زمین لرزه در مناطق مختلف ایران و عراق/ صدها کشته و هزاران زخمی در ایران

 Zelzeleh-1 غول خفته در زیر پوست زمین گریبان استان‌های غربی کشور را گرفت و بیشترین کشته و مجروح از استان‌های کرمانشاه و ایلام گزارش شده است.
 
به گزارش سردبیری استان‌های خبرگزاری فارس، شامگاه یکشنبه زلزله مهیبی بخش ازگله از استان کرمانشاه را لرزاند و به تبع آن استان‌های غربی کشور نیز از این زمین‌لرزه در امان نماندند و هرکدام از استان‌های غربی دچار زمین‌لرزه شدید، متوسط و خفیف شدند.
 
بر این اساس، طبق آخرین آمار تا ساعت ۲ بامداد آمار کشته‌ها به بیش از ۱۰۰ نفر در استان‌های غربی کشور و ۱۰۰۰ مجروح رسیده است و نیروهای امدادی، اورژانس و ... در حال کمک‌رسانی به مصدومان هستند.
 
* زلزله ۷.۳ ریشتری ازگله در استان کرمانشاه را لرزاند:
 
این زمین لرزه شدید در عمق ۱۱ کیلومتری زمین رخ داد و موجب ترک خوردن دیوارها و قطع برق برخی مناطق شده است.
 
تلفن، اینترنت و راه‌های ارتباطی قطع شده است.
 
* زلزله نسبتاً شدید تبریز را لرزاند:
 
زلزله نسبتاً شدید تبریز را لرزاند و موجب رعب و وحشت مردم شد. زلزله در تبریز شب را برای مردم این شهر سخت کرد.
 
در حال حاضر اکثر شهروندان با خودروهای شخصی به بیرون از خانه آمده‌اند و ترافیک در خیابان‌ها به شدت دیده می‌شود.
 
براساس اخبار اولیه مرکز اصلی زلزله به بزرگی ۷.۴ ریشتر شمال عراق گزارش شده و در استان‌های شمال غرب ایران احساس شده است.
 
* زمین‌لرزه در استان‌های همدان، مرکزی، گیلان، لرستان، آذربایجان غربی، اصفهان، کردستان و چهارمحال و بختیاری:
 
  علاوه بر کرمانشاه، زلزله مناطقی از استان‌های همدان، مرکزی، گیلان، لرستان، آذربایجان غربی، اصفهان و کردستان را نیز لرزاند و موجب ترس و وحشت مردم این استان‌ها شد.
 
* دستگاه‌ها در آماده‌باش هستند​ زلزله در همدان خسارتی نداشت:
 
علیمردان طالبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با اشاره به وقوع زلزله در همدان و شهرستان‌های این استان اظهار کرد: زمین لرزه در سرپل ذهاب رخ داده و همدان محیط آن بود.
 
وی با بیان اینکه در پی زلزله رخ داده در نقاط مختلف کشور دستگاه‌های ذی‌ربط در آماده‌باش قرار دارند، اضافه کرد: امشب زلزله‌ای به قدرت ۷.۳ ریشتر مرز ایران و عراق را لرزاند و پس‌لرزه این زلزله در استان‌های غربی از جمله همدان احساس شد.
 
مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان از مردم خواست تا آرامش خود را حفظ کنند و نگران نباشند.
 
وی با بیان اینکه موردی از تلفات و خسارات ناشی از زلزله در همدان گزارش نشده است، گفت: از آن جا که ما معین استان کرمانشاه هستیم، نیروهای امدادی خود را به این استان فرستادیم.
 
طالبی با بیان اینکه زمین لرزه بین حلبچه عراق و ازگله کرمانشاه رخ داده است، بیان کرد: زمین لرزه در سه نوبت رخ داد؛ اول ساعت ۲۱:۰۵ دقیقه، زلزله دوم در ساعت ۲۱:۴۸ دقیقه و زلزله سوم در ساعت ۲۱:۵۹ دقیقه رخ داد.
 
وی ادامه داد: این زمین‌لرزه با این قدرت تلفات و خسارت‌هایی خواهد داشت که استان همدان اعلام آمادگی کرده و در صورت نیاز به کرمانشاه اعزام نیرو خواهیم داشت.
 
مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان با اشاره به اینکه اکنون مرکز زلزله مشخص شده به مردم توصیه می‌کنم نگران نباشند اما آمادگی داشته باشند، تصریح کرد: مردم امشب از خوابیدن کنار پنجره پرهیز کنند و اشیایی که احتمال سقوط دارند را ثابت و محکم کنند.
 
* جلسه ستاد مدیریت بحران در استانداری کرمانشاه در حال برگزاری است​ مردم از ترددهای بی مورد اجتناب کنند:
 
اعضای ستاد مدیریت بحران استانداری هم‌اکنون در استانداری تشکیل جلسه داده‌اند و‌ اوضاع را تحت مدیریت دارند.
 
اندازه زلزله کرمانشاه در مقیاس ریشتر ۷​۳ و مرکز زلزله در بخش ازگله واقع در شهرستان ثلاث بوده است.
 
تمام نیروهای استان به حالت آماده‌باش درآمده‌اند. نیروهای امدادی به مناطق حادثه دیده اعزام شده‌اند. 
 
* خسارت خاصی از وقوع زمین لرزه در استان مرکزی گزارش نشده است​ دستگاه‌ها در حال آماده‌باش هستند:
 
سعید فرخی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار کرد: زلزله امشب تقریباً در تمامی نقاط استان مرکزی احساس شده، اما تا این لحظه مشکل یا خسارت خاصی از وقوع زمین لرزه در این استان گزارش نشده است.
 
وی تصریح کرد: با اطلاعی که از طریق فرمانداران دریافت شده، تاکنون مشکل یا خسارت خاصی گزارش نشده است.
 
مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی با بیان اینکه تمامی دستگاه‌ها و نیروهای مرتبط استان در حال آماده‌باش کامل قرار دارند، بیان کرد: در حال حاضر  مرکز مدیریت بحران استانداری فعال و در حال رصد وضعیت کل استان هستیم.
 
فرخی بیان کرد: از هم‌استانی‌های عزیز درخواست داریم خونسردی خود را حفظ کرده و نکات ایمنی در هنگام وقوع زمین لرزه را رعایت کنند.
 
* احساس زلزله در گیلان متأثر از شدت زلزله در عراق است​ مردم آرامش خود را حفظ کنند:
 
عباس صابر درودخانی دقایقی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به زلزله اخیر حس شده در گیلان اظهار کرد: براساس آماری که مؤسسه ژئوفیزیک ایران ارائه کرده، کانون زلزله در شهر سلیمانیه عراق بوده است.
 
وی با اشاره به تأثیر زلزله مذکور در استانی‌های غربی کشور افزود: با توجه به سنگینی و نزدیکی برخی از شهرهای ایران با کانون زلزله، شهرهایی همچون کرمانشاه به‌ شدت لرزیده‌اند، اما هنوز آمار رسمی از میزان خسارت‌ها منتشر نشده است.
 
مدیرکل مدیریت بحران استان گیلان با بیان اینکه شدت زلزله در استان هم با میزان کمتری حس شده چنین توضیح داد: زمین‌لرزه در گیلان تحت تأثیر زلزله عراق است و با توجه به فراوان بودن زلزله در عراق در این استان هم احساس شده است.
 
