شعار و فریاد و باتوم در ملتهب‌ترین شب آزادی

varzeshgahe azadi dargiri
ایران وایر: اتفاقاتی که جمعه شب در ورزشگاه آزادی افتاد غریب بود، اما نه غیرقابل پیش‌بینی. یک روز قبل هم در ورزشگاه غدیر اهواز، میان دو گروه از تماشاگران استقلال خوزستان و پرسپولیس درگیری‌هایی به وجود آمد. کنار زد و خوردها و سنگ پرانی، دقایقی هم شعارهای سیاسی فریاد زدند. از «مرگ بر خامنه‌ای» تا «مرگ بر دیکتاتور».

اول بار هفته دوم لیگ برتر و پس از بازی پرسپولیس مقابل فولاد خوزستان شعار «مرگ بر دیکتاتور» در زمان خروج تماشاگران از ورزشگاه به گوش رسید و این بار همان ورزشگاه آزادی روی سکوهایش میزبان همین شعار شد.

بیش از ۱۵ هزار هوادار تراکتورسازی تبریز به ورزشگاه آزادی آمده بودند. بخشی از شعارها باز هم قومیتی بود. میان دو گروه از هواداران تراکتورسازی تبریز و استقلال تهران دقایقی درگیری‌ها و فریادهایی که رنگ و بوی ورزشی نداشت بالا گرفت.

همه چیز از دو ساعت پیش از شروع بازی آغاز شده بود. زمانی که تراکتوری‌ها تمام سکوهایی که از قبل برای  آنها در نظر گرفته شده بود را پر کردند. حدود ۱۵ هزار هوادار استقلال که در طبقه اول نشسته بودند و این جمعیت میهمان آرام‌آرام مقابل هم ایستادند. از فحاشی ‌های جنسیتی تا شعارهای نژادی.

یک ساعت مانده به آغاز بازی، درهای طبقه اول ورزشگاه آزادی بسته شد. بلیت فروشی برای طبقه اول متوقف شد و کسانی که بلیت جایگاه‌های طبقه اول را داشتند هم با ممانعت ماموران امنیتی برای ورود به ورزشگاه روبرو شدند. درهای طبقه دوم هم نیم ساعت قبل از شروع مسابقه به روی تماشاگران استقلال باز شد.

همان زمان، شعار هواداران تراکتورسازی هم چرخید. بیش از ۱۵ هزار تماشاگر تبریزی که در آزادی بودند شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند. دقایقی بعد، نیروهای ضدشورش که در طبقه اول و میان تماشاگران استقلال و تراکتورسازی استقرار داشتند به سمت هواداران تراکتورسازی هجوم بردند. این هجوم، دقایقی جو ورزشگاه را ملتهب کرد، اما شعار مرگ بر دیکتاتور را از دهان‌ها به صورت موقت انداخت.

مهرداد (این یک نام مستعار است) از خبرنگارانی که در ورزشگاه آزادی حاضر بود به «ایران وایر» می‌گوید: «تا زمانی که شعارهای قومیتی می‌دادند خبری از مداخله نیروهای امنیتی نبود. اما به محض این‌که شعارها چرخید و کمی رنگ و روی سیاسی گرفت، یگان ویژه به سمت تماشاگران تراکتورسازی هجوم برد.»

این خبرنگار مدعی می‌شود «با وجود این‌که دقایق قبل بین تماشاگران استقلال و تراکتورسازی درگیری شدیدی وجود داشت، اما به محض این‌که نیروهای امنیتی به خاطر شعارهای سیاسی به هواداران تبریزی حمله کردند، تماشاگران استقلالی به حمایت از آنها بلند شدند.»

شعارهای ورزشگاه آزادی در نیمه اول باز هم رنگ ورزشی نداشت. صداوسیما مانند دو هفته اخیر ترجیح داد صدای ورزشگاه را در زمان پخش مستقیم قطع کند. اما از ابتدای نیمه دوم، کمی فضا تغییر کرد.

مهرداد می‌گوید: «به نظر می‌رسید از قبل هم پیش‌بینی می‌کردند که فضای این بازی ملتهب باشد. چون هم مقابل در غربی ورزشگاه آزادی و بخصوص پشت در جنوبی ورزشگاه آزادی، بیش از هزار نیروی یگان ویژه کمکی مستقر شده بود. ما چنین فضایی را در دربی‌های تهران هم به ندرت دیده بودیم.»

اتفاق ویژه دیگری که در جریان نیمه دوم افتاد، پیشنهاد برخی از لیدرهای تراکتورسازی برای بیرون رفتن تماشاگران این تیم از ورزشگاه بود. استقلال تا دقیقه ۶۰ بازی سه بر صفر از تراکتورسازی پیش بود و همین بهانه‌ای شد تا برخی از لیدرهای تراکتورسازی به هواداران این تیم پیشنهاد بدهند ورزشگاه را نیم ساعت مانده به پایان بازی ترک کنند.