نشت نفت پالایشگاه در مزارع جنوب پایتخت/ زمین ها بشدت آلوده است

Aloodegi-Mazare Tehran-jpg

« سرایت مواد نفتی از مخازن و لوله های انتقال پالایشگاه تهران حیات شهروندان، زمینهای کشاورزی، محیط زیست و گونه های جانوری باقرشهر در جنوب پایتخت را به مخاطره انداخته است.»
 
ایرنا: باقرشهر در جنوب شهرری و در پایین دست پالایشگاه نفت تهران قراردارد که به علت کمبود بارش ها طی سال های گذشته بیشتر آب موردنیاز کشاورزی آن از منابع زیرزمینی تامین می شود.
 
نشت نفت در زمین های کشاورزی جنوب پایتخت درحالی رخ می دهد که در سالهای گذشته آبیاری بخش هایی از زمینها بویژه کشت سبزی و صیفی جات این منطقه با فاضلاب نیز خبرساز بوده است. 
 
گزارش خبرنگار ایرنا حاکیست که برخی پمپ های آب در مناطق پایین دست پالایشگاه اینک به جای آب، نفت یا آب آلوده به مواد نفتی را بالا می کشد و بعضی کشاورزان با ایجاد حوضچه، نفت را از آب جدا و با آب باقی مانده زمین ها را آبیاری می کنند.
پالایشگاه نفت تهران در شمال باقرشهر قرار دارد و سال 1347 تاسیس شده است.
 
خبرنگار ایرنا بعد از بازدید میدانی از زمینهای کشاورزی منطقه باقرشهر متوجه زنگ خطر جدی برای سلامت افراد این منطقه شد؛ خشک شدن زمینهای کشاورزی محدوده پالایشگاه، بیکاری کشاورزان و تولید محصولات آلوده به مواد نفتی از جمله مشکلات کشاورزان این منطقه است.
 
اهالی منطقه می گویند که فرسودگی تانکرهای زیرزمینی ذخیره سوخت و نیز لوله های انتقال یا زواید تولید شده از پالایشگاه نفت خام سبب بروز آلودگی های نفتی شده است.
مسیر نهرهایی که آب پمپاژ شده از چاههای عمیق را به زمینهای کشاروزی هدایت می کند در اثر عبور آب آلوده به ترکیبات نفتی به رنگ قهوه ای تیره و سیاه در آمده و این رنگ در نهرها قابل ردیابی است.
غلظت این ترکیبات در نهرها به حدی است که در نگاه اول تصور می شود این مواد سوختی است که از چاه استخراج می شود ولی با این وجود برخی کشاورزان به علت کمبود آب و نیاز مبرم زمینهای کشاورزی به آبیاری، همچنان از آبهای آلوده زیر زمینی برای کشاروزی استفاده می کنند. 
 
** خشک شدن زمینهای کشاورزی
علی محمدی اهل باقرشهر و یکی کشاروزان اطرف پالایشگاه تهران گفت: در سالهای اخیر مخازن ذخیره بنزین، گازوییل و در کل تولیدات پالایشگاه تهران به دلیل فرسودگی دچار نشتی شده که آلودگی آب سفره های زیرزمینی و در نتیجه زمینهای کشاورزی اطرف را به دنبال دارد.
وی با بیان اینکه زمینهای کشاورزی و دامهای منطقه با آب چاه سیراب می شوند اظهارداشت: 80 درصد زمینهای کشاروزی اطراف پالایشگاه به دلیل استفاده از آبهای آلوده خشک شده و 20 درصد نیز آلوده است.
این کشاورز عنوان کرد: با وجود اینکه سلامت محصولات این کشاورزان توسط شبکه بهداشت تایید نمی شود ولی اقدام به فروش می کنند.
 
محمدی درباره جزییات نحوه استفاده از آب آلوده توسط برخی کشاورزیان توضیح داد: برخی کشاورزان، آب آلوده به مواد نفتی را پس از استحصال از چاه به داخل حوضچه مجزایی ریخته و پس از ته نشین شدن،نفت را که بالا می آید جمع و سپس از آب در مزارع کشاورزی استفاده می کنند.
وی همچنین مدعی شد که مسئولان پالایشگاه به صورت هفتگی و گاه ماهانه نفت استصحال شده توسط کشاورزان را می خرند و به پالایشگاه انتقال می دهند.
محمدی اضافه کرد: درختهای کنار جوهای آب زمینهای کشاورزی اطراف پالایشگاه در اثر عبور آب آلودگی به مواد نفتی خشک و هر از چند گاهی نیز این جو ها در اثر گرمای هوا آتش می گیرد و درختان را از بین می برد.
 
علی یزدی یکی دیگر از کشاورزان اطراف پالایشگاه نیز در ادامه به خبرنگار ایرنا گفت: آلودگی آب از سه سال گذشته به دلیل نشتی لوله های نفت آغاز شده و تاکنون چند هکتار از اراضی و باغهای اطراف پالایشگاه غیر قابل کشت شده اند.
وی با اشاره به اینکه پالایشگاه به هیچ عنوان درصدد تعمیر یا بازسازی لوله های انتقال و مخازن فرسوده نیست، عنوان کرد: اعتراضات ما به جایی نرسیده و فقط مسئولان پالایشگاه وعده خرید زمینهای کشاورزی را به قیمتی که خودشان تعیین می کنند داده اند.
 
