ادامه تظاهرات و تشدید جو امنیتی در شهرهای ایران

tazahorat iran
دویچه وله: شامگاه جمعه در شماری از شهرهای ایران با تاریک شدن هوا معترضان به خیابان‌ها آمده و شعار‌هایی را علیه شرایط اقتصادی و نیز حکومت سر دادند. ویدیوهای منتشره در شبکه‌های اجتماعی حاکی از حضور سنگین نیروهای امنیتی است.

گزارش‌ها از ایران حاکی از ادامه اعتراضات و تشدید جو امنیتی در چندین شهر از جمله تهران در شامگاه جمعه ۱۲ مرداد (۳ اوت) بوده است. تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند که معترضان به تورم، بیکاری و فساد مالی از جمله در تهران، کرج و شاهین‌شهر اصفهان با تاریک شدن هوا به خیابان‌ها آمده و شعارهایی علیه نظام جمهوری اسلامی سر می‌دهند.

در یکی از این ویدیوها دیده می‌شود شماری از هواداران فوتبال پس از پایان بازی پرسپولیس مقابل فولاد خوزستان به هنگام خروج از ورزشگاه آزادی شعار "مرگ بر دیکتاتور" سر می‌دهند.

در ویدیویی دیگری از گوهردشت کرج حضور سنگین نیروهای امنیتی در یکی از میدان‌های شهر دیده و صدای بوق ممتد خودروها به نشانه اعتراض شنیده می‌شود.

در خیابان ولیعصر تهران نیز گروهی از مردم با سر دادن شعار "ایرانی داد بزن، حقتو فریاد بزن" گرد هم آمدند.

گزارش‌هایی نیز از تظاهرات در مشهد، قهدریجان و اندیمشک مخابره شده‌اند. در یکی از ویدیوهایی که کاربران دویچه‌وله از مشهد ارسال کرده‌اند، دیده می‌شود که نیروهای امنیتی به حال آماده‌باش در کنار خیابان صف کشیده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار پیامی در توییتر به زبان فارسی نوشت: «ما اعتراضات اخیر در اصفهان، کرج، شیراز، تهران و شهرهای دیگر ایران را از نزدیک دنبال می‌کنیم. همانطور که وزیر خارجه پمپئو گفت: طنز تلخ وضعیت اقتصادی ایران اینست که رژیم مشغول پر کردن جیبهای خودش است درحالیکه مردمش برای اشتغال، تغییر و فرصت‌ها فریاد می‌زنند.»