نمایندگان مجلس مجوز بازدید از زندان فشافویه را ندارند

Zendan-Fashafooye-jpg

«سهیلا جلودارزاده می‌گوید به درخواست نمایندگان مجلس برای بازدید از زندان‌ها جواب داده نشده است. او تأکید کرده که نمایندگان با جدیت خواستار سرکشی به زندان‌ها هستند. وضعیت زندان فشافویه اسف‌بار توصیف شده است.»
 
دویچه وله: سهیلا جلودارزاده، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس می‌گوید نمایندگان مجلس بارها خواستار بازدید از زندان‌ها شده‌اند، اما هنوز جواب درستی دریافت نکرد‌ه‌اند و هنوز مجوزی برای آنها صادر نشده است. او تأکید کرده که  "با توجه به مسائل مطرح شده در روزهای اخیر" شماری از نمایندگان مجلس به طور جد خواستار بازدید از زندان‌ها هستند.
 
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایلنا به وضعیت بازداشتگاه کهریزک در ده سال پیش اشاره کرده و گفته است: «آن زمان وضعیت زندان‌ها مناسب نبود و بوی تعفن بسیار زیاد بود؛ همچنین وقتی از افرادی که آزاد می‌شدند، راجع به وضعیت زندان‌ها سوال می‌شد، صحبتی نمی‌کردند.»
 
سهیلا جلودارزاده به زندان مشخصی اشاره نکرده است، اما اخبار و گزارش‌های تأیید نشده‌ای از وضعیت زندان فشافویه در روزهای اخیر منتشر شده که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشته است.
 
شکور پورحسین شقلان، یک عضودیگر کمیسیون اجتماعی مجلس درباره این اخبار می‌گوید: «اینکه مطرح شده زندان فشافویه سرویس بهداشتی ندارد، قابل باور نیست. زندان‌ها بازرسی می‌شوند و نهادهای ناظری وجود دارند که اینها را رصد می‌کنند. گفتن اینکه سرویس بهداشتی زندان تنها یک گودال و بدون آب است، درست نیست، مگر اینکه شخص با اسناد و مدارک و مستندات صحبت کند.»
 
پورحسین شقلان، نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار که پیش از ورود به مجلس قاضی ویژه مبارزه با زمین‌خواری کل کشور بوده و ۱۵ سال سابقه قضاوت در کارنامه خود دارد به خبرگزاری ایلنا گفته است: «زندان‌های ایران حداقل استانداردهای لازم را دارند، مگر اینکه کسی با دلایل و اخبار مستند مساله‌ای غیر از این مطرح کند.»
 
او در مورد عدم پاسخ مقامات مسئول به درخواست نمایندگان برای بازدید از زندادن‌ها توضیخی نداده و تنها پیشنهاد کرده است که کمیسیون اجتماعی مجلس از طریق معاون پارلمانی قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها مساله بازدید از زندان فشافویه را مطرح کند تا بازدید از این زندان صورت گیرد و این مساله پیگیری شود.
 
زندان فشافویه در ۳۲ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد و نام آن بار دیگر پس از بازداشت نادر فتوره‌چی در رسانه‌ها مطرح شد. نادرفتوره‌چی خبرنگاری که به دلیل شکایت تهیه‌کننده سریال شهرزاد از او بازداشت شد، یک روز در فشافویه محبوس بوده است.
 
او در یادداشتی در صفحه فیس‌بوک خود شرایط نگهداری زندانیان در ندامتگاه فشافویه را "ضدانسانی و ضد بشری" خوانده و گفته فشافویه "دست‌کمی از جهنم ندارد".
 
نادر فتوره‌چی از اینکه فشافویه "فاقد هرنوع توجه رسانه‌ای و اعتراضات حقوق بشری است" انتقاد کرده و نوشته است حضور در زندان فشافویه "حتی برای یک شبانه‌روز از توان انسان خارج است".
 
در زندان فشافویه علاوه بر زندانیان عادی و غیرسیاسی، بیش از ۲۰۰ درویش نیز به دلیل اعتقادات مذهبی از بهمن ماه ۹۶ در این زندان به سر می‌برند. همچنین روز ۳۰ مرداد ماه دو وکیل مطرح حقوق بشری به نام‌های آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی نیز به این زندان منتقل شده‌اند.