نیکلا سارکوزی تحت پیگرد قرار گرفت

sarkozy
رادیو فرانسه :نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه، که دیروز را در بازداشت موقت سپری کرد، ساعت دوی صبح امروز از بازداشت موقت آزاد شد، ولی رسماٌ مورد اتهام قرار گرفت.

صبح امروز هم مهمترین خبر فرانسه بازداشت موقت رئیس جمهور سابق، نیکلا سارکوزی، به اتهام فساد و تجسس در امور قضا بود. طرفدارانش محتاطانه روی اصل برائت تاکید میکردند و مخالفان او، روی آینده شرط بندی میکردند. علاوه بر نخست وزیر کشور فرانسه، مانیول والس، که علاوه بر تاکید روی بی طرفی قوۀ اجرائیه، در مسایل مربوط به قضا، روی پر اهمیت بودن اتهامات هم تاکید کرد، شخص فرانسوا هولاند، رئیس جمهور کشور، هم در این مورد حرف زده است.

سخنان فرانسوا هولاند را، سخنگوی حکومت، استفان لوفول بعد از اجلاس وزرا اعلان کرد. طی این اجلاس، فرانسوا هولاند، در مورد این قضیه، روی استقلال قضاء و اصل برائت  تاکید کرده است.

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه در موارد متعددی مورد پیگرد قضایی قرار گرفته است و یا قرار خواهد گرفت. از فروش زیر دریایی به پاکستان، که در سالهای قبل، زمانیکه ادوارد بالادور نخست وزیر فرانسه بود، و فساد های این قرار داد باعث سوء قصد و کشته شدن تعدادی از انجنیران، یا مهندسان فرانسوی در پاکستان شده بود، تا اخذ احتمالی پول از معمر القذافی برای آخرین کامپاین انتخاباتی خود، و به شمول اخذ پول از یک میلیاردر فرانسوی، خانم بتانکور، که مالک  شرکت اورال است، سارکوزی در موارد مختلف در کانون توجه قضا قرار دارد.

در بهار سال 2012، یک رسوایی مالی علیه رئیس‌جمهور سابق فرانسه مطرح شد مبنی بر اینکه سارکوزی از «معمر قذافی» رهبر اسبق لیبی، کمک مالی دریافت کرده است.

در آن گزارش‌ها آمده بود که لیبی قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری 2007 فرانسه، مبلغی معادل 50 میلیون یورو برای کمپین انتخاباتی سارکوزی انتقال داده است.

طبق این گزارش، بازرسان همچنین سارکوزی را به دریافت رشوه، سوء استفاده از جایگاه رسمی خود برای اهداف شخصی و پنهان کردن مسئله مربوط به نقض اسرار دولتی متهم کرده‌اند.

سارکوزی در بین سالهای 2007 تا 2012 بعنوان رئیس‌جمهور فرانسه فعالیت داشت.

بنا به گزارش بی بی سی، سارکوزی با این اتهام روبرو است که حزبش حساب‌های بانکی را دستکاری کرده تا ۱۸ میلیون یورو از هزینه‌های تبلیغاتی را پنهان کند.