واکنش دو اصلاح‌طلب به دغدغه‌های جنتی درباره "درد مردم"

Jannati-Ahmad-jpg

«دبیر شورای نگهبان به‌تازگی با اشاره به اعتراض‌های دی ماه گفته مسئولان باید درد مردم را بفهمند و صدایشان را بشنوند. دو فعال اصلاح‌طلب در واکنش به این سخنان، مسئولیت شورای نگهبان در وضعیت کنونی را به جنتی گوشزد کرده‌اند.»
 
دویچه وله: دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان چند روز پیش در نشست هماهنگی برگزاری مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی حرکت‌های اعتراضی دی ماه را به نارضایتی مردم از وضعیت بد اقتصادی نسبت داد و گفت: «باید هرچه می‌توانیم به مردم برسیم و درد مردم را بفهمیم و صدای آنها را بشنویم. در کنار مردم باشیم همینطور که تاکنون مردم در کنار ما بوده‌اند.»
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم احمد جنتی گفته است: «وضعیت معاش مردم اکنون بسیار سخت است و من هم کاری از دستم برنمی‌آید، فقط باید ما گاهی هشدار بدهیم و فریاد بزنیم.»
 
عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در یادداشتی که شنبه (۲۱ بهمن/ ۱۰ فوریه) در روزنامه اعتماد منتشر شد، تاکید کرد که اظهار ناتوانی یا ناموثر بودن شخص جنتی در حل مسائل كشور "جای تعجب دارد".
 
تناسب قدرت و مسئولیت
آن گونه که عباس عبدی می‌نویسد، دبیر شورای نگهبان در نشست یادشده گفته است: «مسئولان باید با وضع فقیرانه زندگی كنند تا فقرا از غصه دق نكنند؛ وقتی وضع معیشتی بد باشد همین فقرا در خیابان اعتراض می‌كنند چرا كه نمی‌توانند زندگی را تحمل كنند... باید مردم را قانع كرد تا متوجه شوند كه به فكرشان هستیم و اگر هم نتوانسته‌ایم كاری بكنیم تصمیم داشته‌ایم ولی موفق نشده‌ایم.»
 
عبدی با تاکید بر این که در فضای كلی كشور باید میان قدرت و مسئولیت تناسب برقرار باشد، شورای نگهبان را یكی از "موثرترین نهادها" در خوب و بد وضعیت کنونی معرفی کرد.
 
او می‌گوید شورای نگهبان از طریق نظارت استصوابی و رد یا تائید صلاحیت نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و مجلس در شکل‌گیری ارکان قدرت نقش مستقیم دارد و به همین دلیل "ساختار كلی قوه مجریه و مقننه كمابیش و به‌طور مستقیم محصول خواست شورای نگهبان است".
 
این فعال اصلاح‌طلب شورای نگهبان را از نهادهای قدرت‌مند در تصمیم‌گیری‌های کلان معرفی کرد و نوشت: «در چنین فضایی مسئولیت وضع كلی جامعه به عهده همه كسانی است كه قدرت دارند و این مسئولیت متناسب با اندازه این قدرت است. مشكلات كشور را نمی‌توان تجزیه كرد و گوشه‌ای از آن را به عهده فرد یا افرادی گذاشت.»
 
منصوبان خامنه‌ای در شورای نگهبان
عباس عبدی اشاره نکرده که شش فقیه شورای نگهبان منصوب رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای هستند و در برابر هیچ نهاد انتخابی پاسخگوی تصمیم‌ها و پیامدهای آن نیستند.
 
محمد موسوی خوئینی‌ها، از شخصیت‌های محوری و موثر جناح اصلاح‌طلب حکومت نیز در نامه سرگشاده‌ای خطاب به جنتی تصریح کرده که حرکت‌های اعتراضی دی ماه مسئولان بلندپایه را "عمیقا نگران کرده" است.
 
عمار ملکی توئیت کرده است که «صحنه تکان‌دهنده‌ایست!، نمایی از تئاتر غم‌انگیز شهر ماست. اینان کارگران جویای کار نیستند که چشم‌انتظار کارفرمایی باشند تا با شوق از جا بلند شوند. کارگران از فرط بیکاری بلند شدند و به خیابان رفتند. اینان سربازانی هستند که امیدوارند کارفرمایشان به آن‌ها نگوید کار داریم».
 
