خروج شرکت‌های هواپیمایی از قرارداد با ایران به همراه آمریکا/ پشت پرده واقعی بزک اروپا توسط روزنامه‌های اصلاح‌طلب

boeing 13042016

بعد از گذشت حدود ۳۴ ماه بعد از امضای برجام نه تنها خبری از هواپیماهای رویایی اصلاح طلبان نیست بلکه با خروج آمریکا از برجام شرکت‌های هواپیماسازی نیز در حال خروج از قرادادهای خود با ایران هستند.

سرویس سیاست مشرق- درحالی که روزنامه های اصلاح طلب این روزها در حال بزک کردن اروپا برای ماندگار سازی برجام هستند و حتی در این ماجرا به طور توهمی شریک استراتژیک آمریکا را مقابل او قرار می دهند اما برخی اخبار از قاره سبز نشان می دهد که کماکان اروپا زیر سایه کاخ سفید عمل می کند. به ویژه اینکه شرکت‌های تجاری اروپایی برخلاف همه ادعاهای سران کشورهای این قاره، سیاست آمریکا را اولویت خود در مراوادت تجاری قرار داده اند.

 

در همین زمینه خبر رسیده است که شرکت ایرباس لغو فروش هواپیما به ایران را پذیرفته است.[۱] منابع اروپایی گفتند، ایرباس از دست دادن توافق تاریخی خود با ایران را که آماده‌سازی آن ماه‌ها به‌طول انجامید، پذیرفته است. ایرباس، شرکت هواپیماسازی اروپایی و سازنده بزرگترین هواپیمای جت مسافربری جهان است. دفتر مرکزی این شرکت در شهر تولوز، فرانسه قرار دارد و کارخانجات آن در سراسر اروپا گسترده می‌باشند. این موضوع به خوبی تفوق اقتصادی آمریکا بر شریانهای تجاری اروپا را ثابت می‌کند. این درحالی است که لغو این قراردادها لطمه زیادی به شرکت‌های هواپیماسازی می‌زند.

شرکت‌های هواپیمایی ایرباس و بوئینگ گفته‌اند تصمیم آمریکا را مورد بررسی قرار خواهند داد، اما از اظهارنظر در مورد ریسک‌هایی که با آن مواجه‌اند خودداری کرده‌اند. جف کنیتل، رئیس شرکت ایرباس گفته: «ما کار درست را انجام خواهیم داد»[۲].

در این رابطه، ریچارد ابولافیا، تحلیلگر گروه تیل گفت: «ایرباس خیلی مشتاقانه سفارشات ایران را در فهرست سفارشات خود گنجاند، اما بوئینگ محافظه‌کارتر بود، از این رو ایرباس اندکی بیشتر لطمه خواهد دید».