سازمان ملل: دهها کودک در حمله هوایی عربستان کشته شدند

koodakan yamani 20042017
دویچه وله: در حملات هوایی که ائتلاف به رهبری عربستان سعودی روز پنجشنبه علیه یمن انجام داد، دست کم ۲۲ کودک و ۴ زن کشته شدند. سازمان ملل این حملات را محکوم کرده و خواهان قطع بمباران‌ها شده است.

به گفته منابع سازمان ملل روز پنجشنبه اول شهریور (۲۳ اوت) نیروهای ائتلافی که به رهبری عربستان سعودی علیه نیروهای حوثی یمن عمل می‌کنند، طی دو حمله هوایی دست کم ۲۶ غیرنظامی را به قتل رسانده‌اند.

مارک لوکاک، از سخنگویان سازمان ملل، روز جمعه خبر داد که در دو حمله هوایی عربستان به حدیده، که در تسلط نیروهای حوثی است، دست‌کم ۲۲ کودک و ۴ زن کشته شده‌اند.

به گفته لوکاک کودکانی که به قتل رسیدند، میان منطقه حوثی‌ها و نیروهای دولت مرکزی یمن، در حال فرار بودند.

او افزود: «در دو هفته اخیر این دومین بار است که حملات هوایی تحت رهبری عربستان سعودی به قتل مردم بی‌دفاع می‌انجامد». او از بی‌توجهی به زندگی و امنیت شهروندان غیرنظامی به شدت انتقاد کرد.

دولت امارات که یکی از شرکای اصلی ائتلاف ضدشورشیان یمن محسوب می‌شود، حملات هوایی اخیر را واکنشی به عملیات افراد مسلح حوثی دانسته است.

سازمان یونیسف، بنیاد سازمان ملل متحد در امر حمایت از کودکان، حمله ائتلاف عربی به یمن را به شدت محکوم کرد و خواهان متوقف شدن آن گشت.

هنریتا فور، مدیر اجرائی یونیسف، روز جمعه در نیویورک انتقاد کرد که قربانیان جنگ داخلی یمن در درجه اول مردم عادی، به ویژه کودکان بی‌گناه هستند.

روز ۹ اوت در یک حمله هوایی نیروهای ائتلاف به یک اتوبوس مدرسه در استان سعاده ۵۱ نفر کشته شدند، که ۴۰ نفر از آنها کودک بودند.

یمن، میدان جنگ نیابتی

در یمن از سال ۲۰۱۴ تا کنون یک جنگ نیابتی میان دو قدرت منطقه یعنی ایران و عربستان سعودی جریان دارد که تا کنون هزاران نفر قربانی گرفته است.

شورشیان حوثی به مذهبی نزدیک به شیعه گرایش دارند و به همین خاطر از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

شورشیان حوثی که بر پایتخت صنعا مسلط هستند، با نیروهای دولتی به رهبری عبد ربه منصور هادی مبارزه می‌کنند. عربستان سعودی بر رأس یک ائتلاف عربی سنی‌مذهب برای برگرداندن عبد ربه به قدرت تلاش می‌کند و تا کنون دهها بار مواضع حوثیان را بمباران کرده است.

به گفته منابع بین‌المللی در نبردهای یمن تا کنون بیش از ده هزار نفر به قتل رسیده‌اند که بیشتر آنها افراد غیرمسلح بوده‌اند. سازمان ملل تا کنون چندین بار حملات هوایی عربستان را محکوم کرده و گفته است که بیشتر قربانیان این حملات مردم عادی هستند.