کره جنوبی قرارداد ۲ میلیارد دلاری با ایران را فسخ کرد

Daelim sherkate korehie
ایرنا :گزارش خبرگزاری کره جنوبی حاکی است ‘دایلیم’ شرکت بزرگ کره ای که سال ها با ایران همکاری داشته است یک قرارداد دو میلیارد دلاری در زمینه همکاری های نفتی و پالایشگاهی با ایران را لغو کرده است.

به گزارش ایرنا از یونهاپ، شرکت ‘دایلیم اینداستریال’ پیشتر اعلام کرده بود برنده قراردادی به ارزش ۲٫۳ تریلیون وون (۱٫۹ میلیارد دلار) برای گسترش تاسیسات پالایشگاهی در اصفهان شده است.

این شرکت در ارتباط با لغو قرارداد خود، گزارشی به مرکز خدمات نظارت مالی نوشته و شرکت پالایشگاه نفت اصفهان را هم در جریان قرار داده است ‘دایلیم’ نگرانی از تحریم های آمریکا را علت لغو این سرمایه گذاری و قرارداد اعلام کرده است.

گزارش حاکی است شرکت ‘هیوندایی’ کره جنوبی نیز در حال بررسی قرارداد خود با «شرکت سرمایه گذاری اهداف» ایران به ارزش ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار برای ساخت یک مجتمع پالایشگاهی است این قرارداد بزرگترین قرارداد شرکت ‘هیوندایی’ با یک کشور خاورمیانه است، این شرکت اظهار امیدواری کرده است بتواند به قراردادش پایبند باشد.

دایلیم اینداستریال که یک شرکت ساخت و ساز بزرگ در کره جنوبی است، پیشتر تایید کرده بود که نامه برنده شدن در قرارداد بهبود و توسعه تاسیسات پالایشگاه نفت اصفهان را دریافت کرده است و قرارداد مذکور هم مارس سال ۲۰۱۷ امضا شده بود.

طبق اعلام دایلیم، این یکی از بزرگترین پروژه های ساخت و ساز در ایران است که تاکنون یک شرکت کره ای برنده آن شده است.

قیمت سهام دایلیم بدنبال انتشار این خبر در آن زمان ۲٫۶۶ درصد افزایش یافت و به ۸۴۹۰۰ وون رسید.

دایلیم بزرگترین شرکت کره جنوبی در بخش ساخت و ساز در ایران است و نخستین قراردادش در ایران به سال ۱۹۷۵ برمی گردد.

این شرکت دهها پروژه ساخت و ساز به ارزش ۴ میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار در ایران اجرا کرده است.


در این رابطه