آخرین تلاش‌های ایران برای جلوگیری از حذف نفت ایران در بازار جهانی

naft makhazen
فرانسه :در حالی که عربستان سعودی به آمریکا قول داده که در صورت لزوم تولید نفت خود را افزایش دهد، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، روز یکشنبه دهم تیر / اول ژوئیه، به عربستان و دیگر کشورهایی كه بخواهند جای ایران را در بازار جهانی نفت بگیرند، هشدار داد که "خیانت بزرگی کرده" و "روزی تقاص آن را" خواهند داد.

به گزارش رادیو فرانسه، جهانگیری که در مراسم روز ملی صنعت و معدن سخن سخنرانی می‌کرد، گفت آمریكا در تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی سه هدف را دنبال می‌كند.

به گفته او، اولین هدف ممانعت از فروش نفت ایران است. جهانگیری در این زمینه گفت: "البته ایران با كشورهای دوست متعدد همكاری دارد و نفت را به آنان خواهیم فروخت و در این راستا گفتگو كرده و راهها را باز كرده ایم. همچنین نفت خام ایران در بورس داخلی نیز عرضه خواهد شد و بخش خصوصی می تواند بصورت شفاف نفت بخرد و صادر كند."

معاون اول روحانی ادامه داد که هدف دوم آمریکا ممانعت از صادرات غیرنفتی ایران است. او گفت: "می‌خواهند مانع از صادرات محصولات پتروشیمی و فلزات شوند."

جهانگیری هدف سوم آمریكا را "ممانعت از جابجایی و انتقال پول" برای دولت ایران دانست و گفت: "آنها می‌خواهند كاری كنند تا بانكهای بین‌المللی به ما خدمات ندهند اگرچه این محدودیت از سال 90 نیز وجود داشته و تاكنون برطرف نشده است و مبادلات بانكی ما همواره با هزینه همراه بوده است."

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز شنبه سی‌ام ژوئن، اعلام کرد که ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی متقاعد شده که قیمت نفت در بازارهای جهانی بسیار بالاست و بنابراین پذیرفته که تولید نفت این کشور را به میزان دو میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

ساعاتی پیش از آن، ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: "من با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی صحبت کردم و برای او توضیح دادم که به دلیل مشکلات و اختلالات در ایران و ونزوئلا، از عربستان سعودی می‌خواهم که تولید نفت خود را افزایش دهد، شاید تا دو میلیون بشکه در روز، برای جبران اختلاف تولید."

این در شرایطی است که دولت ترامپ از کشورهای جهان خواسته تا واردات نفت ایران را از ماه نوامبر آینده متوقف کنند.