صابر درودخانی، زلزله عراق را از جمله زلزله‌های بزرگ برشمرد و گفت: خوشبختانه تاکنون هیچ آماری از خسارت‌های احتمالی گیلان منتشر نشده و فکر هم نمی‌کنیم خسارت‌هایی وارد شده باشد.
 
وی بر ضرورت حفظ آرامش شهروندان گیلانی تأکید کرد و گفت: تقاضای همه متصدیان ستاد مدیریت بحران گیلان حفظ آرامش مردم استان است و امیدواریم برای همه شهروندان ایرانی و عراقی خسارت‌های چندانی وارد نشده باشد.
 
* آماده‌باش فرمانداری‌ها و نیروهای امدادی در تهران​ مشکلی وجود ندارد:
 
مدیرکل مدیریت بحران استان تهران از آماده‌باش فرمانداری‌ها و نیروهای امدادی در تهران خبر داد و گفت: مشکلی در استان تهران وجود ندارد.
 
حسین الماسی‌مفیدی دقایقی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری فارس استان تهران اظهار داشت: زلزله امشب در کرمانشاه و قصر شیرین بیشترین اثر را داشته است و طبق اعلام مراجع رسمی، مرکز آن در کشور عراق بوده است.
 
وی تصریح کرد: به دلیل عمق و شدت زلزله در عراق، شاهد لرزش‌هایی در استان‌های زنجان، اصفهان و تهران هم بودیم.
 
مدیرکل مدیریت بحران استان تهران ادامه داد: فرمانداری‌های استان سمنان حسب دستور معاون امور عمرانی استانداری تهران به حالت آماده‌باش درآمده‌اند و نیروهای امدادی، اورژانس و هلال احمر نیز برای رعایت جانب احتیاط در آماده‌باش هستند.
 
الماسی‌مفیدی بیان کرد: جای هیچ نگرانی برای مردم وجود ندارد و مردم استان تهران به زندگی عادی خود ادامه دهند.
 
وی تصریح کرد: در استان تهران دچار مشکل خاصی نیستیم و گروه‌های مدیریت بحران نیز در حالت آماده‌باش قرار دارند.
 
* سایت مرکز زلزله‌نگاری دانشگاه تهران از دسترس خارج شد:
 
سایت مرکز زلزله‌نگاری دانشگاه تهران به آدرس هتتپ:​​یرسچ.وت.اچ.یر​چوررهنتهارتهق.پهپ؟لانگ=فا از دسترس خارج شد.
 
تعداد مراجعه مخاطبان برای در جریان شدت زلزله بسیار بالا رفته و ترافیک بالا موجب وقوع این موضوع شده است.
 
* سرپل ذهاب ۳ بار لرزید:
 
سه زمین لرزه به ترتیب به بزرگی ۳.۶، ۳.۷ و ۳.۴ ریشتر، سرپل ذهاب واقع در غرب استان کرمانشاه را لرزاند.
 
* زلزله در اصفهان خسارتی نداشته است​ هلال‌احمر آماده برای اعزام به استان‌های غربی:
 
داریوش کریمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به وقوع زلزله در برخی از مناطق استان اصفهان، اظهار داشت: هنوز خسارتی به پایگاه‌های هلال‌احمر گزارش نشده است.
 
وی افزود: طی ارزیابی انجام شده بیشترین جایی که زمین لرزه احساس شده، فریدون‌شهر است که با فراخوانی که انجام دادیم، دهیاری‌ها گزارش داده‌اند خسارتی وارد نشده است.
 
معاون امداد و نجات هلال‌ احمر استان اصفهان خاطرنشان کرد: پایگاه‌های غرب و شمال استان آماده‌باش هستند تا در صورت نیاز و اعلام استان‌های غربی به نقاط حادثه دیده اعزام شوند.
 
* مدارس کرمانشاه فردا تعطیل شد:
 
به دلیل خطرات احتمالی وقوع زلزله، فردا دوشنبه ۲۲ آبان‌ماه همه مدارس دوره‌های تحصیلی سطح این استان در نوبت صبح و ظهر تعطیل است.
 
* وقوع زلزله در البرز کذب است​ تشویش اذهان عمومی نکنید​ مردم در فضای مجازی به شایعات دامن نزنند:
 
مهدی مهرور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری فارس البرز در کرج گفت: زلزله در استان البرز رخ نداده و این مسئله کذب است.
 
وی با بیان اینکه به شایعه‌ها توسط مردم در فضای مجازی دامن زده نشود، اظهار داشت: شایعاتی مبنی بر اینکه زلزله در سطح استان البرز آمده است به گوش می‌رسد که این موضوع واقعیت ندارد.
 
مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز با تأکید مجدد بر عدم وقوع هرگونه زلزله در البرز و تهران بیان کرد: مرکز رخداد این زلزله در کشور، استان کرمانشاه بوده است.
 
این مسؤول، بزرگی زلزله را ۷.۳ ریشتر در این استان برشمرد و خاطرنشان کرد: پس‌لرزه‌های این زلزله موجب به وجود آمدن شایعاتی در البرز و تهران شده است و از مردم انتظار داریم با انتشار چند باره این شایعات، موجب تشویش اذهان عمومی نشوند.
 
مهرور خاطرنشان کرد: از مردم خواهش می‌کنیم خونسردی خود را حفظ کرده و با فکر عمل کنند.
 
* وضعیت در اصفهان عادی است​ آمادگی ارسال خون به استان‌های حادثه‌ دیده:
 
مجید زینلی دقایقی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره وقوع زلزله در برخی مناطق اصفهان، اظهار کرد: با توجه به عدم گزارش خسارت‌های زمین لرزه در استان اصفهان، وضعیت انتقال خون طبیعی است.
 
وی افزود: در استان اصفهان از لحاظ ذخایر خونی مشکلی وجود ندارد و طبق استانداردهای جهانی در صورت حادثه نیز تا ۹ روز پاسخگوی مراکز درمانی خواهیم بود.
 
مدیرکل انتقال خون استان اصفهان عنوان کرد: همه چیز در اداره انتقال خون روال عادی خودش را طی می‌کند و در صورت اعلام نیاز استان‌های حادثه‌دیده این آمادگی وجود دارد که فرآورده‌های خونی را ارسال کنیم.
 
* زمین‌لرزه در قم خسارتی نداشت​ آماده‌باش دستگاه‌های امدادی:
 
محسن اروجی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به وقوع زمین‌لرزه بین مرزهای ایران و عراق اظهار کرد: وقوع این زمین‌لرزه در بخش‌های مختلف استان قم احساس شده است.
 
وی با بیان اینکه خوشبختانه وقوع این زمین‌لرزه در استان قم خسارات جانی و مالی نداشته است، اضافه کرد: در حال حاضر دستگاه‌های امدادی این استان در حالت آماده‌باش هستند.
 
* زلزله ۷.۴ ریشتری در عراق عامل اصلی زلزله‌ها در ایلام است:
 
زلزله‌ای با قدرت ۷.۴ ریشتر جنوب شرق سلیمانیه در عراق را لرزاند که در پی آن، زمین لرزه شدید ایلام و شهرهای تابعه این استان را نیز لرزاند.
 
برق‌های مناطقی از استان ایلام قطع شده است.
 
مردم ایلام پس از زلزله شدید سراسیمه از خانه‌هایشان خارج شده‌اند.
 
