستان گفت: سیل ایجاد شد در طول قرن اخیر  بی‌سابقه بوده و آب بسیار زیادی وارد سد دز شد که تدبیر مدیریت این سد و عملکرد کارکنان آن در این سیل قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: متاسفانه این سیل خساراتی را به بخش‌های کشاورزی و تاسیسات شهری وارد آورده  اما مهمترین آسیب‌های این سیل به منازل و مکان‌هایی وارد آمده که در حریم رودخانه‌ها ساخته شده و این ساخت و سازهای غیر تدبیرانه آسیب رسان شده است.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این ساخت و سازها در حریم رودخانه‌ها و مسیر سیلاب بسیار خطا بوده و سازمان بازرسی باید ورود پیدا کند که این ساختمان‌ها با چه مجوزی اقدام به ساخت کرده‌اند و چرا برخی در لبه آب این اقدامات را انجام داده‌اند که حالا دچار مشکل شوند.

دارایی همچنین با بیان اینکه در این حادثه سد کرخه پذیرش آب لازم را داشته و بیشتر سیلاب‌ها از لرستان وارد خوزستان شده است، گفت: اگر در این حادثه عظیم سد کرخه، لارود و دز وجود نداشت شاهد فاجعه بسیار بزرگی در سطح استان خوزستان بودیم که خوشبختانه این حادثه به لطف الهی و عملکرد مناسب برخی مسئولان و همکاری مردم مهار شد و شاهد خسارت‌های جبران ناشدنی نبودیم.

وی به عملکرد دستگاه‌های امداد رسان، هلال احمر و مدیریت بحران نیز اشاره کرد و افزود: واحدهای امدادرسان و کمک رسان ضعیف عمل کردند و حتی در اندیمشک هلال احمر تا 48 ساعت اولیه ورود نیافت؛ هلال احمر خوزستان و مدیریت بحران در این حادثه نمره قبولی نخواهند گرفت و کمبود تجهیزات این دستگاه‌های امدادی در این حادثه مشهود بود.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مسئولان ذیربط باید به فکر رفع کمبودها و تجهیز امکانات هلال احمر بپردازند؛مسئولان بحران استان هم فعالیت چشمگیری  نداشتند و عملکرد آنها قابل قبول نبود اما اطلاع رسانی به مردم در این حادثه مناسب انجام گرفت.

دارایی خاطر نشان کرد: برای هلال احمر که کار سنگینی را در بحران‌‌ها به دوش دارد باید از افراد باتجربه استفاده کرد و برنامه‌ریزی و تجهیزات دقیق مورد لحاظ قرار گیرد؛ همه مسئولان باید در فکر تجهیز و تقویت هلال احمر کشور باشند.

برخی ارگان‌ها بدون امکانات وارد صحنه شدند

عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی نیز در تشریح بحران اخیر سیلاب در استان خوزستان، اظهار کرد : نیروهای مسلح، سپاه پاسداران، بسیج و مردم عملکرد بسیار خوبی را داشتند اما برخی ارگان‌ها که انتظار می‌رفت آمادگی کامل داشته باشند بدون امکانات وارد صحنه شدند.

وی ادامه داد: با وجود تلاش‌های لازم از سوی هلال‌احمر و مسئولان ذی‌ربط اما امکانات به اندازه کافی وجود نداشت چرا که مواد غذایی، پتو و چادر به اندازه نبود و در حد بسیار ناچیزی موجود بود؛ البته مدیر کل هلال احمر و مدیر کل عشایر همکاری بسیار خوبی داشتند و مردم نیز در این حادثه مشارکت لازم را انجام دادند.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کمبود امکانات در این حادثه مردم را آزار داد و امیدواریم مسئولان ذیربط آمادگی لازم برای چنین مشکلات و وقایعی را داشته باشند.

