اعتصاب در شهرهای کردنشین ایران

etessab kurdestan  رادیو بین المللی فرانسه: در ادامۀ واکنش‌ها نسبت به اعدام سه زندانی سیاسی کرد، اعتصاب‌ها در مناطق کردنشین ایران وسعت گرفته است. گذشته از اعدام سه نفر، حملۀ موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات در اقلیم کردستان عراق نیز یکی دیگر از انگیزه‌های تنش و اعتصاب‌هاست.

روز شنبه ١٧ شهریور/٨ سپتامبر، زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی، سه زندانی سیاسی کرد به اتهام "عضویت در گروه تروریستی، درگیری مسلحانه و مشارکت در اقدام تروریستی" اعدام شدند. کمی قبل از اجرای احکام، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، از دولت ایران خواسته بود که احکام اعدام متهمان را لغو کند.

گذشته از این، روز ٩ سپتامبر، نیروهای جمهوری اسلامی مقر حزب دموکرات کردستان را هدف حمله قرار دادند. به دنبال آن، مقامات ایرانی از دولت مرکزی بغداد و همچنین از اقلیم کردستان خواستند که اجازه ندهند "تروریست‌ها" در مرزهای ایران مستقر شوند.

به دنبال این وقایع، اعتصاب‌ها ناگهان طی روز چهارشنبه ٢١ شهریور/١٢ سپتامبر اوج گرفت. گزارش‌های متعدد از شهرهای کرمانشاه و همچنین سنندج، بانه، بوکان و کامیاران در استان کردستان و مهاباد و سردشت در استان آذربایجان غربی حاکی از بسته شدن مغازه‌ها و وضعیت غیرعادی در خیابان‌هاست.

خبرگزاری هرانا می‌نویسد که در شهرستان‌ روانسر در استان کرمانشاه و شهرستان سردشت آذربایجان غربی، پنج نفر "به دلایل نامعلوم از سوی نیروهای امنیتی وابسته به وزارت اطلاعات" بازداشت شده‌اند.

بعد از اعدام سه فعال کرد، تعدادی از سازمان‌ها و فعالان و احزاب سیاسی کرد، از جمله کومله و حزب دموکرات کردستان ایران، تبلیغاتی را تحت عنوان "در خانه‌های خود می‌مانیم" به راه انداختند که طبق گزارش‌ها، در روز چهارشنبه مؤثر افتاده و به اعتصاب‌های سراسری منجر شده است.