* زلزله تلنگری برای نظارت بیشتر بر ساخت و سازهاست​ کمیته بحران استان کردستان فعال‌تر شود:
 
سیدمهدی فرشادان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج با اشاره به وقوع زمین لرزه در عراق و اثرات آن در استان‌های مختلف کشور از جمله کردستان اظهار کرد: وقوع زلزله در استان زنگ خطری برای هوشیاری بیشتر مسوولان است.
 
وی با بیان اینکه دستگاه‌های خدمات‌رسان باید آمادگی کامل را برای خدمت به مردم در سطح استان داشته باشند، خاطرنشان کرد: به عنوان نماینده مردم استان آمادگی هر گونه حمایت از آسیب‌دیدگان احتمالی زلزله داریم.
 
فرشادان در ادامه به آمار بالای مناطق پرخطر و حاشیه شهرها در سطح استان کردستان به ویژه در مرکز استان اشاره کرد و گفت: مسوولان باید به بحث مناسب‌سازی و مقاوم در بافت‌های فرسوده در سطح استان اقدام کنند.
 
نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این زلزله تلنگری برای مسوولان است تا نظارت بر ساخت و سازها بیشتر شود.
 
وی در پایان تشریح کرد: نمایندگان مردم آماده همکاری و پیگیری احتمالی را در سطح کلان دارند و از مردم درخواست می‌کنیم که آرامش خود را حفظ کنند.
 
* تمام مقاطع تحصیلی استان ایلام فردا تعطیل است:
 
براساس مصوبه کمیته بحران این استان، تمام مقاطع تحصیلی استان ایلام فردا دوشنبه تعطیل است.
 
وقوع زلزله در کشور عراق سبب ناآرامی مردم و قطعی برق در بخش‌هایی از استان ایلام شده است.
 
* سپاه با کمک به ناجا در تلاش حفظ امنیت شهر است:
 
جمال شاکرمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: سپاه تمام تلاش خود را برای کمک به نیروی انتظامی در جهت حفظ امنیت شهر به کار می‌گیرد.
 
جانشین سپاه امیرالمومنین (ع) ایلام عنوان کرد: در صورت لزوم تمام امکانات بسیج و سپاه برای حفظ امنیت با کمک نیروهای انتظامی بکارگیری می شوند.
 
وی ادامه داد: مردم هیچ نگرانی نداشته و با حفظ خونسردی به آرامش شهر کمک کنند. اوضاع امنیتی در وضعیت مطلوبی بوده در حال حاضر تحت کنترل نیروهای انتظامی و نظامی است.
 
* بسیج امکانات سپاه​ ایجاد بیمارستان‌های صحرایی در ایلام و کرمانشاه:
 
مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ایجاد بیمارستان‌های صحرایی در استان‌های کرمانشاه و ایلام برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان خبر داد.
 
* دستور وزیر بهداشت برای اعزام کادر درمانی متخصص به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه:
 
با دستور وزیر بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور موظف شدند نسبت به اعزام کادر درمانی متخصص، تجهیزات پزشکی، آمبولانس و تأمین خون مورد نیاز برای مراکز درمانی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام کنند.
 
* اسکان اضطراری زلزله‌زدگان ۳ شهر استان کرمانشاه:
 
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از اسکان اضطراری زلزله‌زدگان در ۳ شهر استان کرمانشاه خبر داد.
 
* ستاد بحران وزارت کشور تشکیل جلسه داد​ زلزله در مرز رخ داده است:
 
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از تشکیل جلسه ستاد بحران وزارت کشور در پی وقوع زلزله خبر داد و گفت: آمار مجروحان و فوتی‌ها ضدونقیض است.
 
اسماعیل نجار در سخنانی با اشاره به اینکه ستاد بحران وزارت کشور در پی وقوع زلزله در استان کرمانشاه تشکیل جلسه داده است، اظهار داشت: زلزله ۷.۳ ریشتری در ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه در مرز استان کرمانشاه و عراق داشتیم، نزدیک ترین محل به کانون زلزله در کرمانشاه، منطقه «ازگله» است و با شهرهای عراق فاصله دارد.
 
وی با بیان اینکه در طول تاریخ هم وقوع چنین زمین لرزه ای در آن منطقه نداشته ایم، تصریح کرد: منطقه ازگله ۵ کیلومتر با کانون زلزله فاصله دارد؛ این زلزله استان های همجوار را تحت تاثیر قرار داده است.
 
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید بر اینکه زلزله در قصرشیرین و سرپل ذهاب و روستاهای منطقه شمال غرب کرمانشاه بیشترین تاثیر را داشته است، افزود: آمار مجروحان و فوت شدگان حادثه یک مقدار ضد و نقیض است و به محض جمع بندی؛ آمار صحیح ارائه می‌شود.
 
* آخرین وضعیت زوار در عراق:
 
مجید آقابابایی مدیرکل مرزی وزارت کشور اعلام کرد که به رغم حادثه زلزله ساعاتی قبل در عراق ، ایران و نوار مرزی دو کشور زائران ایرانی در امنیت و آرامش در حال ورود به کشور هستند.
 
* ریزش کوه باعث انسداد برخی محورهای استان کرمانشاه شد:
 
بهمن خسروانی  مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در محورهای ثلاث باباجانیء جوانرود، پاتاقء سرپل‌ذهاب و محور باینگان به پاوه، ریزش کوه باعث انسداد محورها شده است.
 
* تمام فرودگاه‌های غرب کشور فعال هستند:
 
شرکت فرودگاه ها اعلام کرد: با وجود زلزله به وقوع پیوسته در غرب ایران، تمام فرودگاه‌های این منطقه فعال هستند.
 
طبق اعلام این شرکت، فرودگاه‌های ایلام، همدان، سنندج، ارومیه و کرمانشاه هیچ اشکالی در فعالیت ندارند و برای پشتیبانی از هرگونه عملیات امدادرسانی احتمالی در آمادگی کامل به سر می‌برند.
 
* تخریب تنها بیمارستان سرپل ذهاب:
 
تنها بیمارستان سرپل ذهاب درپی زمین لرزه به شدت تخریب شده و هم‌اکنون برق هم ندارد.
 
* کولیوند: با برادران سپاه و ارتش، سردار جلالی رییس پدافند غیرعامل و سرتیپ حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش همکاری صورت گرفته تا به وسیله بالگرد بعد از روشنایی هوا امدادرسانی کنیم و به وسیله یک هواپیما مصدومان وخیم را به تهران منتقل کنیم.
 
* اسکان اضطراری شروع شده است:
 
سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر: اسکان اضطراری شروع شده است، تعداد مصدومان بیشتر از ظرفیت بیمارستان‌هاست و در حال انتقال مصدومان به شهرهای مجاور هستیم. تیم‌های امدادی به همراه سگ‌های زنده یاب در حال جست‌وجو در مناطق زلزله‌زده هستند.
 
* آغاز فعالیت بیمارستان‌های صحرایی سپاه‌​ دستور به ‌سپاه استان‌های همجوار برای کمک به زلزله‌ زدگان:
 
سردار رمضان شریف در گفت‌و‌گو با شبکه خبر ‌اظهار داشت: از همان ساعت‌های اولیه وقوع زلزله، سپاه استان کرمانشاه و ایلام و مجموعه نیروی زمینی در شمالغرب کشور ضمن حضور در ستاد بحران این دو استان، آمادگی خودشان را برای کمک در بخش‌های مختلف اعلام ‌کردند.
 