پاپی‌زاده با بیان اینکه  در زمینه پیش‌بینی‌ها نیز باید مدیریت لازم انجام می‌گرفت، گفت: سازمان هواشناسی اخطارهای لازم را به وزارت نیرو داده بود اما متاسفانه مسئولان امر بسیار بی اهمیت به این قضیه برخورد کردند.

وی یادآور شد: روز سه‌شنبه هفته قبل جلسه‌ای برگزار و تمهیدات اندیشیده شد و حتی مدارس برای روز چهارشنبه تعطیل اعلام شد اما وزارت نیرو نخواست بحران ایجاد شده را ابتدا بپذیرد.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بعد از اینکه بارش‌ها در روز  چهارشنبه شدت بیشتری گرفت مسئولان همچنان از بازکردن دریچه‌های سد دز خودداری کردند که با چنین وضعیتی لازم بود قبل از شدت بارش‌ها دریچه‌ها تنظیم شود که متاسفانه تنظیم لازم دریچه‌های سد انجام نگرفت.

پاپی‌زاده تصریح کرد: این عدم تنظیم دریچه‌ها موجب شد حجم بسیار بالایی از آب در یک بازه زمانی پشت سد جمع آوری شود و این خروج ناگهانی آن باعث شد تا حجم گسترده‌ای از آب دشت‌های کشاورزی را از بین ببرد و به تاسیسات شهری و ... خساراتی را وارد کند.

وی اضافه کرد: خسارت به تاسیسات شهری، از بین رفتن برخی محصولات کشاورزی، تلف شدن دام و احشام، آسیب‌دیدگی خانه‌های مردم و آسیب‌دیدگی اثاثیه برخی از مردم سیل زده از دیگر موارد ایجاد شده سیلاب است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید با این سهل‌انگاری وزارت نیرو برخورد جدی شود تا دیگر شاهد چنین حوادثی در کشور نباشیم؛ البته باید امکانات هلال احمر نیز افزایش پیدا کند و همه مسئولان در این باره اهتمام لازم را انجام دهند.

به غیر از بحران سیل و برخی خسارات وارده به شهرهای خوزستان خشک شدن تالابها و ورود ریزگردهای داخلی و خارجی نیز باعث بروز مشکلاتی برای مردم این استان خوب کشورمان شد.

سرانجام در ر روزهای آخر بهمن ماه سال 95 همان ریزگردهایی که بارها بیش از حد مجاز شد و نفسهای مردم این منطقه را به تنگ آورذ آورده بود عرصه را تنگ‌تر کرد و اینبار باعث بروز مشکلاتی در برق‌رسانی به برخی شهرهای خوزستان شد.

سیاستهای غلط وزارت نیرو و بحران پیش آمده در خوزستان

اما علی ساری؛ نماینده مردم اهواز در مجلس نیز درباره وضعیت آب  وهوای خوزستان و بحرانی شدن شرایط برای مردم این استان اظهار کرد: نمایندگان مردم استان خوزستان در خانه ملت ، اقدامات عملی خود را در قالب سوال و استیضاح از وزیر نیرو دنبال می‌کنند زیرا ماجرای ریزگردها و گردو غبار به سیاستهای غلط وزیر نیرو در انتقال اب بازمی‌گردد.

وی افزود: استیضاح از وزیر نیرو در جریان تحقیق و تفحص کمیسیون کشاورزی رای آورده و به صحن علنی مجلس فرستاده شده که دراین رابطه باید وزیر پاسخگو باشد.

ساری درباره عملکرد سازمان محیط زیست نسبت به موضوع ریزگردها تصریح کرد: به طور حتم سازمان محیط زیست و خانم ابتکار نیز باید نسبت به موضوع ریزگردها که شرایط بحرانی برای مردم ایجاد کرده پاسخگو باشد؛ باید سازمان محیط زیست پاسخ دهد که چرا طرح انتقال آب که موجب ریزگردها شده مورد پیوست زیست محیطی قرار نگرفته است.

