اردوغان: "کودتاچیان را گردن خواهم زد!"

Erdoghan-Koodeta-jpg

۱۳۹۶/۰۴/۲۵ پارسینه: »یک سال از کودتای نافرجام ترکیه می‌گذرد. در جریان این کودتا بیش از ۲۴۹ نفر کشته و بیش از ۲ هزار نفر زخمی شدند. اقدامات دولت ترکیه پس از این کودتا انتقادات و اعتراضات زیادی را در داخل و خارج از ترکیه در پی داشت.»
 
به گزارش پارسینه، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه خطاب به ده‌‌هاهزار نفری که به مناسبت سالگرد شکست کودتا ۱۵ ژوییه در استانبول به خیابان آمده‌اند گفت از تمام اعضای ملت که از کشورشان دفاع کردند قدردانی می‌کند.
 
اردوغان گفت ۲۵۰ نفر جانشان را از دست دادند اما کشور آینده‌ی خود را تضمین کرد.رییس جمهوری ترکیه گفت "کودتاچیانی که پل را در شب کودتا بستند می‌خواستند به دنیا نشان بدهند بر ترکیه مسلطند اما با میلیون‌ها نفری روبرو شدند که آن شب به خیابان‌ها آمدند تا از عزت کشورشان دفاع کنند."
 
وی اضافه کرد: کودتاچیان را گردن خواهم زد و تاکید کرد اگر پارلمان قانونی شدن دوباره اعدام را تصویب کند آن را امضا خواهد کرد.
رییس جمهوری ترکیه افزود با نخست وزیر درباره طراحان کودتا صحبت کرده و گفته کودتاچیان در زمان حضور در دادگاه باید یونیفورمی مانند لباس زندانیان گوانتانامو به تن کنند."
 
آقای اردوغان در پی سخنرانی از یادبود قربانیان کودتا بر پلی که پل شهدای ۱۵ ژوییه نام گرفته پرده‌برداری کرد. راهپیمایی گسترده درترکیه در سالروز کودتای نافرجام در این کشور برگزار شد. براساس گزارش‌های دریافتی هزاران نفر در استانبول با در دست داشتن پرچم‌های ترکیه در این راهپیمایی شرکت کرده‌اند.
 
بسیاری از تظاهرکنندگان به سوی پلی سرازیر شدند که بعد از تلاش ارتش برای کسب قدرت به نماد مقاومت در ترکیه تبدیل شد.۲۱۹۶ نفر نیز در جریان این ناآرامی‌ها زخمی شدند.
 
دولت در یک سال گذشته بیش از ۱۵۰ هزار نفر از کارکنان خود را اخراج کرده است و می‌گوید در حال تصفیه حامیان کودتاست و آنها را متهم به حمایت از فتح‌الله گولن، شخصیت مذهبی در تبعید کرده است.
 
منتقدان دولت می‌گویند این موج اخراج در کنار دستگیری ۵۰ هزار نفر از مخالفان برای سرکوب منتقدان است. اردوغان در مقاله‌ای در روزنامه گاردین با انتقاد از غرب گفته است : "هیچ راهی برای پوشاندن خیانت کشورهایی که منتظر بودند تا ببینند چگونه نتیجه کودتا تغییر می‌کند، وجود ندارد."
 
 پیش از نیمه شب ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ گروهی از نظامیان ترکیه با بستن پل‌های اصلی استانبول، تصرف شبکه‌های تلویزیونی و محاصره بزرگ‌ترین فرودگاه کشور سعی کردند کنترل کشور را در دست بگیرند. هدف آنها سرنگون کردن رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه بود اما تلاش آنها با شکست مواجه شد.
 
بینالی یلدریم، نخست وزیر ترکیه با افتتاح اولین مراسم از مجموعه‌ای که انتظار می‌رود تا بامداد یکشنبه ادامه داشته باشد در برابر نشست ویژه پارلمان این کشور گفت آنچه ۱۵ ژوییه ۲۰۱۶ روی داده جنگ دوم استقلال ترکیه بوده است.
 
جنگ اول استقلال ترکیه در دهه بیست میلادی منجر به بنای ترکیه مدرن شد.آقای یلدریم گفت: از روزی که تاریکترین شام بلند ترکیه به روز روشن بدل شد و اشغال دشمن به قهرمانی مردم دقیقا یک سال می‌گذرد.با این همه کمال کیلیچدراوغلو رییس حزب اصلی مخالف دولت، حزب جمهوری مردم، اقدامات دولت در پی کودتا را محکوم کرد.
 
کیلیچدراوغلو گفت: این پارلمان که در برابر بمب‌ها پایداری کرده است از اقتدار عاری و بی معنا شده است. سال گذشته عدالت ویران شد. به جای عادی سازی سریع، شاهد ایجاد یک وضعیت اضطراری ماندگار بودیم.