«قاضی» پرونده نازنین زاغری: آزادی مشروط، مرخصی یا بخشودگی شامل او نخواهد شد تا زمانی که دولت بریتانیا بدهی خود را به ایران پرداخت کند

Zagheri nazanin
کمپین تلاش برای آزادی نازنین روز اول مرداد ۹۷ (۲۳ جولای ۲۰۱۸) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد قاضی در ملاقات با نازنین زاغری روز شنبه ۳۰ تیرماه اعلام کرده او شامل حال «آزادی مشروط، مرخصی یا بخشودگی نخواهد شد تا زمانی که دولت بریتانیا بدهی خود را به ایران پرداخت کند.» این اظهار نظر تصریح می‌کند که قوه قضاییه ایران از این زندانی که به صورت خودسرانه دستگیر و در دادگاهی که هیچ کدام از استانداردهای بین‌المللی دادرسی عادلانه در آن رعایت نشده محاکمه و محکوم شده است، به  عنوان مهره‌ای برای معامله با دولت بریتانیا و بازپس گرفتن بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی خود استفاده می‌کند.

ریچارد راتکلیف همسر نازنین زاغری به کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «قاضی عباسی چیزی را که ما مدتی به آن مشکوک بودیم تایید کرد. او با حرف‌هایش تایید کرد که نازنین به عنوان مهره معامله در زندان نگه داشته شده است. اما مطرح کردنش به این شفافیت برای ما شوک‌آور است. من به سفیر ایران در لندن نامه نوشته‌ام. همچنین با وزیر امور خارجه دولت بریتانیا ملاقاتی خواهم داشت تا از وا بخواهم برای نازنین کاری بکند.»

راتکلیف گفت: «من نازنین را باور می‌کنم وقتی می‌گوید بیشتر از این نمی‌تواند این وضعیت را تاب بیاورد.»

کمپین تلاش برای آزادی نازنین طی بیانیه‌ای با شرح جزییات ملاقات نازنین با قاضی عباسی را توضیح داده و نوشته نازنین زاغری روز ۲۱ جولای (۳۰ تیرماه) از زندان اوین به دادسرای شهید مقدس زندان اوین برای ملاقات با قاضی عباسی که «تصمیم‌گیرنده تقاضای آزادی مشروط و مرخصی» اوست منتقل شده است.

در این ملاقات نیم ساعته، قاضی عباسی درباره علت عدم مرخصی یا موافقت با آزادی مشروط او با اشخاصی تماس گرفته که به گمان نازنین زاغری «عوامل سپاه پاسداران» بوده‌اند. قاضی عباسی پس از اتمام مکالمه و قطع گوشی به نازنین گفته است آنها نگران‌انند اگر به او مرخصی بدهند از کشور فرار کند.