نگرانی خانواده و وکلای رامین حسین‌پناهی از انتقال او به کرج

 hosseinpanahi ramin دویچه وله: خانواده و وکلای رامین حسین‌پناهی، فعال سیاسی زندانی، نگران سرنوشت او پس از انتقال به زندان رجایی‌شهر کرج هستند. حسین‌پناهی حکم قطعی اعدام دارد و روشن نیست انتقال او به کرج برای اجرای حکم است یا ادامه زندان.  

عثمان مزین یکی از وکلای رامین حسین پناهی، انتقال او را به زندان رجایی‌شهر کرج تایید کرده و گفته انتقال شبانه و وجود حکم قطعی اعدام در پرونده، خانواده و وکلای این فعال سیاسی کرد را نگران کرده است.

این وکیل دادگستری روز سه‌شنبه (۲۳ مرداد/ ۱۴ اوت) به "کمپین حقوق بشر در ایران" گفت:  «دوشنبه شب آقای حسین پناهی را از زندان سنندج به زندان رجایی شهر منتقل کردند که خانواده‌اش را هم نگران کرده و مشخص نیست که انتقال به کرج برای مداوا است، برای ادامه حبس منتقل شده و یا چون حکم اعدام قطعی دارد، برای اجرای حکم منتقل شده.»

به گفته عثمان مزین، «چیزی که مشخص است این که رامین حسین پناهی در پرونده‌اش حکم تبعید و انتقال ندارد. دادگاه سنندج حکم را صادر کرده و قانونا متهم باید در زندان سنندج تحمل حبس کند. من و دو وکیل محترم پرونده در حال پیگیری هستیم.»

امجد حسین‌پناهی برادر رامین نیز از تماس تلفنی برادرش خبر داده و گفته است، در زندان رجایی شهر نگهداری می‌شود. به گفته امجد حسین‌پناهی به دلیل کوتاهی تماس، رامین موفق نشده درباره دلیل انتقال توضیحات بیشتری بدهد.

امجد حسین‌پناهی درباره انتقال برادرش به کرج به  "کمپین حقوق بشر در ایران" گفته است: «ساعت یازده شب با چند ماشین و تدابیر امنیتی رامین را از زندان سنندج خارج کردند، خانواده که به دادگاه مراجعه کردند در پاسخ گفتند برای درمان و مداوا منتقل شده که عجیب است چون بیمارستان‌های سنندج امکانات ویزیت کلیه دارند، باور کردنی نیست که یک محکوم به اعدام را برای ویزیت کلیه به پانصد کیلومتر دورتر منتقل کنند.»

امجد حسین‌پناهی به دشواری ملاقات خانواده با رامین پس از انتقال او به زندان رجایی‌شهر اشاره کرده و گفته است: «ملاقات خیلی سخت شده، چون برای پدر و مادر سن و سالدار من خیلی سخت است که هفت هشت ساعت راه بروند و همانقدر برگردند، باید کسی برای همراهی و سفر کمکشان کند و با وضعیت فعلی کسی نیست و ملاقات خیلی کم خواهد شد.»

"روند دادگاه ناعادلانه بود"

رامین حسین‌پناهی ۲۴ ساله و از فعالان حزب "کومله" است. او سوم تیر ۱۳۹۶ در حالی بازداشت شد که از سوی نیروهای سپاه پاسداران هدف گلوله قرار گرفته بود. او پنجم بهمن ۱۳۹۶ در دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شد. این حکم ۲۰ فروردین ۹۷ به تایید دیوان‌عالی کشور رسید.

وکلای رامین روند دادگاه را ناعادلانه می‌دانند و می‌گویند او در طول دوران تحقیقات مقدماتی و بازجویی در سلول‌های انفرادی، از دسترسی به وکیل و خانواده‌ محروم بوده، برای اعتراف تلویزیونی تحت فشار قرار گرفته است.

رامین حسین‌پناهی به اتهام "بغی" به اعدام محکوم شده است. "بغی" در قانون مجازات اسلامی به "شورش و قیام علیه امام و حاکم شرع" گفته می‌شود. حسین احمدی‌نیاز، یکی از وکلای مداف رامین، اتهام "بغی" را رد می‌کند.

احمدی‌نیاز گفته است: «با این که در دادگاه ثابت شد ایشان مسلح نبوده و به سمت کسی تیراندازی نکرده، دادگاه بدوی به اتهام "بغی" که درباره عملیات مسلحانه و کشیدن سلاح است، حکم اعدام صادر کرد، دادگاه تجدیدنظر هم بدون توجه به دفاعیات ما و با عجله حکم را تایید کرد، به عنوان وکیل آقای حسین پناهی این حکم را ناعادلانه می‌دانم.»