دادستان کل ایران: تلگرام و اینستاگرام بلا ایجاد کرده‌اند

Montazeri-Mohamedjafar-1
دویچه وله : محمدجعفر منتظری از مسئولان ایران خواست تا فضای مجازی را از آنچه "عناصر فاسد" می‌خواند پاک کنند. دادستان کل ایران همچنین گفت که دعوت ۶ وزیر برای تشکیل جلسه به قصد رفع فیلتر برخی از شبکه‌های اجتماعی را رد کرده است.
محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، روز چهارشنبه (۲۴ مرداد/ ۱۵ اوت) در همایشی زیر عنوان "مقابله با جرایم مالی در فضای مجازی" از جمله گفت: «به عنوان مدعی‌العموم مطالبه می‌کنم که فضای مجازی از آلودگی‌ها نجات داده شود و این اتوبان را باید از عناصر مفسد پاکسازی کرد».
به گزارش ایرنا، دادستان کل کشور با اشاره به تلاش شماری از مسئولان دولتی برای رفع فیلتر از برخی از شبکه‌های اجتماعی گفت: «صدای بعضی از آقایان بلند می‌شود، ۶ وزیر نامه می‌نویسند که ما جلسه تشکیل دهیم و از فلان شبکه رفع فیلتر کنیم، ولی من زیر بار نرفتم. البته چند بار خواستند و من حاضر نیستم در این زمینه شریک جرم شوم».

این سخنان پس از درخواست اخیر محمدجواد آذری جهرمی برای رفع فیلتر از توییتر بیان می‌شود. روز گذشته نیز عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون دادستان کل ایران در امور فضای مجازی، "مصاحبه‌های مکرر" وزیر ارتباطات دولت روحانی در مورد رفع فیلتر توییتر را "غیرقانونی" خوانده و از درخواست او برای طرح این موضوع در جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه به‌شدت انتقاد کرده بود.
معاون منتظری توییتر را شبکه‌ای خوانده بود که "کنترل آن در اختیار دشمن" است و مدیران آن نیز به گفته او "در فتنه سال ۸۸ صرحتا از فتنه حمایت کردند". توییتر در حالی برای کاربران ایرانی مسدود است که رهبر جمهوری اسلامی و بسیاری از دیگر مقام‌های بلندپایه ایران در آن حساب کاربری فعال دارند.
محمدجعفر منتظری در بخش دیگری از سخنان امروز خود با انتقاد از "کوتاهی" در "مدیریت" فضای مجازی، شورای عالی فضای مجازی ایران، دبیرخانه و مرکز ملی این نهاد را فراخواند تا در این زمینه بیشتر تلاش کنند. او گفت: «سال گذشته شاهد تاسیس مرکز ملی فضای مجازی بودیم، ولی از این ابزار مهم برای مدیریت فضای مجازی بهره نجستیم و کوتاهی کردیم».

شورای عالی فضای مجازی ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۰ به فرمان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با وظیفه راه‌اندازی "مرکز ملی فضای مجازی" تشکیل شد. در فرمان خامنه‌ای "برنامه‌ریزی و هماهنگی مستمر به منظور صیانت از آسیب‌های ناشی از شبکه جهانی اینترنت" و ایجاد "نقطه کانونی متمرکزی برای سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری و هماهنگی در فضای مجازی کشور" از جمله اهداف تشکیل شورای عالی فضای مجازی عنوان شده بودند. بخش بزرگی از اعضای این شورا یا از منصوبان مستقیم رهبر جمهوری اسلامی هستند یا تنها با تأیید او می‌توانند منصوب شوند.
در فرمان رهبر جمهوری اسلامی این شورا موظف شده بود که "مرکز ملی فضای مجازی" را تشکیل دهد تا بتواند "کامل و به‌روز بر فضای مجازی درونی و بیرونی اشراف داشته و درباره نحوه رویارویی با آسیب‌های اینترنت تصمیم بگیرد".
علاوه بر رؤسای سه قوه، وزیر ارتباطات، اطلاعات و دفاع، فرمانده کل سپاه پاسداران، فرمانده ناجا، دادستان کل کشور، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی، از جمله اعضای حقوقی شورای عالی فضای مجازی هستند.

"وکیل و نماینده حرف‌های بی‌ربط نزنند"
دادستان کل ایران در بخش دیگری از اظهارات خود، ضمن انتقاد از "تأخیر در جایگزینی پیام‌رسان‌های داخلی"، از "بلایی" سخن گفت که تلگرام و اینستاگرام "برای مردم ایجاد کرده است". منتظری سپس افزود، "مدیرانی که تصمیم و اراده آنها می‌تواند کارساز باشد"، برای این جایگزینی "آنگونه که باید و شاید عزم ندارند" و «زمانی که بعضی از شبکه‌ها را در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه مسدود می‌کنیم، صدای بعضی از آقایان بلند می‌شود».
محمدجعفر منتظری همچنین با اشاره به اینکه "آسیب‌های فراوانی از فضای مجازی بی در و پیکر وارد می‌شود"، از "مردم" خواست تا «در این زمینه مطالبه‌گر باشند و ما را از این جهنم نجات دهند».

دادستان کل کشور سپس از رئیس مرکز ملی فضای مجازی و دیگر مسئولان این حوزه در ایران خواست تا در جهت تحقق "مطالبه مردم و خواست رهبری" تلاش کنند. به گزارش ایسنا، منتظری ضمن ابراز امیدواری از "ساماندهی" پیام‌رسان‌های داخلی "تا نیمه شهریور"، گفت: «ما ذره‌ای اعتقاد نداریم که شبکه‌ها را ببندیم و از وکیل و نماینده حرف‌های بی‌ربط نزنند و شعار ندهند. ما فقط مطالبه‌گر این هستیم که فضای مجازی از آلودگی‌ها نجات یابد و این اتوبان را باید از فساد و عناصر مفسد پاکسازی کرد و این فضای مجازی که به اتوبان باز تعبیر شده است نباید بی‌کنترل باشد و اگر این کار منطقی انجام نشود به همه عرصه‌های زندگی لطمه وارد می‌شود».
اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در ایران با فیلترینگ گسترده‌ای روبه‌رو هستند. سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی نیز حکومت ایران را یکی از "دشمنان اینترنت" می‌خوانند. پس از اعتراضات سراسری دی‌ماه گذشته فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی وارد دور جدیدی شد که از جمله به مسدود شدن تلگرام انجامید. آن زمان علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی وقت مجلس، گفته بود: «بخشی از تهدیدهای امنیت کشور در تلگرام رقم می‌خورد».

تبلیغ حکومت برای استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی نیز در حالی است که حتی برخی نظرسنجی‌های رسانه‌ها یا خبرگزاری‌های ایران حاکی از بی‌اعتمادی اکثریت کاربران شبکه‌های اجتماعی به آنهاست. وبسایت "فرارو" دی‌ماه گذشته گزارش داده بود که از هر ۵ ایرانی ۳ کاربر حاضر به استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی نیست و تضمینی در امنیت اطلاعات شخصی‌اش در این فضا نمی‌بیند.
روزنامه جمهوری اسلامی نیز ۱۶ فروردین‌ماه گذشته در مورد طرح جایگزینی پیام‌رسان داخلی به جای تلگرام نوشته بود: «تبلیغ استفاده از شبکه اطلاع‌رسانی داخلی در حالی صورت می‌گیرد که خبرهای موثقی حاکی از دسترسی راحت متولیان آن به اطلاعات شخصی کاربران می‌باشد و بدون احساس امنیت، هیچ فرد عاقلی به این محیط وارد نمی‌شود».