وی با بیان اینکه دستورات لا‌زم برای فعال شدن بیمارستان‌های صحرایی سپاه داده شده است، افزود: ‌در چند ساعت آینده بیمارستان‌های صحرایی عملیاتی خواهد شد و دستور لازم داده شده ‌سپاه استان‌های همجوار کمک کنند.
 
وی با بیان اینکه آمادگی کامل برای ارائه خدمات را دارد، تصریح کردک ‌هوا‌‌فضا و نیروی زمینی سپاه‌‌ نیز ‌بیمارستان‌های صحرایی مجهزی دارند که به محض مشخص شدن و درخواست مسئولان ‌استقرار پیدا می‌کنند.
 
* خسارت بالای زلزله در‌ ‌ثلاث باباجانی، جوانرود، دالاهو و سرپل‌ ذهاب:
 
مرتضی سلیمی رئیس امداد و نجات جمعیت هلال احمر با ارائه آخرین آمار تلفات زلزله ۷.۳ ریستری کرمانشاه اظهار داشت: در حال حاضر بیشترین خسارت ‌در ‌ثلاث باباجانی، جوانرود، دالاهو و سرپل‌ذهاب گزارش شده است.
 
وی با بیان اینکه روستاها تخریب بیشتری در این زلزله داشته‌اند، ادامه داد: ‌اسکان اضطراری مردم در حال انجام بوده و ‌کار امدادرسانی به موقع شروع شده است.
 
‌رئیس امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه تعداد مصدومان در ثلاث باباجانی بیشتر ‌است، گفت: استان‌های معین برای امدادرسانی مشخص شده‌ است تا اگر اسکان اضطراری و ‌نیاز به خدمات درمان بود به سهولت انجام گیرد.‌
 
* تمامی مدارس و ادارات استان ایلام امروز تعطیل شد:
 
به گزارش خبرنگار فارس در ایلام، بر اثر زمین‌لرزه تمامی مدارس و ادارات استان ایلام امروز (دوشنبه) تعطیل شد.
 
* ریزش کوه در محور ایلام به سرابله بر اثر پس لرزه زلزله:
 
به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام به نقل از پایگاه خبری پلیس، رضا همتی‌زاده اظهار داشت: پلیس راه با همکاری اداره راه و شهرسازی و راهداری حمل و نقل جاده‌ای با استفاده از تجهیزات در اختیار نسبت به پاکسازی و رفع مسدودی این مسیر اقدام کرده و در حال حاضر مشکل خاصی در این مسیر وجود ندارد.
 
وی ادامه داد: رانندگانی که در این مسیر اقدام به تردد می کنند باید قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت نموده و از ارتکاب تخلفات حادثه ساز پرهیز کنند و حرکت با سرعت مطمئنه را در دستور کار خود قرار دهند تا در صورت وجود هر گونه موانع خصوصا ریزش سنگ ریزه ها  بتوانند براحتی وسیله نقلیه خود را کنترل کنند و دچار حوادث نشوند .
 
رئیس پلیس راه استان ایلام در پایان به رانندگان توصیه کرد: شهروندان از ترددهای غیرضروری در جاده‌های استان خودداری کنند و تا حد امکان در مسیرهای امن که حوادث آنها را تهدید نکند، خودروها را پارک کنند.
 
* خبر تعطیلی ادارات کرمانشاه تکذیب می‌شود: 
 
معاون عمرانی استانداری کرمانشاه: خبر تعطیلی ادارات کرمانشاه تکذیب می‌شود. ادارات فردا باز و آماده‌باش و فقط مدارس و دانشگاهها تعطیل‌ هستند.
 
* رئیس امداد و نجات جمعیت هلال احمر: در حال حاضر بیشترین خسارت ‌زلزله در ‌ثلاث باباجانی، جوانرود، دالاهو و سرپل‌ذهاب گزارش شده است:
 
بیش از ۷۰ هزار نفر در سرپل‌ذهاب، جوانرود و قصرشیرین به اسکان اضطراری نیاز دارند که بیشتر در روستاها هستند و بیمارستان‌های اسلام‌آباد غرب، دالاهو، قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب به شدت نیازمند کمک هستند.
 
* قصرشیرین بار دیگر لرزید:
 
زلزله نسبتاً شدید قصر شیرین را دوباره لرزاند.
 
* ارسال واحدهای خون از همدان، ایلام و کردستان به مراکز درمانی کرمانشاه:
 
سخنگوی سازمان انتقال خون اعلام کرد: ارسال واحدهای خون از همدان، ایلام و کردستان به مراکز درمانی کرمانشاه
 
* تکذیب تعطیلی ادارات استان کرمانشاه:
 
معاون عمرانی استانداری کرمانشاه: خبر تعطیلی ادارات تکذیب می‌شود. ادارات فردا باز و آماده‌باش و فقط مدارس و دانشگاهها تعطیل‌ هستند.
 
* ۹۳ تن تاکنون در استان کرمانشاه بر اثر زمین لرزه جان باخته اند:
 
کولیوند رئیس اورژانس کشور گفت: ۹۳ تن تاکنون در استان کرمانشاه بر اثر زمین لرزه جان باخته‌اند که از این تعداد ۶۱ تن در سرپل ذهاب، ۳۰ نفر در قصر شیرین و ۲ تن در کرمانشاه کشته شده‌اند؛ ۱۰۰ تن نیز در قصر شیرین زخمی شده‌اند.
 
* کرمانشاه ۳۰ بار لرزید:
 
به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، زمین‌لرزه‌های مکرر در استان کرمانشاه طی ساعات گذشته به وقوع پیوسته که براین اساس ۳۰ زمین لرزه رخ داده است و همگی بالای سه ریشتر بوده است.
 
این زمین لرزه‌ها در نقاط مختلف این استان و در شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل ذهاب، کرمانشاه، گیلان غرب، گهواره، تازه‌آباد و ثلاث باباجانی به وقوع پیوسته است.
 
* ۵ فروند بالگرد به مناطق زلزله‌زده اعزام می‌ شود:
 
مرتضی سلیمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری فارس استان تهران اظهار داشت: تاکنون بیش از ۳۵ تیم از خود استان کرمانشاه به مناطق قصر شیرین و گیلان غرب اعزام شدند و تیم‌های امداد نجات استان‌های معین یعنی همدان، کرمانشاه، ایلام و ... در آماده‌باش کامل هستند.
 
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر گفت: تعدادی از کارکنان سازمان هلال‌احمر به منطقه اعزام شدند تا از مناطق زلزله‌دیده بازدید کامل داشته باشند و خسارت‌های وارده شده را بررسی کنند.
 
سلیمی از مردم خواست تا آرامش خود را حفظ کنند و از ایجاد تشنج در سطح شهر و اطراف خود شدیداً پرهیز و در حفظ و آرامش شهر مسؤولان را همراهی کنند.
 
وی افزود: مشکل خاصی در این خصوص گزارش نشده؛ همچنین فردا صبح، پنج فروند بالگرد سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران به مناطق زلزله‌دیده اعزام می‌شود تا امدادرسانی به‌آسانی صورت گیرد.
 
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر اظهار داشت: این زلزله در استان‌های غربی و مرکزی کشور احساس شده و پس‌لرزه‌های آن در شهرستان‌های استان تهران بوده و با دستور استاندار تهران به فرمانداری‌های تابعه، کمیته‌های بحران در شهرستان‌های استان تهران در آماده‌باش کامل هستند.
 
