عراق از تعطیلی کنسولگری آمریکا در بصره ابراز تاسف کرذ

pompeo-Mike-jpg

«دولت عراق نسبت به تعطیل شدن کنسولگری آمریکا در شهر بصره این کشور ابراز تاسف کرده است. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته گفت کنسولگری خود در بصره را به دلایل امنیتی موقتا تعطیل کرده است.»
 
بی بی سی فارسی: وزارت خارجه آمریکا روز گذشته علت این تصمیم را حملات اخیر به ساختمان این کنسولگری در جریان ناآرامی‌های بصره عنوان کرد. حملاتی که آمریکا می‌گوید با پشتیبانی سپاه قدس ایران صورت گرفته است.
 
کنسولگری ایران در بصره هم روز هفتم سپتامبر مورد حمله قرار گرفت و به آتش کشیده شده بود.
 
وزیرخارجه آمریکا روز جمعه در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد ‌گفت: "با توجه به افزایش تهدیدها علیه کارمندان و اماکن ما در عراق، من دستور جابجایی موقت کارمندان دیپلماتیک را صادر کردم."
 
آقای پومپئو که یکی از الویت‌های خود را تلاش برای جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه اعلام کرده گفته حملات به کنسولگری ایالات متحده در بصره از سوی شبه‌نظامیانی که مورد حمایت سپاه قدس ایران هستند صورت گرفته است.
 
در واکنش به این تصمیم، دولت عراق امروز شنبه (۲۹ سپتامبر) ضمن ابراز تاسف از تعطیلی کنسولگری ایالات متحده در بصره تاکید کرد که مجدانه در پی تامین امنیت اماکن دیپلماتیک و جلوگیری از مورد حمله قرار گرفتن آنها است.
 
احمد محجوب، سخنگوی وزارت خارجه عراق طی بیانیه‌ای گفته: "امنیت آنها (اماکن دیپلماتیک) بخشی از امنیت عراق است."
 
وزارت خارجه ایران هم به این تصمیم وزیر خارجه آمریکا و به میان کشیده شدن نام ایران به عنوان علت اصلی آن واکنش نشان داده است.
 
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است: "اگرچه شواهد و قراین متعددی از دخالت پیدا و پنهان عوامل خارجی در حمله وحشیانه به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره وجود دارد، اما توجیهات کودکانه مقامات آمریکایی برای ماجراجویی و القای ناامنی در عراق و فشار به دولت این کشور در پس این نمایش به خوبی عیان بوده که البته اقدامی مذموم و کاملا محکوم است."
 
آقای قاسمی افزوده: "جمهوری اسلامی ایران هرگونه تعرض به دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک را محکوم می‌کند و توجیه مضحک بسته شدن سرکنسولگری آمریکا در بصره که در پی روزها و هفته‌ها تبلیغات و پیش‌گویی و ایراد اتهامات واهی به ایران و نیروهای عراقی انجام شد را فراری به جلو و اقدامی فرافکنانه و مشکوک می داند."
 
کنسولگری آمریکا در بصره در جریان ناآرامی‌های اخیر در این شهر هدف چند راکت و خمپاره قرار گرفته بود که آقای پومپئو از آنها به عنوان "شلیک غیرمستقیم" یاد کرده است.
 
مایک پومپئو گفته ایران را مسئول جان شهروندان و دیپلمات‌های آمریکا در مناطقی که ایران حضور دارد می‌داند
حملاتی که آمریکا از آنها یاد کرده مربوط به اصابت دو راکت به کنسولگری این کشور در بصره است که در محوطه ساختمان کنسولگری فرود آمده بودند و خسارات جانی و مالی در پی نداشتند.
 
در همین رابطه روزنامه آمریکایی واشنگتن پست روز گذشته به نقل از یک مقام امنیتی عراق که نخواسته نامش فاش شود نوشته بود تصمیم آمریکا برای تعطیل کردن کنسولگری خود در بصره بر مبنای تهدید امنیتی جدی و معتبری از سوی ایران یا شبه‌نظامیان در عراق صورت نگرفته است.
 
این مقام عراقی ناشناس گفته: "ما هیچ اطلاعاتی درباره نیت یا سودای حمله ایران یا حامیان ایران به دیپلمات های آمریکایی یا کنسولگری آن دریافت نکرده‌ایم... و متاسفانه این یکی دیگر از مواردی است که نشان می دهد آمریکا می‌خواهد از عراق (به عنوان بهانه) برای مقابله با ایران" استفاده کند.
 
بصره از ماه ژوئیه گذشته صحنه ناآرامی‌ها و آشوب‌های خونین بوده و در جریان آن چندین ساختمان دیپلماتیک از جمله کنسولگری ایران مورد حمله قرار گرفته است.