حمله هوایی مجدد اسرائیل به مواضع حماس در نوار غزه

Hamle-Esrail-Ghzze-jpg

«نیروی هوایی اسرائیل بار دیگر مواضع نیروهای تندروی حماس را در نوار غزه بمباران کرد. گفته می‌شود که این حملات در واکنش به حمله چهار جوان فلسطینی به یک قرارگاه پلیس اسرائیل در مرز غزه بوده است.»
 
دویچه وله: شامگاه شنبه ۵ خرداد نیروی هوایی اسرائیل بار دیگر به مناطقی در نوار غزه حمله کرده و این مناطق را بمباران کرده است. خبری از تعداد قربانیان و خسارات ناشی از این حمله هوایی تا کنون منتشر نشده است.
گفته می‌‌شود که  این حملات در واکنش به تخریب بخشی از حصار مرزی اسرائیل در غزه توسط چهار جوان فلسطینی بوده است.
 
یکی از نقاطی که در جریان بمباران اخیر هدف واقع شده، مواضع گردان‌عزالدین قسام در جنوب شهر رفح بوده است. گردان‌عزالدین قسام بازوی نظامی حماس به حساب می‌آید.
 
حمله به "اهداف نظامی"
خبر حمله به مواضع این نیرو در جنوب رفح از سوی محافل امنیتی فلسطینی تایید شده است. افزون بر آن، طبق اظهارات فلسطینیان، یکی از مواضع حماس در مرکز نوار غزه نیز هدف حملات هوایی شنبه شب اسرائیل واقع شده است.
 
ارتش اسرائیل نیز خبر از بمباران "اهداف نظامی" و مواضع حماس در جنوب نوار غزه داده است. اما حمله به مناطق مرکزی غزه  از سوی ارتش اسرائیل تایید نشده است.
 
این حملات در واکنش به عبور غیرقانونی فلسطینی‌ها از نوار غزه به سوی خاک اسرائیل صورت گرفته است. گفته می‌شود که فلسطینی‌ها بارها برای ورود به خاک اسرائیل به حصار مرزی آسیب رسانده‌اند.
 
بر اساس گزارش‌هایی که از سوی رسانه‌های فلسطینی و اسراییلی منتشر شده، صبح روز شنبه ۲۶ مه، ۴ فلسطینی بخشی از حصار مرزی اسرائیل با نوار غزه را تخریب کرده و به یک قرارگاه پلیس مرزی اسرائیل حمله کرده‌اند. این ۴ فلسطینی آنگاه مجددا به نوار غزه بازگشته‌اند.
 
تظاهرات خونین
از دو ماه پیش تا کنون، فلسطینیان در نزدیکی مرز اسرائیل اقدام به برپایی تظاهرات کرد‌ه‌اند. در اثر رویارویی ارتش اسرائیل با معترضان فلسطینی، حداقل ۱۱۶ فلسطینی کشته شده‌اند. خونین‌ترین تظاهرات فلسطینیان ظرف این مدت مربوط به روز ۱۴ ماه مه می‌شود.
 
انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم (بیت‌المقدس) اعتراض گسترده فلسطینیان را در پی داشت. در اثر رویارویی ارتش اسرائیل با فلسطینیان معترض، در این روز ۶۰ فلسطینی کشته شدند.
 
روز شنبه، ارتش اسرائیل خبر از مرگ سربازی داد که روز پنجشنبه در حین انجام ماموریت در کرانه باختری رود اردن مجروح شده بود. این سرباز ۲۰ ساله اسراییلی که رونن لوبراسکی نام داشت در اثر اصابت سنگ از ناحیه سر مجروح شده بود. تلاش برای دستگیری ضاربان فلسطینی در کرانه باختری رود اردن ادامه دارد.