* تعداد کشته‌ ها و مجروحان زمین‌ لرزه استان کرمانشاه خیلی بالاست:
 
به گزارش سردبیری استان‌های خبرگزاری فارس، بهنام سعیدی با اعلام آمار بالای کشته‌ها و مجروحان در زمین‌لرزه استان کرمانشاه گفت: متأسفانه در این زمین لرزه واحدهای مسکونی و تجاری بسیاری تخریب شده‌ است و نیروهای امدادی به مناطق زلزله‌زده اعزام شده‌اند تا به مردم امدادرسانی کنند.
 
* آخرین اخبار از وقوع زلزله در کرمانشاه​ نیاز فوری ۷۰ هزار نفر به اسکان اضطراری:
 
به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، وقوع زمین لرزه در شهرستان‌های مختلف استان کرمانشاه موجب شده است مردم با مراجعه به جایگاه‌های سوخت، اقدام به پر کردن باک خودروها کنند، به همین دلیل شاهد ازدحام و ایجاد صف‌های طولانی در مقابل این اماکن هستیم.
 
مردم همچنین از خانه‌های خویش بیرون آمده و در بوستان‌ها، پارک‌ها و فضاهای باز شهر و حتی اطراف شهر مانده‌اند و به دلیل وقوع پس لرزه‌های مکرر از مراجعه به منازل خویش خودداری می‌کنند.
 
اغلب مردم از این وضعیت نگران هستند و در مناطق بسیاری افراد حادثه‌دیده نیازمند دریافت کمک هستند که در این زمینه مراکز درمانی برخی شهرستان‌ها به دنبال وقوع زلزله تخریب شده و تمام اماکن درمانی مملو از مجروحان زمین لرزه‌های رخ داده شده است.
 
ستاد مدیریت بحران استان کرمانشاه به فوریت تشکیل جلسه داده و اطلاعیه‌های لازم از طریق رسانه‌های رسمی به اطلاع شهروندان می‌رسد و با رخ دادن زلزله مذکور شاهد قطعی برق، تلفن و ایجاد اختلال ارتباطی در مناطق وقوع زمین‌لرزه هستیم.
 
آمار تلفات در استان کرمانشاه به حدود ۱۰۰ نفر (تا این لحظه) بنا بر تجمیع اطلاعات واصله، رسیده است و بیش از ۷۰ هزار نفر در سرپل‌ذهاب، جوانرود و قصرشیرین به اسکان اضطراری نیاز دارند که بیشتر در روستاها هستند.
 
در حال حاضر بیمارستان‌های اسلام‌آباد غرب، دالاهو، قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب به شدت نیازمند کمک هستند و بیشترین خسارت ‌زلزله در ‌ثلاث باباجانی، جوانرود، دالاهو و سرپل‌ذهاب گزارش شده است.
 
ترافیک در اغلب جاده‌ها و خیابان‌های شهرستان‌های محل وقوع زلزله سنگین است و در برخی از محورهای مواصلاتی بر اثر ریزش کوه، آوار و ... تردد امکانپذیر نیست و تعداد زیادی از شهروندان زیر آوار مانده‌اند که کمک‌رسانی سریع می‌تواند موجب کاهش تلفات شود.
 
مسؤولان مربوطه از تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها خبر داده‌اند و هنوز ارزیابی دقیقی از میزان خسارت وارده و تعداد افراد فوت شده و مجروحان حادثه نیز در دست نیست.
 
* آخرین وضعیت خوزستان پس از زلزله ​ دریا مواج شد:
 
زمین‌لرزه ۷.۳ ریشتری در مرز ایران و عراق که ساعاتی پیش رخ داد باعث کشته و مصدوم شدن تعدادی از هموطنان در استان‌های مرزی غرب کشور شد.
 
این زمین‌لرزه در خوزستان نیز به شدت احساس شد و بسیاری از مردم این استان را به خیابان‌ها کشاند؛ برق مناطقی از این استان نیز قطع شد؛ شدت این زلزله در مناطق مرزی همچون غرب کرخه از توابع شوش بیشتر از سایر نقاط استان احساس شد.
 
در این میان از آبادان خبر می‌رسد که دریا مواج شده است؛ معاون عمرانی فرماندار ویژه آبادان در این ارتباط می‌گوید: صیادان اروندکنار از مواج شدن دریا پس از زلزله خبر می‌دهند اما جای نگرانی وجود ندارد و همه صیادان در سلامت کامل به سر می‌برند.
 
از شوش نیز خبر می‌رسد که یک زن ۵۷ ساله به علت زلزله از راه‌پله خانه خود سقوط کرده و مصدوم شده است؛ زلزله در منطقه مرزی غرب کرخه از توابع شوش شدت بیشتری نسبت به سایر نقاط شهرستان داشته است.
 
در اهواز نیز با شدت کمتری، وضعیت مشابه سایر نقاط استان است؛ در لحظات اولیه س از وقوع زمین لرزه، خبرهایی مبنی بر آسیب به فرودگاه بین المللی این شهرستان منتشر شد؛ روابط عمومی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در این ارتباط اعلام کرد که هیچ خسارت یا صدمه‌ای به فرودگاه اهواز وارد نشده است.
 
از طرف دیگر دستگاه‌های و نهادهای مختلفی در این استان ستاد بحران تشکیل داده و از آمادگی خود برای اعزام نیرو به مناطق زلزله‌زده به منظور ارائه خدمات امدادی به زلزله زدگان خبر داده‌اند.
 
با این وجود مدیرکل مدیریت بحران خوزستان در ارتباط با آخرین وضعیت استان پس از زلزله به خبرنگار فارس می‌گوید: تاکنون از فرمانداران شهرستان‌های خوزستان در ارتباط با خسارات احتمالی زلزله گزارشی دریافت نشده است.
 
همچنین در خوزستان خبری از تعطیلی مراکز آموزشی و ادارات برای روز دوشنبه نیست.
 
* مشکل آلودگی آب شرب استان کرمانشاه دقایقی پیش برطرف شد" 
 
به گزارش سردبیری استان‌های خبرگزاری فارس، هوشنگ بازوند با بیان اینکه مشکل آلودگی آب شرب استان کرمانشاه دقایقی پیش برطرف شد، گفت: هنوز برق بخشی از مناطق سرپل‌ذهاب وصل نشده که تا یک ساعت دیگر درست می‌شود؛ همچنین اعلام کردیم برق برخی مناطق را هم به‌ خاطر ایمنی وصل نکنند تا حادثه‌ای رخ ندهد.
 
وی با بیان اینکه از زمان وقوع زمین‌لرزه مشکل قطع گاز نداشتیم، اضافه کرد: از یک ساعت پیش آواربرداری آغاز شده است و نیروهای سپاه، ارتش، هلال احمر و ... در حال فعالیت هستند.
 
​استاندار کرمانشاه با بیان اینکه زمین‌لرزه ۶ شهرستان استان کرمانشاه را دربرگرفته بود، توضیح داد: چادر اسکان اضطراری مردم مقابل خانه خودشان برپا می‌شود و در حال حاضر تنها مشکل برق و کمبود موقتی پتو داریم و سوخت به اندازه کافی هست و در پمپ‌بنزین‌ها مشکل توزیع نخواهیم داشت.
 
* اعزام نیروهای سپاه و بسیج به مناطق زلزله‌زده در کرمانشاه:
 
به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، سردار بهمن ریحانی بامداد امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سپاه شهرستان‌های استان کرمانشاه برای کمک‌رسانی به مناطق حادثه‌دیده تمام تمهیدات لازم را به کار می‌گیرند.
 
