سناتور جان مک‌کین درگذشت

Mccain-John-jpg

«جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت آریزونای آمریکا، و قهرمان جنگ ویتنام سوم شهریور ماه در اثر ابتلا به سرطان پیشرفته مغز در ۸۱ سالگی درگذشت.»
 
رادیو فردا: خبر درگذشت سناتور مک‌کین پس از آن اعلام شد که خانواده‌اش در روز جمعه، دوم شهریور، اعلام کردند که او درمان بیماری سرطان خود را به دلیل پیشرفت آن متوقف کرده است.
 
آقای مک‌کین شش دوره عضو سنای آمریکا بود و در این مجلس ریاست کمیته نیروهای مسلح را بر عهده داشت و همگان او را به عنوان کارشناس مسائل دفاعی و امور خارجی می‌شناختند.
 
جان مک‌کین به عنوان سیاست‌مداری محافظه‌کار شناخته می‌شد، و در خصوص سیاست خارجی به داشتن موضعی تهاجمی مشهور بود. او دو بار، از جمله در رقابت با باراک اوباما، تلاش کرد تا به مقام ریاست جمهوری آمریکا برسد، اما هرگز موفق نشد.
این سناتور جمهوری‌خواه در همین حال به خاطر دیدگاه فراحزبی‌اش در میان دموکرات‌ها نیز طرفدارانی دارد.
 
وی در ژوئیه سال ۲۰۱۷ در حالی که پس از عمل مغز دوران نقاهت خود را می‌گذراند از بیمارستان مستقیما به مجلس سنا آمد تا به لایحه جنجال‌برانگیز دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در خصوص لغو بیمه درمانی همگانی رای مخالف بدهد.
 
جان مک‌کین که پدر و پدربزرگش فرمانده نیروی دریایی بودند و خود در ۲۹ اوت ۱۹۳۶ در یک پایگاه نظامی آمریکا در پاناما به دنیا آمده فارغ‌التحصیل دانشکده نیروی دریایی آمریکا بود.
 
مک‌کین کمتر از یک دهه بعد به ویتنام اعزام شد و در آنجا بود که به دنبال سقوط هواپیمایش بر فراز هانوی تقریبا شش سال را در اسارت گذراند، اسارتی که آثارش بر بدن او باقی ماند.
 
سناتور مک‌کین هر گاه که احساس می‌کرد سیاست‌های رئیس جمهوری، فارغ از حزب او، با نظراتش هم‌خوانی ندارد ساکت نمی ‌نشست، او در دوره اول حضور در سنا به مخالفت با رونالد ریگان پرداخت و در آخرین دوره در برابر دونالد ترامپ سکوت نکرد.
مک‌کین همان قدر که از جمهوری‌خواهان انتقاد می‌کرد، منتقد سرسخت دموکرات‌ها نیز بود.
 
او یکی از بزرگ‌ترین منتقدان سیاست خارجی باراک اوباما به شمار می‌رفت، و تصمیم دولت او برای خروج از عراق و کوتاه آمدن در برابر حکومت بشار اسد، زمانی که از تسلیحات شیمیایی استفاده کرد،‌ را به‌ باد انتقاد گرفت.
 
آقای مک‌کین همچنین یکی از مخالفان بزرگ توافق اتمی موسوم به برجام به شمار می‌رفت و در سال ۲۰۱۷ که دونالد ترامپ پیش از خروج از برجام از تایید پایبندی ایران به این توافق سر باز زد،‌ اقدام آقای ترامپ را ستود.
او در همان زمان تاکید کرد که دست جمهوری اسلامی به دلیل حمایت از حکومت آقای اسد در جنگ داخلی مرگبار سوریه «به خون آغشته است».
 
جان مک‌کین از سوی دیگر از طرفداران پروپاقرص پیوستن کشورهای شرق اروپا به ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، بود و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، را خطری حتی بزرگ‌تر از داعش می‌دانست.
 
پوتین در مقابل مک‌کین را فردی متعلق به «دنیایی کهنه» با عقایدی قدیمی می‌دانست، اما در عین حال میهن‌پرستی او را می‌ستود.
از جان مک‌کین، همسر او سیندی و پنج فرزند به جای مانده است.