شروط ۴ کشور عربی برای بازگشایی فرودگاه صنعا

Yemen-Jang-1 ۱۳۹۶/۰۵/۲۰- انقلاب اسلامی در هجرت: پس از آنکه  اسماعیل ولد الشیخ احمد، نماینده سازمان ملل در یمن خواستار بازگشایی سریع فرودگاه صنعا شده و همچنین پس از اینکه ۱۵ نهاد و تیم امدادرسانی نیز با تأکید بر فاجعۀ انسانی بیشتر در یمن در اثر استمرار محاصره هوایی یمن، خواستار بازگشایی این فرودگاه برای ارسال کمک‌ های پزشکی و دارویی شدند، ترکی المالکی با اذعان به بسته بودن فرودگاه صنعا، شروط ۴ کشور عربی برای بازگشایی فرودگاه صنعا را اعلام کرد:
 
ایسنا: سخنگوی ائتلاف متجاوز عربستان که جنگی خونین علیه یمن را رهبری می‌کند، اعلام کرد که تنها با محقق شدن شروطی مشخص فرودگاه صنعا را بازگشایی می‌کند.
 
به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه مستقل رأی الیوم، ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان در بیانیه‌ ای اعلام کرد: فرماندهی ائتلاف گزارشاتی را که دفتر هماهنگی امور بشر دوستانۀ سازمان ملل در یمن درباره بستن فرودگاه صنعا به روی پروازهای تجاری منتشر کرده، پیگیری کرده است.
 
وی مدعی شد: بستن فرودگاه صنعا به دلیل نگرانی ما از امنیت هواپیماهای مسافربری و پروازهای تجاری و عملیات قاچاق از سوی حوثی‌ ها بوده است.
 
المالکی گفت: ما از سازمان ملل می‌ خواهیم در ازسرگیری روند پروازهای تجاری و انتقال مسافر به فرودگاه صنعا از طریق اداره امنیت این فرودگاه و تضمین رفع نگرانی‌ های "دولت مشروع" یمن نقش داشته باشد. در صورتی که امنیت هواپیما ها تأمین شده و عملیات قاچاق متوقف شود، فرماندهی ائتلاف نیز آماده بازگشایی فرودگاه صنعا است.
 
این اظهارات بعد از آن ایراد شد که اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن خواهان بازگشایی فرودگاه صنعا شده بود.
 
وی در توئیتر نوشت: بازگشایی فرودگاه صنعا گام مهمی برای کاهش مشکلات یمنی‌ ها و تأمین کمک‌ های بشردوستانه است. ما بار دیگر می‌ خواهیم این فرودگاه در سریع‌ ترین زمان ممکن باز شود.
 
ائتلاف متجاوز عربستان در اوت ۲۰۱۶ فرودگاه صنعا را بست و هرگونه ورود و خروج به یمن چه از طریق هوایی و چه از مرزهای زمینی و دریایی را کنترل می‌کند.
 
در همین راستا الشیخ احمد بعد از سفر سه روزه‌اش به عربستان وارد اردن شد تا با مقامات این کشور درباره حل و فصل بحران یمن گفتگو کند.
 
وی در سفرش به عربستان با عبدربه منصورهادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن و عبداللطیف الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس دیدار کرد.