به گفته فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه، گردان‌های بیت‌المقدس، امام حسین (ع) و لشکر عملیاتی نبی اکرم (ص) به مناطق حادثه‌دیده در شهرستان‌های سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، قصرشیرین و دالاهو اعزام شدند.
 
* محور سروآباد ء پاوه بازگشایی شد:
 
محمدراشد مدرس گرجی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج با بیان اینکه از زمان وقوع زلزله، تمام عوامل راهداری در سطح استان به حالت آماده‌باش هستند، اظهار کرد: ریزش کوه که به دلیل زلزله در محور سروآباد ء پاوه «گردنه تته» را مسدود کرده بود با تلاش عوامل راهداری اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سروآباد بازگشایی شد.
 
معاون اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان خاطرنشان کرد: چند دستگاه کامیون راهداری برای حمل چادر و دیگر تجهیزات مورد نیاز استان کرمانشاه، در اختیار هلال احمر استان کردستان قرار گرفته است.
 
گفتنی است؛ به دنبال وقوع زلزله شدید در سلیمانیه عراق برخی از استان‌های غربی کشورمان لرزیدند که در پی آن تعدادی از هموطنانمان جان خود را از دست دادند و تعدادی نیز زخمی شده‌اند.
 
* معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه: کمبود دارو نداریم:
 
 معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: تمامی داروها و تجهیزات مصرفی مورد نیاز بیمارستانهای شهرستانهای جوانرود،ثلاث باباجانی، اسلام آبادغرب، قصرشیرین و دالاهو تامین و درحال انتقال است. در حال حاضر مشکل کمبود دارو نداریم.
 
* ریزش کوه در ۳ محور برون شهری کرمانشاه ​ مردم به توصیه‌های مسوولان توجه کنند:
 
به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، به دنبال وقوع زلزله و ریزش کوه، محورهای ثلاث باباجانی به جوانرود، پاتاق به سرپل‌ذهاب و باینگان به پاوه مسدود شد و تیم‌های خاکبرداری و رفع انسداد اقدام به بازگشایی محورهای مسدود شده کردند.
 
سایر محورهای مواصلاتی در استان کرمانشاه باز است و تردد در آن امکانپذیر است که  نیروی انتظامی استان کرمانشاه در این شرایط اعلام کرده است که وضعیت امنیتی در کنترل است و مردم از مراجعه به شهرستان‌های آسیب‌دیده اجتناب کنند تا ترافیک و ازدحام جمعیت مانع امدادرسانی و کند شدن روند ساماندهی اوضاع نشود.
 
رانندگان مصرف سوخت خودرو خود را کنترل و از حضور در گلوگاه ها و ایجاد ترافیک و ازدحام خودداری کنند و بدون توجه به شایعات، اخبار را از رسانه‌های رسمی دریافت کنند.
 
* زلزله ۴.۶ ریشتری در سرپل ذهاب​ وقوع ۴۰ زمین لرزه در غرب کشور:
 
به گزارش خبرگزاری فارس از سرپل ذهاب، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۴.۶ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری زمین ساعت ۰۳:۵۰ سرپل ذهاب واقع در غرب استان کرمانشاه را لرزاند.
 
پیش از این نیز زمین لرزه در مناطق قصرشیرین، ازگله و تازه آباد برای چندمین بار رخ داده بود و به این ترتیب تعداد زمین لرزه‌ها در استان کرمانشاه به حدود ۴۰ بار رسیده است.
 
* رحمانی فضلی: امکانات و تجهیزات مورد نیاز هرچه سریع‌تر از استان‌های مجاور به مناطق زلزله‌زده منتقل می‌شود: 
 
وزیر کشور اعلام کرد: امکانات و تجهیزات مورد نیاز هرچه سریع‌تر از استان‌های مجاور به مناطق زلزله‌زده منتقل می‌شود؛ همچنین تمام اقلام مورد نیاز از جمله چادر، مواد غذایی و دارو تأمین و به این مناطق منتقل می‌شود.
 
وی ادامه داد: از نیروهای سپاه و ارتش می‌خواهیم تا هرچه سریع‌تر بیمارستان صحرایی را ایجاد و در مناطق زلزله‌زده آواربرداری کنند.
 
نگران تلفات و آسیب‌ ها در روستاها هستیم.
 
***
 
جزئیات زلزله‌ ای که ۱۵۰ میلیون نفر احساس کردند
 
ایسنا: عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله‌ شناسی و مهندسی زلزله با تأکید بر اینکه گسل مسبب زلزله یکشنبه شب مرز ایران و عراق مشخص نیست، گفت: این زلزله را حدود ۱۵۰ میلیون نفر در ایران و عراق و در هر دو پایتخت احساس کردند.
 
دکتر مهدی زارع در گفتگو با ایسنا با اشاره به زلزله امشب سلیمانیه عراق، گفت: این زلزله در ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه امشب یکشنبه ۲۱ آبان ماه در ۳۰ کیلومتری شمال غرب سرپل ذهاب و  ۳۲ کیلومتری جنوب غرب حلبچه رخ داده است.
 
وی با بیان اینکه این زلزله در ناحیه مرزی ایران و  عراق رخ داده است، اظهار کرد: کانون این زلزله در مرز ایران و عراق  و در داخل خاک عراق واقع شده است.
 
استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله با اشاره به گسل مسبب این زلزله خاطرنشان کرد: گسل مسبب این رخداد هنوز مشخص نیست ولی گسل فعال خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس و گسل‌های پهنه گسله ذهاب (یا سرپل ذهاب)  در همین منطقه قرار دارد.
 
زارع با تاکید بر اینکه گسل "پی سنگی ذهاب" از گسل‌های سامانه گسله خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس است، خاطرنشان کرد: سازوکار این زلزله فشاری و صفحه گسله نزدیک به قائم بوده است.
 
این محقق مهندسی زلزله یادآور شد: در شهر سر پل ذهاب ۶۰ هزار نفر و در قصر شیرین حدود ۳۰ هزار نفر زندگی می‌کنند و زلزله‌های حلوان و سر پل ذهاب از جمله زلزله‌های تاریخی این منطقه به شمار می‌رود.
 
زارع زلزله‌های ۹۵۸ میلادی و ۱۱۵۰ میلادی سرپل ذهاب و در سده بیستم زلزله‌ ۱۹۶۷ میلادی با  بزرگای ۵.۷ و زلزله ۵.۱ سال ۱۹۸۳ میلادی را از جمله زلزله‌های تاریخی این منطقه نام برد.
 
وی با اشاره به رخداد این زلزله بزرگ گفت: این زلزله را حدود ۱۵۰ میلیون نفر در ایران و عراق و در هر دو پایتخت حس شده است ولی طبیعتا رخداد آن به تحریک گسل‌های دور از منطقه رومرکزی (مثلا گسل‌های تهران، تبریز و یا قم) ربطی ندارد.
 
وی با اشاره به اخبار منتشر شده در زمینه پیش‌بینی این زلزله از سوی برخی منابع خبری تاکید کرد: هیچ پیش‌بینی از هیچ منبعی قبل از رخداد ۲۱ آبان ۹۶ وقوع آن را اعلام نکرده بود.
 
