طوفانی با سرعت ۶۷ کیلومتر بر ساعت منطقه سیستان را فرا گرفت

Sistan-Toofan-jpg

۱۳۹۶/۰۴/۲۵ تسنیم : «کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش بادهای ۱۲۰ روزه که مدتی است با نوسان در سیستان رخ می‌دهد، بار دیگر از صبح امروز با سرعت ۶۷ کیلومتر بر ساعت این منطقه را فرا گرفته است.»
 
علی ملاشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: وزش بادهای 120 روزه که مدتی است با نوسان در سیستان رخ می‌دهد، بار دیگر از صبح امروز با سرعت 67 کیلومتر بر ساعت این منطقه را فرا گرفته است.
 
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: ایستگاه هواشناسی فرودگاهی زابل در ساعت 9:30 صبح امروز سرعت باد 67 کیلومتر بر ساعت و شعاع دید افقی 6000 متر همراه با پدیده باد شدید و گرد و خاک را به ثبت رسانده است.
 
وی اضافه کرد: همچنین ایستگاه هواشناسی شهرستان زهک واقع در منطقه سیستان نیز در ساعت 9:30 صبح امروز سرعت باد 58 کیلومتر بر ساعت و شعاع دید افقی 1500 متر همراه با پدیده باد شدید و گرد و خاک را به ثبت رسانده است.
 
ملاشاهی گفت: پیش‌بینی کلی وضع هوای سیستان و بلوچستان براساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری نشان می‌دهد وزش بادهای 120 روزه در منطقه سیستان با سرعتی حدود 60 تا 75 کیلومتر بر ساعت تا اواخر هفته تداوم دارد که روزهای از امروز تا سه‌شنبه این شرایط تقویت شده و سرعت وزش باد به حدود 80 تا 90 کیلومتر بر ساعت می‌رسد و در برخی نقاط طوفان و گرد و خاک کاهش شدید دید و اختلال در تردد  را به دنبال خواهد داشت.
 
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: در این مدت در نواحی مرکزی و جنوبی استان افزایش غبار و باد و گرد و خاک با شدت کمتر انتظار می‌رود بنابراین توصیه می‌شود  افراد آسیب‌پذیر از جمله سالمندان، بیماران و کودکان در زمان غبارآلود شدن هوا از ترددهای غیرضروری در فضای باز خودداری کنند.
 
وی اظهار داشت: بیشینه دمای شهرهای سیستان و بلوچستان در گرمترین ساعات امروز نشان می‌دهد دلگان با 44 درجه سانتی‌گراد بالای صفر گرمترین شهر استان خواهد بود و کمترین بیشینه دما با 31.9 درجه سانتی‌گراد بالای صفر مربوط به شهر چابهار است.