موسوی خوئینی‌ها ابراز خوشحالی می‌کند که رویدادهای ماه گذشته این فایده را هم داشته که مسئولان ارشد، از جمله دبیر شورای نگهبان "برخلاف شیوه معمول، که همیشه دیگران را به انجام وظایف‌شان توصیه می‌کنند، این‌بار، حداقل در سخن، به وظیفه خود نیز اشاره کرده‌اند".
عضو دوره اول مجلس خبرگان و شورای بازنگری قانون اساسی، مانند عباس عبدی با یادآوری نقش جنتی و اعضای شورای نگهبان در رد یا تائید صلاحیت داوطلبان شرکت در انتخابات می‌پرسد که آیا او نیز صدای اعتراض مردم را شنیده است؟
 
موسوی خوئینی‌ها با بیان این که مشكلات معیشتی مردم "عمیق و گسترده" است از کسانی که می‌کوشند دولت‌ها را مسئول نارضایتی مردم معرفی کنند و نقش دیگر نهادهای قدرت را نادیده می‌گیرند به شدت انتقاد کرده است.
 
او این افراد را کسانی معرفی می‌کند که "با اقدامات نسنجیده خود به شخصیت انسانی، سیاسی و اجتماعی مردم لطمه‌ها و صدمات شدیدی وارد كرده‌اند" و یادآور می‌شود  که با اقدامات این افراد مردم "زخم ناشی از مشكلات معیشتی و اقتصادی را دردناک‌تر و عمیق‌تر از آنچه هست احساس می‌كنند".
 
موسوی خوئینی‌ها در بخش پایانی نامه سرگشاده‌اش به دبیر شورای نگهبان نوشته است: «اگر همه مقامات عالی كشور مانند جناب آیت‌الله جنتی به اعتراضات مردم نگاه كنند و هركس چنان سخن بگوید كه گویا این اعتراضات، در واقع، اعتراض به عمل‌كرد دیگران و به‌ویژه دولت بوده است و خواهد بود نه اعتراض به من و به عملكرد من، ممكن است امید به اصلاح امور، خدای نخواسته، به یأس مبدل شود.»
 
مسئولیت‌ناپذیری خامنه‌ای و گریز از پاسخ‌گویی
علی خامنه‌ای که در رأس "همه مقامات عالی کشور" قرار دارد گرچه اعتراض به مشکلات اقتصادی و معیشتی و انتقاد از مسئولان اجرایی را حق مردم عنوان می‌کند تا کنون درباره مسئولیت خود در وضعیت نابسامان کنونی سخنی نگفته است.
 
مهدی کروبی، نامزد معترض به نتایج اعلام شده انتخابات سال ۸۸ که از بهمن ۸۹ در بازداشت خانگی به سر می‌برد در نامه‌ای به خامنه‌ای که متن آن نهم بهمن ماه ۹۶ منتشر شد از او خواست با توجه به این که در ۳۸ سال گذشته "همواره در بالاترین سطح قدرت" حضور داشته مسئولیت خودش در قبال وضعیت کنونی را بپذیرد و پاسخگوی عملکرد خود باشد.
 
 
کروبی در این نامه احمد جنتی را متهم کرد که در ربع قرن گذشته در مسند دبیر شورای نگهبان "بی‌رحمانه با آبروی افراد بازی‌ کرده است". او نوشت: «کند ذهنی، عجول بودن در تهمت زدن به افراد و دست بردن در انتخاب مردم ویژگی منحصر به فرد این عضو کهن‌سال شورای نگهبان است.»
 
مهدی کروبی می‌گوید خامنه‌ای به دلیل حضور و نفوذ‌ "در بالاترین لایه قدرت نظام" در ده‌های گذشته باید بپذیرد که وضعیت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی امروز نتیجه مستقیم سیاست‌های راهبردی و اجرایی اوست و مسئولیت این سیاست‌ها را بر عهده بگیرد.