زارع همچنین به مطلب منتسب به سازمان زمین‌شناسی آمریکا در سال ۲۰۱۳ در باره این زلزله خاطرنشان کرد: اساسا این سازمان هرگز چنین اقدامی انجام نداده و نخواهد داد ولی متاسفانه برخی خبرگزاری‌ها متن جعلی را که بعد از زلزله ۲۰۱۳ (۱۳۹۲ش) سراوان در فضای مجازی منتشر شده بود، به عنوان پیش‌بینی سازمان زمین‌شناسی آمریکا منتشر کرده است و این خبر مطلقا واقعیت علمی ندارد.
 
***
 
شمار کشته‌ های زلزله بیش از آمار رسانه‌ هاست
 
ایلنا: نماینده مردم سرپل ذهاب در مجلس تاکید کرد: تعداد کشته‌شدگان زلزله اخیر در منطقه سرپل ذهاب بیشتر از تعدادی است که در رسانه‌ها اعلام می‌شود.
 
فرهاد تجری در گفتگو با خبرنگار ایلنا درباره زلزله در منطقه سرپل ذهاب گفت: این منطقه با محرومیت‌های بسیاری به‌خصوص در بخش درمانی مواجه است و با توجه به این اتفاق، مراکز با کمبودهای بسیاری مواجه هستند.
 
وی افزود: سرپل ذهاب یک بیمارستان دارد که بخشی از آن‌هم در این حادثه تخریب شده و صدمه دیده است. البته صدمه‌ای به پرسنل بیمارستان نرسیده و در بخش‌هایی از بیمارستان که قابلیت استفاده دارد عوامل در حال ارائه خدمات هستند.
 
نمانیده مردم سرپل ذهاب تاکید کرد: به دلیل نبود امکانات و همچنین امکانات پایین در جاده‌های این منطقه امکان امدادرسانی به سختی وجود دارد و به همین خاطر مردم در حال امدادرسانی هستند.
 
تجری که به همراه سرپرست اورژانس در راه عزیمت به محل وقوع حادثه است، اظهار داشت: تا این لحظه بالای ۱۵ نفر از اعضای خانواده‌ام در این حادثه جان باخته‌اند.
 
وی ادامه داد: تعداد کشته‌شدگان زلزله اخیر در منطقه سر پل ذهاب بیشتر از تعدادی است که در رسانه‌ها اعلام می‌شود. طی تماس‌هایی که خانواده‌ها از این نقاط داشته‌اند بسیاری از اعضای این خانواده‌ها زیر آوار مدفون شده‌اند.
 
***
 
تعداد کشته‌ها و مجروحان زمین‌لرزه استان کرمانشاه خیلی بالاست
 
خبرگزاری فارس: معاون سازمان مدیریت بحران کشور گفت: تعداد کشته‌ها و مجروحان زمین‌لرزه استان کرمانشاه خیلی بالاست.
 
به گزارش سردبیری استان‌های خبرگزاری فارس، بهنام سعیدی با اعلام آمار بالای کشته‌ها و مجروحان در زمین‌لرزه استان کرمانشاه گفت: متأسفانه در این زمین لرزه واحدهای مسکونی و تجاری بسیاری تخریب شده‌اند و نیروهای امدادی به مناطق زلزله‌زده اعزام شده‌اند تا به مردم امدادرسانی کنند.
 
***
 
وقوع چند زمین لرزه در مناطق مختلف کشور
 
ایسنا: کانال رسمی مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسۀ ژئوفیزیک دانشگاه تهران گزارش‌هایی از وقوع چند زمین لرزه در نقاط مختلف کشور منتشر کرد.
 
به گزارش ایسنا، گزارش‌ های منتشر شده در کانال تلگرامی مذکور به شرح زیر است:
 
گزارش مقدماتی زمین‌لرزه:
 
بزرگی: ۷.۳
 
محل وقوع: استان کرمانشاه ء حوالی ازگله
 
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶.​۰۸.​۲۱ ۲۱:۴۸:۱۶
 
طول جغرافیایی: ۴۵.۹
 
عرض جغرافیایی: ۳۴.۸۴
 
عمق زمین‌لرزه: ۱۱ کیلومتر
 
نزدیکترین شهرها:
 
۵ کیلومتری ازگله (کرمانشاه)
 
۲۵ کیلومتری تازه آباد (کرمانشاه)
 
۳۷ کیلومتری باینگان (کرمانشاه)
     
نزدیکترین مراکز استان:
 
۱۱۲ کیلومتری سنندج
 
۱۲۲ کیلومتری کرمانشاه
 
گزارش مقدماتی زمین‌لرزه:
 
بزرگی: ۴.۶
 
محل وقوع: مرز عراق و کرمانشاه  ء حوالی ازگله(کرمانشاه)
 
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶​.۰۸​.۲۱ ۲۱:۵۹:۵۳
 
طول جغرافیایی: ۴۵.۶۷
 
عرض جغرافیایی: ۳۴.۸۷
 
عمق زمین‌لرزه: ۷ کیلومتر
 
نزدیک‌ترین شهرها:
 
۱۶ کیلومتری ازگله (کرمانشاه)
 
۴۰ کیلومتری قصر شیرین (کرمانشاه)
 
۴۶ کیلومتری تازه آباد (کرمانشاه)
     
نزدیکترین مراکز استان:
 
۱۳۰ کیلومتری سنندج
 
۱۴۲ کیلومتری کرمانشاه
 
گزارش مقدماتی زمین‌لرزه:
 
بزرگی: ۴
 
محل وقوع: مرز عراق و کرمانشاه  ء حوالی قصر شیرین(کرمانشاه)
 
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶​۰۸​۲۱ ۲۲:۰۴:۵۱
 
طول جغرافیایی: ۴۵.۶۹
 
عرض جغرافیایی: ۳۴.۶۵
 
عمق زمین‌لرزه: ۱۰ کیلومتر
 
نزدیکترین شهرها:
 
۱۸ کیلومتری قصر شیرین (کرمانشاه)
 
۲۴ کیلومتری ازگله (کرمانشاه)
 
۲۶ کیلومتری سرپل ذهاب (کرمانشاه)
     
نزدیکترین مراکز استان:
 
۱۳۰ کیلومتری ایلام
 
۱۳۲ کیلومتری کرمانشاه
 
گزارش مقدماتی زمین‌لرزه:
 
بزرگی: ۳.۶
 
محل وقوع: استان کرمانشاه ء حوالی سرپل ذهاب
 
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶​۰۸​۲۱ ۲۲:۲۲:۱۴
 
طول جغرافیایی: ۴۵.۹۶
عرض جغرافیایی: ۳۴.۵۸
 
عمق زمین‌لرزه: ۸ کیلومتر
 
نزدیکترین شهرها:
 
۱۶ کیلومتری سرپل ذهاب (کرمانشاه)
 
۲۴ کیلومتری تازه آباد (کرمانشاه)
 
۳۰ کیلومتری ازگله (کرمانشاه)
     
نزدیکترین مراکز استان:
 
۱۰۶ کیلومتری کرمانشاه
 
۱۱۳ کیلومتری ایلام
 
گزارش مقدماتی زمین‌لرزه:
 
بزرگی: ۳.۵
 
محل وقوع: مرز استانهای اصفهان و چهارمحال و بختیاری  ء حوالی فریدون شهر(اصفهان)
 
