پوشش همزمان دیدار تاریخی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون

Trump-kim-jong-jpg

رادیو فردا: دیدار تاریخی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، بامداد روز سه شنبه ۲۲ خردادماه آغاز شد. محور اصلی مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای پیونگ‌یانگ و تلاش‌ها برای خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره اعلام شده است

دیدار تاریخی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، بامداد روز سه شنبه ۲۲ خردادماه آغاز شد.

این نخستین بار است که یک رئیس‌جمهور در مسند قدرت آمریکا با یک رهبر کره شمالی دیدار می‌کند. محور اصلی مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای پیونگ‌یانگ و تلاش‌ها برای خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره اعلام شده است.

ابتدا گفت‌وگوی دو نفره دونالد ترامپ و کیم جونگ اون فقط با حضور دو مترجم برگزار شد. سپس مذاکرات با حضور مشاوران ارشد دو طرف ادامه یافت.

 

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا، جان کلی رئیس دفتر کاخ سفید، و جان بولتون، مشار امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا، در ادامه مذاکرات صبح روز سه‌شنبه در کنار دونالد ترامپ حضور داشتند.

دونالد ترامپ، ساعاتی پیش از دیدار تاریخی خود با کیم جونگ اون، گفته بود، به زودی متوجه خواهیم شد که آیا یک توافق واقعی با پیونگ یانگ قابل حصول است یا نه.

رهبر کره شمالی نیز دیدار خود با رئیس جمهور آمریکا را «تاریخی» توصیف کرد و گفت: «تصمیم گرفتیم گذشته را پشت سر بگذاریم

 

توماج طاهباز، سئول: رسانه‌های منطقه شرق آسیا به‌طور گسترده‌ای به دیدار و مذاکرات ترامپ و کیم پرداخته‌اند. خبرگزاری‌های اصلی، و شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی در کره جنوبی و ژاپن، پوشش همزمانی از دیدار سنگاپور ارائه کرده‌اند. خبرگزاری و رسانه‌های رسمی چین نیز از آغاز مذاکرات به پوشش خبری آن پرداختند. رسانه‌های رسمی کره شمالی که تحت نظارت کامل دولت آن کشور هستند نیز، برخلاف رویه معمول در آن کشور به پوشش خبری وقایع شب گذشته و دیدار امروز پرداختند. شماری از رسانه‌های ژاپنی نقل‌قول کیم جونگ‌اون را که «جهان شاهد یک تغییر عمده خواهد بود» را در راس خبرهای خود قرار دادند. رسانه‌های کره جنوبی اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا را در مورد امضای توافقی که «اهمیت فراوانی دارد» و توافق «جامعی» است، مخابره کرده‌اند. چاینا دیلی، وب‌سایت انگلیسی زبان دولتی در چین، به نقل از رئیس‌جمهوری آمریکا گفته که او رهبر کره شمالی را به کاخ سفید دعوت خواهد کرد. اظهاراتی که خبرگزاری رویترز نیز به نقل از آقای ترامپ بازتاب داده بود. با این حال گزارش اول خبرگزاری رسمی چین، شین‌هوا، تا بعد از ظهر روز سه‌شنبه همچنان مربوط به نشست سازمان همکاری شانگهای در آن کشور بود.

دونالد ترامپ در پاسخ به این که درباره کیم جونگ اون چه یاد گرفته است، گفت: «یاد گرفتم که او مرد مستعدی است و کشورش را بسیار بسیار دوست دارد

پس از امضای سند، رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی روی پله های هتل بار دیگر با یکدیگر دست دادند.

آقای ترامپ گفت: «روزی عالی داشتیم و درباره یکدیگر و کشورهای یکدیگر بسیار چیز یاد گرفتیم