نماینده مردم اهواز در مجلس توضیح داد: اصل ماجرای معضل تمام خوزستان و 21 استان دیگر در رابطه با گرد و غبار و ریزگردها به انتقال آب به فلات مرکزی بازمی‌گردد؛ انتقال آب در حقیقت از سرشاخه‌های رودخانه‌های معروف خوزستان همانند کارون و زهره انجام می‌گرد و این کار باید دارای پیوست زیست محیطی باشد.

ساری با انتقاد از عملکرد سازمان محیط زیست و وزارت نیرو گفت: کوچکترین تخلف زیست محیطی مورد مواخذه قرا ر می‌گیرد اما شاهدیم در موضوع انتقال آب هیچ پیوست زیست محیطی وجود ندارد و یا اینکه رسیدگی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه کارشناسان وزارت نیرو و محیط زیست درباره انتقال آب نظرات مناسبی را ارائه نمی‌کنند، گفت: متاسفانه نظرات غیرکارشناسی را در صحبت‌های کارشناسان و رئیس سازمان محیط زیست شاهد هستیم و ریزگردها روز به روز مردم خوزستان را آزار می‌دهند.

نماینده مردم اهواز در مجلس به صحبت‌های اخیر ابتکار مبنی بر خارجی بودن منشاء ریزگردها اشاره کرد و افزود: خانم ابتکار ادعا می‌کند که بخش قابل توجهی از ریزگردها منشا خارجی دارد در صورتی که اینگونه نیست؛ چطور می‌شود که ریزگردها از حوزه خارجی ورود پیدا کند و در مرکز یک منطقه شدت بگیرد؟

ساری با بیان اینکه خشک شدن هورالعظیم و شادگان نیز در افزایش ریزگردهای استان خوزستان تاثیرگذار است، اظهار کرد: متاسفانه مسئولان محیط زیست مدعی هستند که 62 درصد هورالعظیم آبیگری شده است؛ شاید مسئولان این سازمان محل تالاب هورالعظیم و شادگان را نمی‌دانند که اینگونه اظهار نظر می‌کنند و این صحبتها ادعایی بیش نیست و این تالابها وضعیت مناسبی ندارند.

وی تاکید کرد: به هیچ عنوان 62 درصد هوالعظیم آبگیری نشده است و شادگان و هورالعظیم وضعیت نامناسبی دارند که این موضوع هم در افزایش ریزگردها اثرگذار است.

نماینده مردم اهواز در مجلس با بیان اینکه مردم استان خوزستان افرادی غیور و شهیدپرور هستند گفت: این همه خاک را تحمل کرده‌ایم اما بی‌مهری‌های زیادی را شاهد هستیم که باید دوستان وزارت نیرو و محیط زیست پاسخ دهند.

ساری وضعیت کنونی خوزستان را به سبب ورود ریزگردها بحرانی دانست و تصریح کرد: متاسفانه وقتی ریزگردها ورود می‌‌یابند برق و تلفن قطع می‌شود و شرایط بسیار اسف‌باری پدید می‌آید؛ امیدواریم مسئولان امر هر چه زودتر به این موضوع رسیدگی کنند و ما نیز پیگیر این مسئله هستیم.

پس از این حوادث و بیانات امام خامنه‌ای مبنی بر توجه جدی مسئولان به خوزستان، کارهایی همچون مقر شویی نیروگاهها و عزیمت مسئولان اجرایی به این استان انجام گرفت و تا حدودی از مشکلات پیش‌ آمده برای مردم کاسته شد.

اما دغدغه ریزگردها خارجی و داخلی، تالابهای خشکیده، احتمال قطعی برق و کاهش کیفیت هوا همچنان تا حدودی وجود دارد و مردم انتظار رسیدگی بیشتر را دارند.

بحرانهای مختلف و حوادث گوناگون همیشه می‌تواند نقاط مختلف کشور اعم از جنوب و شمال را تهدید کند اما مهم مدیریت بحران و توجه به رفع این معضلات در اسرع وقت است.