ترور در خیابان شانزه لیزه پاریس/ قتل یک پلیس و زخمی شدن دو پلیس دیگر

Terreur-Champs Elysee-1 ۱۳۹۶/۰۲/۰۱- rfi فارسی: یک فرد مسلح در خیابان شانزه لیزه پاریس در برابر یک خودروی پلیس توقف کرد و با تیراندازی به سوی ماموران در حالِ گشت، یکی از آنان را کشت و خود بر اثر تیراندازی متقابل پلیس کشته شد. در این حادثه دو مامور دیگر پلیس و یک جهانگرد نیز زخمی شدند. فرانسوا هولاند، رئیس جمهوری فرانسه، اندکی بعد این حمله را تروریستی توصیف کرد و با ابراز قاطعیت دولت در مبارزه با تروریسم، همه را به احتیاط و همبستگی دعوت کرد. گروه «دولت اسلامی» با انتشار اطلاعیه ای در شبکۀ خبری خود «اعماق» مسئولیّت این حمله را بر عهده گرفت.
 
تیراندازی به ماموران پلیس در حوالی ساعت ۲۱ پنجشنبه ۲۰ آوریل رخ داد و بگفتۀ شاهدان عینی چند ثانیه بیشتر بطول نیانجامید. پلیس بلافاصله خیابان شانزه لیزه و کوچه‌های اطراف آن را بست و کلیۀ عابران را از محل حادثه دور کرد. اندکی بعد مقامات وزارت کشور اعلام کردند که فرد مزبور به دلیل ارتکاب قتل و مجازات زندان برای مقامات انتظامی و قضائی شناخته شده بود. وی به تازگی از زندان آزاد شده و پلیس اطلاعاتی در دست داشت که از تلاش او برای خرید سلاح به منظور حمله به ماموران انتظامی حکایت می کرد. با این حال به دلیل فقدان مدارک ملموس پلیس اقدام به دستگیری وی نکرده بود.
 
تحقیق در این باره به دادسرای مبارزه با تروریسم پاریس محول گردید و دادستان پاریس، فرانسوا مولنس، در محل حادثه حاضر شد تا از نزدیک با چگونگی وقوع این روبداد آشنا شود. در همین حال، یک مقام قضائی اعلام کرد که محل اقامت مهاجم کشته شده واقع در شهرستان «سن اِ مارن» تحت بازرسی قرار گرفته است.
 
این حادثه تنها سه روز پس از دستگیری دو تن در مارسی که قصد اجرای قریب الوقوع یک سوء قصد تروریستی را داشتند و نیز دو روز پیش از برگزاری دور اول انتخابات ریاست جمهوری، بر نگرانی‌ها در زمینۀ امنیّت دفاتر رای گیری افزوده است. از همین رو فرانسوا هولاند اعلام کرد که تدابیرلازم به منظور تامین امنیّت رای گیری و حصول اطمینان خاطر شهروندان اتخاذ شده است. وقوع این حادثه همزمان با حضور کلیۀ نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری در یک برنامۀ زندۀ تلویزیونی موجب شد که توجه به مسئلۀ مبارزه با تروریسم با تاکید بیشتر در سخنان آنان جای گیرد.
 
رئیس جمهوری فرانسه همچنین اعلام کرد که به دعوت وی صبح جمعه جلسۀ شورای دفاع در حضور او در کاخ الیزه تشکیل می شود.
 
***
 
کریم شرفی عامل حمله در خیابان شانزه لیزه پاریس، در گذشته هم پلیس را تهدید کرده بود
 
rfi فارسی: منابع تحقیق در مورد قتل یک پلیس و زخمی شدن ٢ پلیس فرانسوی دیگر در حمله خیابان شانزه‌لیزه در پاریس، می‌گویند که عامل این حمله "کریم شرفی"*، یک فرانسوی ۳۹ ساله است که در گذشته هم چندین بار افراد امنیتی و پلیس را تهدید کرده بود.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، هویت "کریم شرفی"* بلافاصله بعد از آغاز تحقیقات از سوی مأموران شعبه ضدتروریستی دادستانی پاریس اعلام شد. بر اساس اطلاعات به دست آمده، کریم شرفی در شهر "لیوری-گارگان" در یکی از حومه‌های شرقی پاریس متولد شده و به دلیل چندین مورد جرمی و یا افراط گرایی در زندان، نزد پلیس شناخته شده بوده است.
 
منابع تحقیق می گویند که او روز گذشته وقتی در خیابان شانزه لیزه به سوی پلیس تیراندازی می کرد میدانست که هدف تیراندازی متقابل قرار خواهد گرفت و کشته خواهد شد.
 
بنابر گزارش‌ها، مأموران امنیتی یک تفنگ بادی، چندین اسلحه سرد غیرجنگی همراه با آدرس اداره امنیت داخلی فرانسه و کمیساریای پلیس منطقه اقامت کریم شرفی را در ماشین او پیدا کردند که در نزدیکی محل حمله رها شده بود. مأموران همچنین یک یادداشت مبنی بر حمایت از گروه داعش را در نزدیکی جسد کریم شرفی یافته‌اند.
 
منابع قضایی فرانسه صبح امروز اعلام کردند که سه تن از نزدیکان کریم شرفی در محل اقامت او در شرق پاریس بازداشت شده‌اند.
 
منابع تحقیق به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند کریم شرفی که در منزل مادرش در شهر "شل" زندگی می‌کرده در ماه اکتبر ۲۰۱۵ به دلیل جرایم معمولی به دو سال زندان تعلیقی محکوم شده بود اما این محکومیت او بعدتر به یک دوره آزمایشی بدل شد. بر اساس اسناد مربوط به این دوره آزمایشی در ماه ژانویه ۲۰۱۷، او در اداره کاریابی برای یافتن کار ثبت نام کرده بود.
 
کریم شرفی در ماه فوریه در جریان تحقیق درباره یک مورد جرمی، پلیس را تهدید به قتل کرد اما به دلیل نبودن مدرک از سوی دادگاه آزاد شد.
 
بعد از این حادثه، نام کریم شرفی از سوی اداره عمومی امنیت داخلی فرانسه در فیش " افراد افراط گرا" ضبط شد.
 
خبرگزاری فرانسه در گزارش خود به موارد دیگری از تیراندازی کریم شرفی به سوی پلیس در سال ۲۰۰۱ خبر داده که در نتیجه آن او به ۲۰ سال زندان محکوم شده بود.
 
به گفته خبرگزاری فرانسه، منابع امنیتی فرانسه تلاش دارند بدانند چه رابطه‌ای میان کریم شرفی و ابویوسف بلژیکی، فردی که گروه داعش او را عامل حمله شانزه‌لیزه معرفی کرده، وجود دارد.
 
منابع امنیتی بلژیک شب گذشته به فرانسه اطلاع داده بودند که در جستجوی فردی به نام "یوسف" هستند که در منزلش مقداری اسلحه و نقاب پیدا شده و ظاهراً قصد داشته روز ۲۰ آوریل با قطار به پاریس سفر کند.
 
بامداد امروز خبرگزاری فرانسه گزارش داده بود که این فرد خود را به پلیس بلژیک تسلیم کرده و به گفته دادستان بلژیک هیچ رابطه‌ای میان این فرد و تیراندازی در خیابان شانزه لیزه پاریس وجود ندارد اما پلیس بلژیک به تحقیقات خود ادامه میدهد.
 
کریم شرفی Karim Cheurfi