پس‌لرزه‌های تصویب CFT؛ از تهدید به مرگ تا به توپ بستن مجلس

majles1

دویچه وله: تصویب الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم در مجلس ایران، واکنش‌های متفاوتی را در میان موافقان و مخالفان این لایحه برانگیخت. مخالفان که از ابتدا حملات خود و حتی پیامک‌های تهدیدآمیز به آدرس نمایندگان مجلس را آغاز کرده بودند، با تصویب لایحه پیوستن ایران به CFT نیز از پا ننشستند و به حملات خود ادامه دادند. حتی برخی نمایندگان مجلس روز دوشنبه ۱۶ مهرماه (هشتم اکتبر) اعلام کردند که "تهدید به مرگ" یا "به توپ بستن" مجلس شده‌اند.

مخالفان پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم و در درجه اول اصولگرایان تندرو، قاعدتا اکنون باید تمام امید خود را به شورای نگهبان ببندند. اما با توجه به موضع‌گیری روز گذشته دفتر رهبر جمهوری اسلامی نسبت به این لایحه که توسط علی لاریجانی، رئیس مجلس خوانده شد، پیش‌بینی واکنش شورای نگهبان نیز دشوار شده است.

دفتر رهبر جمهوری اسلامی به نقل از علی خامنه‌ای نوشته بود: «آنچه که من در دیدار با نمایندگان راجع به لوایح چهارگانه و کنوانسیون‌ها گفته‌ام مربوط به اصل کنوانسیون‌ها بود و نه کنوانسیون خاص. لذا با بررسی این لوایح در مجلس مخالفتی ندارم تا مسیر قانونی خود را طی کند.»

این در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی ۳۰ خردادماه گذشته مخالفت صریح خود با لایحه پیوستن به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم را اعلام کرده و از نمایندگان مجلس خواسته بود تا قوانین دیگری را در این حوزه تصویب کنند.

 

موضع شورای نگهبان: هنوز زود است

نخستین واکنش شورای نگهبان نیز نشان‌دهنده تردید این نهاد انتصابی در مورد تصویب "سی‌اف‌تی" بود. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، روز گذشته گفت: «هنوز اعلام نظر زود است. مجلس آن را تصویب کرده است اما هنوز برای ما نیامده است. ابتدا باید به شورای نگهبان ارسال شود تا ان‌شاءالله ما اعلام نظر کنیم. فعلا تا زمانی که به شورای نگهبان نیاید هیچ نظری ندارم.»

 

کدخدایی همچنین گفت که "فرصت" رسیدگی به دو لایحه دیگر از لوایح مرتبط با FATF (گروه ویژه اقدام مالی) یعنی لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی به وجود نیامده و این لوایح نیز "در دستور کار این هفته" شورای نگهبان قرار می‌گیرد. سخنگوی شورای نگهبان همچنین در توییتر نوشت که رسیدگی این نهاد به لایحه "سی‌اف‌تی" "همانند دیگر مصوبات" و با "معیار قانون اساسی و موازین شرع" خواهد بود.

 

"جلوه‌ای درخشان از دمکراسی" برای حامیان دولت

مشخص است که دولت نیز بیم مخالفت شورای نگهبان را دارد. حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری ایران، در حساب کاربری خود در توییتر، با اشاره به اینکه "پایداران مستقر در مجلس به وظایف خود عمل کردند"، نوشته است که «می‌ماند بقیه مراحل که لابد پایداران مستقر در بقیه نهادها نیز وظایف خود را به خوبی انجام خواهند داد.» "پایداران مستقر در بقیه نهادها" اشاره‌ای نه چندان پنهان به شورای نگهبان و یا تحت شرایطی مجمع تشخیص مصلحت نظام است که از نظر مشاور حسن روحانی، باید "وظایف خود را به خوبی" انجام دهند.