** رفع تشنگی حیوانات باغ وحش با نفت
خبرنگار ایرنا در ادامه بازدید های میدانی از یک باغ وحش باقرشهر نیز متوجه آلودگی تنها منبع آب این باغ وحش شد و یکی از کارگران محل گفت: مخزن آب فضای سبز و آب آشامیدنی حیوانات باغ وحش بسیار آلوده است؛ وقتی در مخزن اصلی آب در کنار قفس اسب ها باز می شود بوی تند مواد نفتی به مشام می رسد.
وی ادامه داد: آب آلوده بسیاری از گلها و درختهای باغ وحش را خشک کرده یا در حال خشک شدن است، این آب سلامت حیوانات باغ وحش را بشدت تهدید می کند.
 
** بی اطلاعی جهاد کشاورزی 
این درحالی است که مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ری از آبیاری زمین های کشاورزی باقرشهر با نفت اظهار بی اطلاعی کرد و در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: کشاورزان باقرشهری تاکنون هیچگونه شکایتی در خصوص آلودگی آب به مواد نفتی در جهاد کشاورزی ثبت نکرده اند.
محمد عباسی با اشاره به اینکه ورود مواد نفتی به زمینهای کشاورزی اجازه رشد به هیچگونه گیاهی را نمی دهد، اظهارداشت: کیفیت آب چاه های زمینهای کشاورزی اطراف پالایشگاه اگر در حد بحرانی بود حتما کشاورزان منطقه به جهاد کشاورزی مراجعه می کردند.
وی در خصوص کیفیت محصولات کشاورزی زمینهای اطراف پالایشگاه اظهار داشت: جهاد کشاورزی متولی تولید محصولات کشاورزی است، کیفیت و سلامت محصولات را باید شبکه بهداشت تایید کند.
وی تصریح کرد: اکنون پالایشگاه نفت تهران در حال خرید زمینهای کشاروزی منطقه است که بخش عمده زمینهای کشاورزی منطقه توسط پالایشگاه خریداری شده و در آینده نزدیک در این منطقه کشاورزی انجام نمی شود.
 
** محیط زیست: زمین ها بشدت آلوده است 
رئیس اداره محیط زیست شهرستان ری با اشاره به اینکه آبهای زیرزمینی باقرشهر بشدت آلوده به مواد نفتی شده است، گفت: پالایشگاه و شرکت خطوط لوله مسئول اصلی این آلودگی ها هستند.
زهره عبادتی تاکید کرد: آلودگی تاثیرات بسیار بدی بر روی زمینهای کشاورزی منطقه گذاشته است و باید هرچه سریعتر منبع آلودگی را پیدا و سپس با روشهای علمی مختلف اقدام به پاک سازی آب و خاک منطقه کرد.
وی با اشاره به اینکه در سالهای قبل نیز روستای قمصر بخش کهریزک دچار آلودگی ناشی از نشت لوله های پالایشگاه شده بود، عنوان کرد: چاههای آب کشاورزان پس از رفع آلودگی حتما باید بسته و در محل دیگر حفر شوند و همچنین برای پاک سازی خاک نیز باید خاک زمینهای کشاورزی تعویض شود یا مدتی گیاهانی که آلودگی را جذب می کنند در این زمین ها کشت مشود.
عبادتی ادامه داد: اداره محیط زیست شهرستان ری پیگیر موضوع آلودگی آب شرب و کشاروزی باقرشهر است و در آینده نیز جلسات متعددی با مسئولان پالایشگاه نفت تهران و فرمانداری برگزار می کند.
 
** تاسیسات نفت درصدد خرید زمین ها 
تاسیسات نفت جنوب تهران واقع در باقرشهر شامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، خطوط لوله و مخابرات، پالایشگاه تهران، منطقه سه گازرسانی کشور، شرکت بهران و ایرانول می شود.
یکی از مسئولان تاسیسات نفت جنوب تهران که خواست نامش در گزارش نوشته نشود به خبرنگار ایرنا گفت: زمینهای اطراف پالایشگاه جزو منطقه تاسیستات نفتی و تمام چاه های حفر شده توسط کشاورزان در این محل نیز غیرمجاز است.
وی با بیان اینکه تمامی مخازن و لوله های داخل تاسیسات نفتی جنوب تهران به خاطر ایمنی محیط به طور مدام تست و نوسازی می شود عنوان کرد: منشا آلودگی آبهای زیرزمین منطقه مشخص نیست و تاسیسات نفتی جنوب تهران در صدداست با همکاری اساتید دانشگاهی منشا آلودگی را شناسایی ند.
این مسئول که امکان نفوذ مواد نفتی از لوله های انتقال دهنده نفت خام و مخازن ذخیره مواد نفتی را رد نکرد گفت: تاسیسات نفت جنوب تهران در راستای پاکسازی محیط اطراف، چاه های عمیق ویژه ای برای استحصال مواد نفتی حفر کرده و هرگونه مواد شیمیایی توسط این چاه ها جذب می شود.
وی امکان آلودگی آبهای زیر زمینی در اماکن نفتی را امری بدیهی خواند و اظهارداشت: کشاورزی و حفر چاه آب در این مناطق ممنوع و تاسیسات نفت جنوب تهران به دنبال خرید زمینهای کشاورزان منطقه است.
این مسئول عنوان کرد: بخش عمده ای از زمینهای کشاورزی منطقه خریداری شده و خرید 16 هکتار باقی مانده نیز در مرحله نهایی قرار دارد.
وی در مورد علت اصلی آلودگی آبهای زیرزمینی گفت: احتمال نشتی مخازن شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی و لوله های شرکت خطوط لوله و مخابرات وجود دارد.

در این رابطه