نتانیاهو بار دیگر نیروهای ایران در سوریه را به حمله تهدید کرد

 netanyahou دویچه وله: در حالی که وابسته نظامی جمهوری اسلامی در سوریه می‌گوید نیروهای این کشور در خاک سوریه خواهند ماند، نخست‌وزیر اسرائیل بار دیگر تهدید کرد که مواضع نظامی جمهوری اسلامی در خاک سوریه را مورد حمله قرار خواهد داد.   

در پی انعقاد یک سند همکاری امنیتی میان جمهوری اسلامی و رژیم سوریه در دمشق، نخست‌وزیر اسرائیل بار دیگر تهدید کرد که مواضع نظامیان ایرانی مستقر در خاک سوریه از حملات اسرائیل در امان نخواهند ماند.

بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه ۷ شهریور (۲۹ اوت) در مراسم نامگذاری یکی از تأسیسات اتمی اسرائیل به نام "شیمون پرز" گفت: «نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) همچنان با قدرت و قاطعیت تمام علیه تمام تلاش‌های ایران در جهت استقرار نیروها و سامانه‌های پیشرفته تسلیحاتی در سوریه وارد عمل خواهند شد.»

نتانیاهو با اشاره غیرمستقیم به سند همکاری نظامی میان جمهوری اسلامی و سوریه افزود: «هیچ توافقی میان سوریه و ایران قادر نخواهد بود ما را بازدارد؛ هیچ تهدیدی نمی‌تواند ما را مرعوب سازد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وابسته نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی در دمشق روز سه‌شنبه ۲۸ اوت گفت که بر اساس سند دفاعی و امنیتی که روز پیش از آن در دمشق امضا شده است، مستشاران نظامی جمهوری اسلامی در سوریه باقی خواهند ماند.

سردار سرتیپ ابوالقاسم علی‌نژاد گفته است: «در این سند همکاری بر روی پشتیبانی از تمامیت ارضی سوریه و استقلال این کشور تأکید شده است.‌»

جمهوری اسلامی در طول هفت سال جنگ داخلی در این کشور، همواره رژیم اسد را مورد حمایت سیاسی، نظامی و مالی قرار داده است.

در طول این مدت اسرائیل کوشید تا خود را از درگیری‌ها دور نگه دارد. اما پیشروی نیروهای نظامی جمهوری اسلامی به سمت مرزهای اسرائیل و ارسال تسلیحات ایران برای حزب الله لبنان از طریق خاک سوریه، اسرائیل را واداشت تا وارد عمل شود.

نتانیاهو در مراسمی که در جنوب اسرائیل برگزار شد تأکید کرد که کشورش تمام تلاش خود را به خرج خواهد داد تا مانع از استقرار و حضور دائمی جمهوری اسلامی در سوریه شود.

نخست‌وزیر اسرائیل افزود: «ما این هدف را همواره در نظر خواهیم گرفت، همان گونه که لغو توافق بد هسته‌ای با ایران را از نظر دور نخواهیم داشت.»