افزایش قیمت نفت در بازار جهانی در پی اعتراض‌ها در ایران

 naft dolar 06012016 دویچه وله: ناآرامی‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران قیمت نفت خام را در بازار جهانی آشکارا افزایش داده است. روز چهارشنبه قیمت نفت خام به بالاترین حد خود از ماه‌های میانی سال ۲۰۱۵ تاکنون رسید.

بعدازظهر چهارشنبه (۱۳ دی / ۳ ژانویه) قیمت هر بشکه نفت خام (۱۵۹ لیتر) از نوع نفت سبک در غرب تگزاس "وست تگزاس اینترمیدیت (WTI)" که به عنوان شاخص برای قیمت‌گذاری نفت در بازارهای جهانی استفاده می‌شود، به ۶۱ دلار و ۵۰ سنت رسید.

این بالاترین قیمت این نوع نفت در بازار جهانی از ماه ژوئن سال ۲۰۱۵ تا کنون است. صبح همین روز قیمت هر بشکه نفت خام ۶۱ دلار و ۳۵ سنت بود که به نسبت روز گذشته افزایشی ۹۸ سنتی را نشان می داد.

قیمت هربشکه نفت خام از نوع برنت در دریای شمال که یکی از مهم‌ترین شاخص‌های قیمت‌گذاری نفت خام در بازار بین‌المللی است، در همین روز به ۶۷ دلار و ۶۲ سنت رسید که بالاترین قیمت نفت از ماه مه سال ۲۰۱۵ تاکنون بود.

قیمت هر بشکه نفت خام برنت در همین روز ابتدا ۶۷ دلار و ۵۳ سنت بود که به نسبت روز گذشته افزایشی ۹۶ سنتی را نشان می داد.

منابع نفتی در ایران اعلام کرده‌اند که ناآرامی‌های کشور تا کنون بر تولید و صادرات نفت تأثیر نداشته است. اویگن واینبرگ، تحلیلگر بانک آلمانی "کومرتس بانک" در یادداشتی اظهار کرده در صورتی که آمریکا تحریم‌های جدیدی برای ایران در نظر گیرد یا برجام را ملغی کند، شرایط به کلی تغییر خواهد کرد.