مخالفت کمیسیون اصل۹۰ با انتقال جعبه سیاه به فرانسه/عدم‌همکاری سازمان هواپیمایی با کمیسیون

 ATR aseman ایسنا: یک عضو هیات رییسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم همکاری سازمان هواپیمایی کشوری با کمیسیون اصل ۹۰، گفت که این کمیسیون با انتقال جعبه سیاه هواپیمای تهران ـ یاسوج به فرانسه مخالف است.

به گزارش ایسنا، بهرام پارسایی در تذکری در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس، اظهار کرد: کمیسیون اصل ۹۰ به عنوان کمیسیون نظارتی مجلس مکاتباتی با وزارت راه و سازمان هواپیمایی کشوری داشته که نماینده و کارشناس کمیسیون بر همه مراحل پرونده سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج نظارت داشته باشند اما چرا سازمان هواپیمایی با ما همکاری نمی‌کند و نگرانی‌اش چیست که نمی‌خواهد ما بر این مساله نظارت داشته باشیم؟

وی با تاکید بر اینکه «جعبه سیاه در داخل کشور قابل رمزگشایی است» گفت: ما مخالف انتقال جعبه سیاه هستیم و اگر به هر دلیلی امکان رمزگشایی جعبه سیاه در داخل کشور وجود ندارد، فایل اجرایی آن را به شرکت ATR بفرستند. ما ۱۸ فروند هواپیمای ATR خریداری کردیم که هنوز آن‌را به ما تحویل ندادند. چه ضمانتی است که جعبه سیاه به درستی رمزگشایی شود؟

این عضو هیات رییسه کمیسیون اصل ۹۰ با بیان اینکه «ایران هفت برابر استانداردها سوانح هوایی دارد» گفت: چرا نباید امکانات رمزگشایی جعبه سیاه در داخل کشور فراهم باشد. ما خواستار بازگرداندن جعبه سیاه به داخل کشور هستیم تا جعبه سیاه با نظارت کارشناسان شرکت ATR و همچنین کمیسیون اصل ۹۰ رمزگشایی شود.

علی مطهری نایب رییس مجلس در پاسخ به این تذکر، گفت: باید ببینیم قوانین بین‌المللی در این باره چه می‌گویند. اینکه شما گفتید کمیسیون اصل ۹۰ باید در مراحل مختلف حضور داشته باشد درخواستی است که شما دارید اما اینکه آیا آنها این اختیار را دارند که این موضوع را بپذیرند یا نه، قابل بحث است. ما باید ببینیم قوانین ایکائو (سازمان هوانوردی بین‌المللی) در این زمینه چیست. 

مطهری در پایان ابراز امیدواری کرد که مسئولان مربوط به این تذکر ترتیب اثر بدهند.

%; direction:rtl;unicode-bidi:embed'>برادر او آیت الله صادق شیرازی بعدا به عنوان مرجع جایش را گرفت. او در سخنانی که در بهمن ۱۳۸۹ منتشر شد به اعدام ها در جمهوری اسلامی انتقاد کرده بود.

به گفته آقای کدیور حسین شیرازی، ۴۷ ساله، که سه شنبه دستگیر شد از مدرسین خارج فقه اصول در قم است و دانش فقه او "اگر از رهبر جمهوری اسلامی بیشتر نباشد کمتر نیست."

گفته می شود بیت شیرازی دارای امکانات رسانه ای از جمله شبکه تلویزیونی است و پیروانی در کویت، عراق و ایران دارد و در نتیجه به گفته آقای کدیور "برخورد با آنها ساده نیست."

آقای کدیور می گوید در پی بیان نارضایتی از سوی دراویش گنابادی، زنان و کارگران اکنون این صدای نارضایتی در میان روحانیون سنتی در قم بلند شده که در گذشته به این بلندی نبوده است.


در این رابطه