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶​.۰۸​.۲۱ ۲۲:۲۶:۳۷
 
طول جغرافیایی: ۴۹.۹۸
 
عرض جغرافیایی: ۳۲.۷۲
 
عمق زمین‌لرزه: ۱۰ کیلومتر
 
 نزدیکترین شهرها:
 
۲۷ کیلومتری فریدون شهر (اصفهان)
 
۳۱ کیلومتری چلگرد (چهارمحال وبختیاری)
 
۳۴ کیلومتری افوس (اصفهان)
     
نزدیکترین مراکز استان:
 
۹۳ کیلومتری شهرکرد
 
۱۵۵ کیلومتری اراک
 
گزارش مقدماتی زمین‌لرزه:
 
بزرگی: ۳.۷
 
محل وقوع: استان کرمانشاه ء حوالی سرپل ذهاب
 
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶​.۰۸​.۲۱ ۲۲:۳۶:۳۷
 
طول جغرافیایی: ۴۵.۸۷
 
عرض جغرافیایی: ۳۴.۵۹
 
عمق زمین‌لرزه: ۱۷ کیلومتر
 
نزدیکترین شهرها:
 
۱۴ کیلومتری سرپل ذهاب (کرمانشاه)
 
۲۷ کیلومتری ازگله (کرمانشاه)
 
۲۸ کیلومتری قصر شیرین (کرمانشاه)
     
نزدیکترین مراکز استان:
 
۱۱۴ کیلومتری کرمانشاه
 
۱۱۷ کیلومتری ایلام
 
گزارش مقدماتی زمین‌ لرزه:
 
بزرگی: ۳.۸
 
محل وقوع: مرز عراق و کرمانشاه  ء حوالی ازگله(کرمانشاه)
 
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶.​۰۸​.۲۱ ۲۲:۵۵:۴۲
 
طول جغرافیایی: ۴۵.۸۶
 
عرض جغرافیایی: ۳۴.۹۷
 
عمق زمین‌لرزه: ۷ کیلومتر
 
 
نزدیک‌ترین شهرها:
 
۱۵ کیلومتری ازگله (کرمانشاه)
 
۳۷ کیلومتری تازه آباد (کرمانشاه)
 
۳۷ کیلومتری باینگان (کرمانشاه)
     
نزدیکترین مراکز استان:
 
۱۰۹ کیلومتری سنندج
 
۱۳۲ کیلومتری کرمانشاه
 
گزارش مقدماتی زمین‌ لرزه:
 
بزرگی: ۳.۵
 
محل وقوع: استان کرمانشاه ء حوالی تازه آباد
 
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶.​۰۸​.۲۱ ۲۲:۵۸:۱۶
 
طول جغرافیایی: ۴۶.۱۴
 
عرض جغرافیایی: ۳۴.۵۶
 
عمق زمین‌لرزه: ۸ کیلومتر
 
نزدیکترین شهرها:
 
۱۹ کیلومتری تازه آباد (کرمانشاه)
 
۲۷ کیلومتری سرپل ذهاب (کرمانشاه)
 
۳۲ کیلومتری کرند (کرمانشاه)
     
نزدیکترین مراکز استان:
 
۹۰ کیلومتری کرمانشاه
 
۱۰۶ کیلومتری ایلام
 
گزارش مقدماتی زمین‌لرزه:
 
بزرگی: ۴.۱
 
محل وقوع: مرز عراق و کرمانشاه  ء حوالی ازگله(کرمانشاه)
 
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶​.۰۸​.۲۱ ۲۳:۲۴:۱۰
 
طول جغرافیایی: ۴۵.۶۹
 
عرض جغرافیایی: ۳۴.۷
 
عمق زمین‌لرزه: ۱۴ کیلومتر
 
نزدیک‌ ترین شهرها:
 
۲۰ کیلومتری ازگله (کرمانشاه)
 
۲۲ کیلومتری قصر شیرین (کرمانشاه)
 
۳۱ کیلومتری سرپل ذهاب (کرمانشاه)
     
نزدیکترین مراکز استان:
 
۱۳۴ کیلومتری کرمانشاه
 
۱۳۵ کیلومتری ایلام
 
گزارش مقدماتی زمین‌ لرزه:
 
بزرگی: ۳.۶
 
محل وقوع: استان کرمانشاه ء حوالی سرپل ذهاب
 
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی:۱۳۹۶​.۰۸.​۲۱ ۲۳:۳۱:۵۰ 
 
طول جغرافیایی: ۴۵.۸۱
 
عرض جغرافیایی: ۳۴.۵۹
 
عمق زمین‌لرزه: ۱۰ کیلومتر
 
نزدیک‌ترین شهرها:
 
۱۵ کیلومتری سرپل ذهاب (کرمانشاه)
 
۲۲ کیلومتری قصر شیرین (کرمانشاه)
 
۲۷ کیلومتری ازگله (کرمانشاه)
     
نزدیکترین مراکز استان:
 
۱۱۹ کیلومتری ایلام
 
۱۲۰ کیلومتری کرمانشاه
 
گزارش مقدماتی زمین‌لرزه:
 
 بزرگی: ۳.۶
 محل وقوع: استان کرمانشاه ء حوالی ازگله
 
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶.​۰۸​.۲۲ ۰۰:۰۲:۲۹ 
 
طول جغرافیایی: ۴۵.۷۹
 
عرض جغرافیایی: ۳۴.۷۸
 
عمق زمین‌لرزه: ۱۶ کیلومتر
 
نزدیک‌ترین شهرها:
 
۷ کیلومتری ازگله (کرمانشاه)
 
۳۳ کیلومتری تازه آباد (کرمانشاه)
 
۳۵ کیلومتری قصر شیرین (کرمانشاه)
     
نزدیکترین مراکز استان:
 
۱۲۴ کیلومتری سنندج
 
۱۲۸ کیلومتری کرمانشاه
 
گزارش مقدماتی زمین‌لرزه
 
بزرگی: ۴
 
محل وقوع: استان کرمانشاه ء حوالی سرپل ذهاب
 
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶​.۰۸​.۲۲ ۰۰:۱۲:۴۵
 
طول جغرافیایی: ۴۵.۸۷
 
عرض جغرافیایی: ۳۴.۴۷
 
عمق زمین‌لرزه: ۸ کیلومتر
 
نزدیکترین شهرها:
 
۰ کیلومتری سرپل ذهاب (کرمانشاه)
 
۲۶ کیلومتری قصر شیرین (کرمانشاه)
 
۳۶ کیلومتری گیلانغرب (کرمانشاه)
     
نزدیکترین مراکز استان:
 
۱۰۵ کیلومتری ایلام
 
۱۱۳ کیلومتری کرمانشاه
 
گزارش مقدماتی زمین‌ لرزه:
 
بزرگی: ۴.۱
 
محل وقوع: مرز عراق و کرمانشاه  ء حوالی قصر شیرین(کرمانشاه)
 
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶​.۰۸.​۲۲ ۰۰:۱۴:۰۵
 
طول جغرافیایی: ۴۵.۴۸
 
عرض جغرافیایی: ۳۴.۵۱
 
عمق زمین‌لرزه: ۸ کیلومتر
 
 
نزدیک‌ ترین شهرها:
 
۹ کیلومتری قصر شیرین (کرمانشاه)
 
۳۶ کیلومتری سرپل ذهاب (کرمانشاه)
 
۴۹ کیلومتری ازگله (کرمانشاه)
     
نزدیکترین مراکز استان:
 
۱۳۰ کیلومتری ایلام
 
۱۴۹ کیلومتری کرمانشاه