۲۰ تن از بازداشت‌شدگان مراسم روز جهانی زن در ایران به زندان منتقل شدند

zendanha

رادیو فردا: گزارش‌ها حاکی است ۲۰ تن از افرادی که در روز جهانی زن مقابل وزارت کار در تهران بازداشت شده بودند، از بازداشت موقت به زندان منتقل شده‌اند.

گفته شده قرار بوده این افراد به قید وثیقه آزاد شوند ولی به دلیل تعطیلی روز جمعه، «نمی‌توانسته این امر صورت بگیرد.»

بر اساس گزارش فعالان رسانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی، دو تن از خبرنگاران روزنامه شرق به نام‌های سودابه رخش و علی سالم در میان بازداشت شدگانی هستند که به زندان منتقل شده‌اند. مولود حاجی زاده هم روزنامه نگار دیگری است که روز پنجشنبه بازداشت شد و اکنون با قرار بازداشت به زندان منتقل شده است.

در کنار این سه روزنامه نگار ۱۷ فعال مدنی دیگر نیز به زندان اوین منتقل شدند. پیشتر گفته شده بود شماری از بازداشت شدگان مراسم روز جهانی زن به طور موقت بازداشت و سپس آزاد شده‌اند.

مقامات رسمی در ایران به اتهام احتمالی این افراد و شمار دقیق افراد بازداشت شده اشاره‌ای نکرده‌اند. تنها روزبه کردونی، رئیس روابط عمومی وزارت کار، عصر پنجشنبه به خبرگزاری ایسنا گفته بود به دستور وزیر کار «بازداشت دو تن از خبرنگاران» در حال پیگیری است.

بنابر گزارش‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، شمار بازداشت‌شدگان روز پنج‌شنبه بیش از ۸۰ نفر بوده است و بستگان برخی از آنها شامگاه پنجشنبه در برابر بازداشتگاه خیابان وزرای تهران تجمع کرده بودند.

تجمع مزبور در مقابل وزارت کار برای «اعتراض به نابرابری، بی‌عدالتی و شرایط نامساعد زنان به ویژه در بازار کار» و اعلام نارضایتی و اعتراض «به وضعیت ناگوار زنان و پایمال شدن حقوق انسانی و اجتماعی‌شان» اعلام شده بود. فراخوان این تجمع در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود.