مطهری: حکم حکومتی برای فیلترینگ تلگرام به طور شفاف اعلام شود

filter telegeram

دویچه وله: به گفته علی مطهری، نائب رئیس مجلس، در صورت وجود حکم حکومتی برای فیلترینگ تلگرام این موضوع باید به اطلاع همگان برسد. یک نماینده دیگر مجلس هم از روحانی خواست، اعلام کند حکم سفارشی فیلترینگ از کجا گرفته شده است.

علی مطهری در جلسه علنی مجلس روز یکشنبه (۱۶ اردیبهشت/۶ مه) در ارتباط با بسته شدن پیام‌رسان تلگرام در ایران گفت: «قانون، کارگروه تشخیص مصادیق مجرمانه را که دارای ۱۳ عضو از نهادهای مربوط است مسئول این کار (فیلترینگ) قرار داده نه قوه قضائیه را. اگر حکم حکومتی در کار بوده، لازم است با ذکر دلایل اعلام شود.»

تعداد کاربران تلگرام در ایران حدود ۴۰ میلیون نفر برآورد شده و اعتراض به بسته‌شدن تلگرام در ایران فروکش نکرده است. بعد از آنکه بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران (۱۰ اردیبهشت / ۳۰ آوریل)، دستور قضایی فیلترینگ تلگرام را صادر کرد بحث‌های زیادی در سطح عالی نظام برانگیخت.

 

حسن روحانی رئیس جمهور دو روز پس از فیلتر شدن تلگرام در صفحه اینستاگرام خود واکنش نشان داد و نوشت: «سیاست دولت یازدهم و دوازدهم مبتنی بر ایجاد فضای امن مجازی بوده و نه امنیتی. و تاکنون هیچ شبکه اجتماعی و یا پیام‌رسان توسط این دولت مسدود نشده و نخواهد شد. فیلتر و مسدودسازی اخیر تلگرام نیز نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تأیید دولت است.»

رئیس‌جمهور ایران بدون نام بردن فرد یا نهاد مشخصی گفت: «اگر در عالی‌ترین سطح نظام، تصمیمی برای محدود کردن یا مسدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده است، باید صاحبان واقعی این کشور که مردم هستند در جریان امور قرار بگیرند.»

اما این اعتراض ملایم رئیس جمهور به بسته شدن تلگرام برخی از نمایندگان مجلس را بر آن داشته تا بگویند روحانی "اقتدارلازم" نشان نداده است.

 

علی مطهری در این باره گفته است: «رئیس جمهور به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی درباره مسئله تلگرام می‌توانست به قوه قضاییه تذکر قانون اساسی بدهد».

مطهری تاکید کرد: «وی باید اقتدار لازم را در اجرای اصل ۱۱۳ قانون اساسی از خود نشان دهد. دم زدن از تقیه و کنایه به این و آن، نشانه ضعف است. مردم انتظار صراحت و در میان گذاشتن مسائل با خود را دارند.»

 

"روحانی یکی به نعل و دیگری را به میخ می‌زند"

قاسم میرزایی نکو، یکی از نمایندگان مجلس، نیز در گفتگو با خبرگزاری ایلنا از روحانی انتقاد کرده، می‌گوید که "روحانی یکی به نعل و دیگری را به میخ می‌زند". این نماینده مجلس از روحانی خواست که "اعلام کند حکم سفارشی فیلترینگ از کجا گرفته شده است".

میرزایی نکو اضافه کرد: «معتقدم مواردی وجود داشته و دارد که دولت کوتاه آمده و حال برای اینکه بتواند جواب مردم را بدهد چنین اظهارنظرهایی را مطرح می‌کند. در واقع این کارها یکی به نعل زدن و دیگری به میخ زدن است.»

 

اعتراض‌ها به فیلترشدن تلگرام در ایران ادامه دارد

این نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص این که رئیس جمهور از حکم سفارشی صحبت به میان آورده است، گفت: «اگر دیگران اعلام نمی‌کنند حکم از کجا گرفته‌اند ایرادی ندارد، رئیس‌جمهور اعلام کند این افراد حکم را از کجا گرفته‌اند؟»

 

اما موافقین بسته شدن تلگرام هم واکنش نشان داده‌ و از بسته شدن تلگرام حمایت کرده‌اند.

حجت الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه در این ارتباط گفته است: «نمی‌دانیم چرا با وجود اجماع نظر کارشناسان در مورد خطرناک بودن تلگرام برای کشور، تعدادی از افراد که از محترمین هم هستند، بی‌جهت با آن مخالفت می‌کنند.»

 

معاون فرهنگی قوه قضائیه درباره بسته شدن تلگرام تاکید کرد: «وقتی اکثر اعضای شورای عالی فضای مجازی این رأی را داده‌‌اند، دموکراسی حکم می‌کند که به این رأی اکثریت تن بدهید تا امنیت کشور به بازی گرفته نشود.»

گفتنی است در دستور قضایی فیلترینگ تلگرام "انواع جرایم" در ده مورد از جمله "تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی"، "اهانت به مقدسات و ارزش‌های اسلامی" و "تحریک و اغوای مردم به شورش و آشوب" فهرست شده است.