درخواست ایران از آلمان برای برداشت ۳۰۰ میلیون یورو از «بانک تجارتی ایران و اروپا»

eihbank theran
به گزارش روزنامه بیلد به نقل از یک مقام دولتی آلمان، تهران به دلیل نگرانی از تحریم‌های تازه ایالات متحده و مسدود شدن حساب‌های بانکی قصد دارد تا پول‌های خود را از «بانک تجارتی ایران و اروپا» (Europaeisch-Iranische Handelsbank AG) یا «eihbank» خارج کند.

به گزارش رویترز به نقل از روزنامه بیلد آلمان، مقامات ایرانی به اداره نظارت بر امور مالی آلمان (BaFin) اعلام کرده‌اند که «به دلیل عدم دسترسی شهروندان ایرانی به کارت اعتباری، قصد دارند این پول را در اختیار ایرانیانی قرار دهند که قصد سفر به خارج از کشور را دارند.»

این روزنامه می‌گوید که اداره نظارت بر امور مالی در حال بررسی درخواست تهران است و جهت تصمیم‌گیری، وزارت خزانه‌داری، وزارت دارایی و وزارت خارجه آلمان را نیز در جریان قرار داده‌اند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده بر روی وب‌سایت بانک (eihbank)، این بانک در سال ۱۹۷۱، پیش از انقلاب ایران به عنوان بانک تخصصی برای روابط شرکای تجاری ایران و آلمان و همچنین فعالیت در اروپا و سایر نقاط جهان تاسیس شد.

دفتر مرکزی این بانک در منطقه آزاد تجاری هامبورگ واقع شده و شعبه‌هایی در تهران و منطقه آزاد کیش نیز دارد.

به گفته سایت بانک تجارتی ایران و اروپا، این بانک، آلمانی است و تحت نظارت نظام بانکی آلمان و تحت قوانین اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند.

اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی از گشایش خط اعتباری برای بانک‌های ایرانی توسط این بانک خبر داده بود.

وب‌سایت اتاق بازرگانی اعلام کرده بود که بانک تجارتی ایران و اروپا «یک خط اعتباری با بانک های ایرانی زیر به شکل ریفاینانس ایجاد نموده است که علاقه مندان می توانند با مراجعه به بانکدار خود از اطلاعات بیشتر جهت استفاده از این خط اعتباری بر طبق قوانین و مقررات داخلی ایران مطلع گردند.»

وب‌سایت بانکی، پایگاه اطلاع‌رسانی مستقل اقتصادی، بانک (eihbank) را «تنها بانک اروپایی با مالکیت ایرانی» توصیف کرده است که تحت قوانین اروپا و آلمان فعالیت می‌کند.

به گفته این پایگاه اطلاع‌رسانی دلیل این موضوع این است که شعبه‌های این بانک در ایران با سهامداری اصلی بانک صنعت و معدن و سهام‌داری بانک‌های ملت و تجارت فعالیت می‌کند و حتی هیات عامل آن نیز از سوی بانک صنعت و معدن انتخاب می‌شود.

بانک تجارتی ایران و اروپا در این وب‌سایت به عنوان ارائه کننده «تسهیلات در زمینه های صنعت وتجارت بر پایه واردات و صادرات به بخش های خصوصی و دولتی» معرفی شده است.

ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ این بانک را در لیست سیاه تحریم های خود قرار داده بود و آن را یکی از شاهراه‌های تبادلات مالی ایران خوانده بود.