ادامه درگیری طالبان و نیروهای دولتی در فراه در غرب افغانستان

Afghanestan Iran

بی بی سی: والی فراه در غرب افغانستان تایید کرده است که شورشیان طالبان وارد بخشی از شهر فراه، مرکز این ولایت شده و جنگ در داخل این شهر ادامه دارد. عبدالبصیر سالنگی همچنین گفت ساختمان‌های مهم دولتی هنوز در کنترل نیروهای امنیتی افغانستان است.

والی فراه به محفوظ زبیدی خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که حمله افراد طالبان حوالی ساعت یک بامداد امروز( سه‌شنبه ۲۵ ثور/اردیبهشت) شروع شد.

به گفته آقای سالنگی، در درگیری بین افراد طالبان و نیروهای دولتی به شورشیان تلفاتی سنگین وارد شده و نیروهای امنیتی افغانستان نیز متحمل تلفاتی شده‌اند. آقای سالنگی اما آمار مشخصی ارایه نکرد.

والی فراه گفته است که نیروهای تازه‌نفس برای کمک به نیروهای دولتی اعزام شده‌اند و در راه رسیدن به فراه هستند.

شاهدان عینی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که جنگ اکنون در شهر فروکش کرده و صدای شلیک به صورت وقفه‌ای شنیده می‌شود و به گفته آنان نیروهای کمکی نیز به ولایت فراه رسیده‌اند.

 

یکی از باشندگان فراه نیز به بی‌بی‌سی گفت که درگیری باعث شده که مردم از خانه‌های خود آواره شوند و یا در مناطق جنگی گیر افتاده‌اند.

قبل از این منابع محلی ولایت فراه گفته بودند که طالبان حدود ساعت ٦ صبح به وقت محلی از چند جهت به شهر فراه، مرکز این ولایت حمله کردند. وزارت دفاع افغانستان با تایید حمله شورشیان به مرکز شهر گفته‌ که نیروهای امنیتی افغانستان برای مقابله آماده هستند.

 

هارون چخانسوری، سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان توییت کرده که رئیس‌جمهور غنی فرمان اعزام نیروهای بیشتر به فراه را صادر کرده است.

فرید بختور، رئیس شورای ولایتی فراه نیز گفته که شهر در آستانه سقوط قرار گرفته و نیروهای کمکی نیز به ولایت فراه نرسیده‌اند.

او قبلا گفته بود که شورشیان طالبان بخش‌هایی از مرکز شهر فراه را تصرف کرده‌اند و درگیری میان شورشیان و نیروهای امنیتی در مرکز شهر به شدت ادامه دارد.

 

هنوز از تلفات احتمالی این عملیات هم جزئیاتی در دست نیست.

خبرنگاران محلی در فراه به محمد قاضی زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی در غرب افغانستان گفته‌اند که از داخل شهر صدای درگیری و تیراندازی از جمله با سلاح سنگین شنیده می‌شود.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که نیروهای ویژه واحد ۴۴۴ پلیس به ولایت فراه رسیده‌اند.