رئیس ستاد فرماندهی مرکزی: آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست

 votel joseph 30032017 رادیو فردا: رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا روز پنجشنبه ۱۲ مهر تاکید کرد که ایالات متحده به دنبال درگیری و جنگ با ایران نیست و مسیر استفاده از فشار دیپلماتیک و اقتصادی را دنبال می‌کند.

ژنرال جوزف ووتل به خبرنگاران در وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، گفت: «فکر نمی‌کنم که خواهان جنگ با ایران باشیم و اینکه الان تمرکزمان روی این مسئله باشد».

اظهارات این ژنرال آمریکایی یک روز پس از سخنان مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده بیان می‌شود که اعلام کرد واشینگتن «عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و کنسولی» بین ایران و آمریکا را فسخ می‌کند. این عهدنامه در سال ۱۹۵۵ بین دو کشور منعقد شده بود.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز هفته پیش گفته بود که نیروهای آمریکایی به حضور خود در سوریه ادامه می‌دهد حتی با وجود اینکه گروه حکومت اسلامی موسوم به داعش متحمل شکست شده‌اند.

وی اظهار داشت: «مادامی که نیروهای ایرانی در ورای مرزهای کشور خود هستند ما خاک سوریه را ترک نمی‌کنیم».

آقای بولتون به تهران هشدار داد که اگر نیروهای نظامی‌اش یا گروه شبه نظامی حامی جمهوری اسلامی به منافع آمریکا یا متحدانش ضربه بزنند، «بهای سنگینی» خواهد پرداخت.

در کارزاری که دولت دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی به راه انداخته، به ژنرال وتل «اختیارات نظامی مستقیمی» داده نشده است، ولی وی گفت که‌ «اگر ضرورت اقتضاء کند پنتاگون آماده است به صورت گسترده واکنش نشان دهد».

دولت ترامپ که مناسبات نزدیکی با عربستان سعودی و اسرائیل دارد، روز ۱۸ اردیبهشت از توافق اتمی شش قدرت جهانی با ایران خارج شد و اواسط مردادماه هم دور نخست تحریم‌های تعلیق شده علیه تهران را بازگرداند.

دور تحریم‌ها که هدف آن به صفر رساندن فروش نفت ایران است، از ۱۴ آبان اجرایی می‌شود.

رئیس ستاد فرماندهی ارتش آمریکا می‌گوید دولت ترامپ در این زمینه صریح بوده است که رژیم ایران باید «از رفتار بی‌ثبات‌کننده خود و سیاستی که به گسترش خشونت و رنج انسانی در خاورمیانه منجر می‌شود دست بردارد».

وی اظهار داشت: «مسیر اصولی که ما در حال حاضر دنبال می‌کنیم استفاده از فشار دیپلماتیک و اقتصادی است. و من از این روش حمایت می‌کنم، نیازی نمی‌بینم که لزوما مسیر جنگ با ایران را در پیش بگیریم».