نام ۵۰ خریدار اول سکه به سازمان مالیاتی تحویل داده‌شد

taghavi-nejad-jpg

«کامل تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی ایران از تحویل فهرست ۵۰ خریدار اول سکه طلا به سازمان مالیاتی خبر داد. معاون اول قوه قضائیه نیز اعلام کرد که بانک مرکزی ایران با «سلطان سکه» در ارتباط بوده است.»
 
زمانه:به گفته رئیس سازمان امور مالیاتی، چهار هزار شرکت صوری در ایران وجود دارند. به تعبیر او، وجود این تعداد شرکت صوری نشانه آن است که «عده‌ای در حال سوء استفاده هستند». شرکت‌های صوری می‌توانند پوششی برای پول‌شویی و فرار مالیاتی باشند.
 
بازار سکه: از «خریدار اول» تا «سلطان»
رئیس سازمان امور مالیاتی همچنین اعلام کرد که خریداران بزرگ سکه شناسایی شده‌اند. به ادعای او، نخستین خریدار سکه جوانی ۳۲ ساله است که ۳۸ هزار و ۲۰۰ سکه خریده. تقوی‌نژاد می‌گوید این جوان «پادو و کارگر یک شرکت» است و «تنها اظهارنامه مالیاتی او بیمه‌نامه خودروی پراید بود».
 
غلامحسین محسنی اژه‌ای، معان اول و سخنگوی قوه قضائیه نیز شنبه جزئیات جدیدی درباره حمید مظلومین، معروف به سلطان سکه را فاش کرد. مظلومین همان کسی است که به گفته حسن رحیمی، فرمانده پلیس تهران در حراج سکه بانک مرکزی دو تن سکه طلا، یعنی حدود ۲۶۰ هزار قطعه سکه خریداری کرد.
 
طرح پیش‌فروش سکه بانک مرکزی از سال گذشته آغاز شد. مظلومین ۵۸ ساله توانست به واسطه رابطه با بانک مرکزی این میزان سکه طلا خریداری کند.
 
اژه‌ای شنبه گفت بانک مرکزی ایران در نامه‌ای از پرداخت ۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار ارز به مظلومین خبر داده. سلطان سکه همچنین بیش از ۵۱ میلیون یورو ارز نیز از بانک مرکزی دریافت کرده است.
 
سخنگوی قوه قضائیه می‌گوید «بانک مرکزی به همه سوالات ما در خصوص پرونده این فرد پاسخ نداده.»
رئیس بانک مرکزی ایران چند روز پیش تغییر کرد و ولی‌الله سیف جای خود را به عبدالناصر همتی داد.